SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Slovensko zaplatilo za nášho diplomata

Slovensko zaplatilo za nášho diplomata

Súd v Tel Avive zamietol žalobu manželského páru z mesta Herzlija, ktorý žiadal náhradu škody od bývalého veľvyslanca v Izraeli Iva Hlaváčka.

 

Manželia tvrdili, že veľvyslanec si prenajal rezidenciu v ich vlastníctve a po svojom odchode ju zanechal v zlom stave, informovala stránka denníka Times of Israel. Hlaváček im mal spôsobiť škodu v prepočte za 21 tisíc a odmietol ju zaplatiť, odvolávajúc sa na diplomatickú imunitu.


Sudca Gideon Ginat vo verdikte potvrdil platnosť diplomatickej imunity s tým, že nájomná zmluva bola podpísaná medzi vlastníkmi bytu a veľvyslanectvom SR v Izraeli. Slovenskému veľvyslancovi i jeho ambasáde to garantuje imunitu v občianskych súdnych sporoch v Izraeli, vrátane žaloby za porušenie nájomnej zmluvy.


Manželia podali žalobu v roku 2010. Slovensko im minulý rok vyplatilo odškodné 11 tisíc eur, napriek tomu sa však rozhodli riešiť spor súdnou cestou. Iva Hlaváčka odvolal z funkcie koncom novembra 2010 prezident Ivan Gašparovič na návrh ministerstva zahraničných vecí.


Doron Keshet l Aug 20, 2013 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo