SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Psy, ktoré pomáhajú ľuďom s asertivitou

Psy, ktoré pomáhajú ľuďom s asertivitou

V Izraeli rozbiehajú terapeutický program, ktorý prostredníctvom zachránených psov pomáha ľuďom s problematickým správaním.

 

"Psy pre ľudí", to je názov spomínaného programu pre deti a tínedžerov s problematickým správaním. Ročne ho navštívi okolo 1000 izraelských detí. Tento unikátny terapeutický a výchovný model využíva psíkov zachránených z útulku alebo ulice na to, aby zmenili životy mladých ľudí. Projekt prebieha uz v 13 izraelských mestách.

 

Asia Pavis vedie jedno z takýchto centier spolu s trénerom Paulom Elmakesom. Ako hovorí, najskôr zachránia psíkov z ulice, potom sa snažia ich prevychovať a urobiť z nich terapeutických psov. Keď sú pripravení, stretnú sa s deťmi, ktoré si k nim vytvoria naozaj hlboký vzťah a prostredníctvom svojich štvornohých kamarátov, môžu pracovať samy na sebe. Ak deti chcú, aby psíkovia počúvali ich pokyny, musia sa naučiť byť pokojní a asertívny. Inak to nejde.Prostredníctvom tréningov a hier hľadajú správnu rovnováhu vo svojom správaní.

 

Každý týždeň vyráža všetkých 60 psíkov z chovateľskej stanice so svojimi opatrovateľmi do škôl, škôlok či komunitných centier, aby sa stretli s deťmi. Niekoľkokrát do roka sa dokonca usporadúvajú súťaže agility, na ktorých môžu deti predviesť, čo svojich psíkov naučili.

 

 

Chovateľská stanica má so svojim terapeutickým programom už aj konkrétne výsledky. Radi spomínajú napríklad na príbeh 8-ročného chlapca Bennyho, ktorého dom bol zasiahnutý raketou z Gazy. Odvtedy sa bál ísť kamkoľvek sám. Program "Psy pre ľudí" však spočiatku tiež nevyzeral ako najvhodnejšie riešenie, keďže chlapček sa bál aj psov. Terapiu však nakoniec začal s úplne malým psíkom na postupne napredoval.

 

Naučil sa pracovať aj s väčšími psami a neskôr dokonca získal zlato na jednej zo spomínaných agility súťaží. Dnes má 12 rokov a najťažšou skúškou prešiel len pred pár mesiacmi, kedy bolo okolie jeho bydliska opäť bombardované strelami z Gazy. Svoj strach zvládol obdivuhodne a jeho terapeuti sú na neho nesmierne hrdí.

 

Psíkovia sa tiež vynikajúco osvedčili pri práci s deťmi, ktoré trpia autizmom. Často nerozprávajú a nevedia vyjadriť svoje city. Štvornohí terapeuti na nich pôsobia priam magicky. Dokážu sa s nimi rozprávať a vytvoriť si vzťah. Tento program má skvelé výsledky aj pri práci s hyperaktívnymi deťmi, či mládežou s inými poruchami správania. Polovicu ročného rozpočtu programu "Psy pre ľudí" platí izraelská vláda a druhá časť pochádza z darov.


by Renáta Provazníková l Jan 26, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or