SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Premiérom Izraela bude B. Netanjahu

Premiérom Izraela bude B. Netanjahu

Väčšina - 67 poslancov v 120-člennom izraelskom parlamente (Knesete) odporučila na post premiéra šéfa strany Likud.

 

Očakáva sa, prezident Reuven Rivlin oficiálne poverí Benjamina Netanjahua zostavením novej vlády pravdepodobne v stredu, len čo ústredná volebná komisia potvrdí konečné výsledky volieb. Ultrapravicová strana Jisrael bejtenu (Izrael náš domov) a cenristická strana Kulanu oznámili, že podporujú Netanjahua, uviedla prezidentská kancelária. Proosadnícka strana Židovský domov a ortodoxné strany Šas a Zjednotený judaizmus Tóry mu vyjadrili svoju podporu už počas víkendu.


Netanjahuova stredopravá strana Likud získala v minulotýždňových parlamentných voľbách v Knesete 30 mandátov a stala sa najväčšou parlamentnou stranou. Uvedené strany pravdepodobne vytvoria koaličnú vládu. Podporiť Netanjahua odmietli iba stredoľavá koalícia Jicchaka Herzoga a Cipi Livniovej Sionistický tábor, Spojená kandidátka (arabských politických strán), centristická strana Ješ atid a umiernená ľavicová liberálna strana Merec  -  ktorí spoločne majú menšinu 53 poslancov.


Predstaviteľ Merecu vyzval prezidenta, aby trval na ospravedlnení sa Netanjahua za jeho varovanie v deň volieb, že arabských voličov zvážajú k volebným strediskám autobusy financované zahraničnými ľavicovými mimovládnymi organizáciami, ktoré sa ho usilujú zvrhnúť. Prezident namiesto toho vyzval "všetkých", aby prestali vyvolávať napätie medzi židmi a Arabmi. "Vyzývam všetkých, predovšetkým vedúcich predstaviteľov, aby sa vyhli čomukoľvek, čo by mohlo byť považované za podnecovanie (k nenávisti),".


Po oficiálnom poverení bude mať Netanjahu 28 dní na vytvorenie koalície. A môže prezidenta požiadať o 14-dňové predĺženie tejto lehoty. Podľa ľudí z jeho blízkeho okolia však chce zverejniť novú vládu ešte pred Dňom nezávislosti Izraela, ktorý pripadá na 23. apríla.

 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa ešte ospravedlnil izraelským Arabom za varovné slová, ktoré adresoval svojim stúpencom v deň volieb s výzvou, aby išli k volebným urnám. Jeho oponenti ich kritizovali ako rasistické. Netanjahu sa vo svojej rezidencii v Jeruzaleme stretol s predstaviteľmi izraelských Arabov a ospravedlnil sa im.

 

Svoje ospravedlnenie zverejnil aj v podobe videoklipu na svojej stránke na Facebooku. Hovorí tam: "Viem, že to, čo som povedal pred pár dňami urazilo niektorých izraelských občanov a členov izraelského arabského spoločenstva. To som nemal v úmysle, ľutujem toho."


by Doron Keshet l Mar 24, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or