SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Slovensko zaplatilo za nášho diplomata

Slovensko zaplatilo za nášho diplomata

Súd v Tel Avive zamietol žalobu manželského páru z mesta Herzlija, ktorý žiadal náhradu škody od bývalého veľvyslanca v Izraeli Iva Hlaváčka.

 

Manželia tvrdili, že veľvyslanec si prenajal rezidenciu v ich vlastníctve a po svojom odchode ju zanechal v zlom stave, informovala stránka denníka Times of Israel. Hlaváček im mal spôsobiť škodu v prepočte za 21 tisíc a odmietol ju zaplatiť, odvolávajúc sa na diplomatickú imunitu.


Sudca Gideon Ginat vo verdikte potvrdil platnosť diplomatickej imunity s tým, že nájomná zmluva bola podpísaná medzi vlastníkmi bytu a veľvyslanectvom SR v Izraeli. Slovenskému veľvyslancovi i jeho ambasáde to garantuje imunitu v občianskych súdnych sporoch v Izraeli, vrátane žaloby za porušenie nájomnej zmluvy.


Manželia podali žalobu v roku 2010. Slovensko im minulý rok vyplatilo odškodné 11 tisíc eur, napriek tomu sa však rozhodli riešiť spor súdnou cestou. Iva Hlaváčka odvolal z funkcie koncom novembra 2010 prezident Ivan Gašparovič na návrh ministerstva zahraničných vecí.


by Doron Keshet l Aug 20, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or