SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Tajomstvo poľnohospodárskeho zázraku

Tajomstvo poľnohospodárskeho zázraku

Volcano centrum je najväčší poľnohospodársky inštitút v Izraeli, ktorý pokrýva až 70% izraelského výskumu v oblasti poľnohospodárstva.

 

Hlavné sídlo sa nachádza v mestečku Beit Dagan neďaleko Tel Avivu. Ďalšie dve pobočky sú v Neve Yaar v Galilei a mestečku Gilat v Negevskej púšti. Tu majú možnosť testovať nové i rokmi overené poľnohospodárske postupy a aplikovať ich na klimatické podmienky Izraela. Volcano centrum často navštevujú zahraničné vládne delegácie, no o ich patenty majú záujem veľké medzinárodné spoločnosti. Izraelskí špecialisti taktiež pomáhajú hľadať riešenia africkým či ázijským krajinám, ktoré nemajú ideálne podmienky pre poľnohospodárstvo.

 

Práve tu vyšlachtili vynikajúce cherry paradajky či mandarinky, ktoré sa mimoriadne ľahko šúpu. Vo Volcano centre však nezabúdajú ani na ekológiu. Jeho súčasťou je napríklad mliečna eko farma, ktorá sa nedávno stala svetovou jednotkou v produkcii mlieka, pričom sa bral do úvahy objem pripadajúci na jednu kravu. V súčasnosti poľnohospodári na celom svete riešia globálne problémy potravinovej krízy, nedostatku vlahy či krmiva pre hospodárske zvieratá. A práve riešenie týchto svetových problémov pokladajú výskumníci v Izraeli za svojou úlohu. Ich výsledky sú mimoriadne dôležité a začali ich aplikovať v mnohých krajinách sveta.

 

 

Odkedy ľudstvo začalo účelovo pestovať plodiny vynorila sa i otázka ich vhodného uskladnenia, aby si zachovali kvalitu a čerstvosť čo možno najdlhšie. Volcano centrum dnes prináša na trh nové prírodné alternatívy chemických prostriedkov, ktoré predlžujú trvanlivosť. Jablká a zemiaky sú príklady poľnohospodárskych produktov, ktoré je možné uskladniť na pomerne dlhú dobu. Počase sa však ich vzhľad môže zmeniť a už nevyzerajú tak lákavo.

 

Výskumní pracovníci vo Volcano centre napríklad zistili, že hnednutie jabĺk, ktoré je spôsobené fenolmi, sa dá zastaviť, ak sú jablká vystavené pôsobeniu dusíka po dobu jedného týždňa. Zníži sa tak obsah fenolov v ovocí a jablká si udržia prirodzenú farbu bez použitia chemikálií. Zemiaky, ktoré  zvyknú po dlhšej dobe uskladnenia klíčiť, stačí vraj raz mesačne ošetriť mätovým extraktom, ktorý im dodá svieži vzhľad.

 

Izraelskí odborníci si veľmi dobre uvedomujú škodlivý vplyv niektorých látok na ľudských organizmus. Tie sa však napriek tomu bežne používajú a po čase môžu spôsobiť vážne ochorenia až rakovinu. Preto je pre nich dôležité dbať na to, aby ich produkcia bola naozaj vypestovaná bez chemikálii, ktoré sa používajú prevažne proti škodcom, ničiacim plodiny. I v tejto oblasti sa snaží Volcano centrum o zdravšie, ekologickejšie inovatívne riešenia.

 

Dokonca vyšlachtili odrody paradajok a iných plodín, ktoré nepodliehajú rôznym vírusom a preto ich netreba ani postrekovať. Výsledky tvrdej práce odborníkov z izraelského Volcano centra sa už používajú po celom svete. Nezľaknú sa žiadnej výzvy a tak obohacujú hospodársky rast nielen Izraela, ale i ostatných krajín, ktoré sú otvorené spolupráci.


by Renáta Caková l Apr 22, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or