SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Tri krajiny spolu zachraňujú Mŕtve more

Tri krajiny spolu zachraňujú Mŕtve more

Izrael, Jordánsko a Palestínčania podpísali dohodu, podľa ktorej sa budú deliť o obmedzené zdroje vody v oblasti Blízkeho východu.

 

Ministri - v ktorých pôsobnosti je problematika vodných zdrojov - zo všetkých troch vlád dohodu podpísali v pondelok. Medzi iniciatívami, ktoré by mali v nasledujúcich mesiacoch realizovať všetky zúčastnené strany, je aj vybudovanie zariadenia na odsoľovanie morskej vody v meste Akaba na pobreží Červeného mora.

 

Získanú vodu si medzi sebou rozdelia Izrael a Jordánsko. Približne 20.000-30.000 kubíkov vody dá izraelský úrad pre vodné hospodárstvo Mekerot k dispozícii pre predaj Palestínčanom na Západnom brehu. Svetová banka bude vládam pomáhať pri realizácii dohody.

 

Súčasťou dohody je aj záchrana vysychajúceho Mŕtveho mora. Experti varujú, že do roku 2050 by mohlo úplne zmiznúť. Všetk krajiny spolu teraz spojili sily a vybudujú 180 kilometrov dlhé potrubie, ktoré bude privádzať vodu z Červeného mora do Mŕteho mora.

 


Mŕtve more ležé 420 metrov pod hladinou oceánov a najnižším miestom na zemi. Celá oblasť patrí medzi najväčšie turistické atrakcie Izraela aj Jordánska. Sú to zrejme najväčie prírodné kúpele na svete. Jazeru nepomáha ani odčerpávanie vody z Jordánu. Hladina mora tak ročne klesá skoro o meter.

 

Záchranný projekt bude stáť 400 miliónov dolárov. Počíta sa aj s dvoma odsoľovacími stanicami. Trocha odlišný názor majú na celú vec ochranári, ktorí ho nepovažujú za záchranu Mŕtveho mora. "Je to obyčajný projekt na odsoľovanie morskej vody," tvrdí Mira Edelsteinová z organizácie Friends of the Earth. Poukázala pritom na možné "nezvratné dôsledky".


by Doron Keshet l Dec 11, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or