SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Predčasné voľby v Izraeli nebudú!

Predčasné voľby v Izraeli nebudú!

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa s opozičnou stranou Kadima dohodol na vytvorení vlády národnej jednoty, čo znamená zrušenie predčasných volieb.

 

Médiá uviedli, že Netanjahu - z pravicovej strany Likud - sa s lídrom opozičnej Kadimy Šaulom Mofazom na vytvorení spoločnej vlády dohodol krátko pred tým, ako mal parlament hlasovať o svojom rozpustení. Informáciu potvrdila už ja kancelária prezidenta Šimona Peresa.

 

Dramatický vývoj udalostí by mohol ovplyvniť rozhodovanie o prípadnom izraelskom útoku na Irán. Mofaz, bývalý šéf ozbrojených síl a bývalý minister obrany, je rozhodne proti tomu, aby Izrael na iránske jadrové zariadenia útočil na vlastnú päsť. Vo vláde národnej jednoty má Mofaz zastávať post vicepremiéra a ministra bez kresla. Doterajšia vládna koalícia má spolu s 28 poslancami Kadimy v 120-člennom parlamente 94 mandátov.

 

S podporou Kadimy nemusí brať Netanjahu také veľké ohľady na menších a radikálnejších koaličných partnerov, ktorí spornými požiadavkami ohrozovali stabilitu vlády. Príchod centristickej Kadimy do vlády môže priniesť aj pokrok do izraelsko-palestínskych rokovaní.


Doron Keshet l Máj 9, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo