SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Podľa prieskumu voľby vyhrá Netanjahu

Podľa prieskumu voľby vyhrá Netanjahu

Päťdesiatdva percent Izraelčanov sa domnieva, že Benjamin Netanjahu bude po voľbách znova premiérom, tretí raz po sebe.

 

Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnila televízna stanica Channel 10. Predčasné parlamentné voľby v Izraeli budú 17. marca. Iba štvrtina Izraelčanov verí, že vládu bude skladať vodca Izraelskej strany práce Jicchak Herzog, ktorý je hlavným vyzývateľom Netanjahua.


V takmer všetkých prieskumoch doteraz pred pravicovou stranou Likud premiéra Netanjahua tesne viedla stredoľavá aliancia nazvaná Sionistický tábor, ktorú vytvorili Herzogova Izraelská strana práce a Hnutie (ha-Tnua) bývalej ministerky spravodlivosti Cipi Livni.


Dnes zverejnený prieskum zahŕňal vzorku 505 dospelých Izraelčanov, ktorých v sobotu spovedal profesor štatistiky na telavivskej univerzite Camil Fuchs. Takéto prieskumy majú možnú toleranciu 4,5 percenta.


V Tel Avive v sobotu večer demonštrovali desiatky tisíc Izraelčanov, ktorí zmýšľajú ľavicovo či centristicky a vyzývali na zmenu. Hlavným rečníkom na protinetanjahuovskom mítingu bol bývalý riaditeľ tajnej služby Mosad Meir Dagan, ktorý obvinil premiéra, že krajinu nevedie správnym smerom odkedy sa pred šiestimi rokmi ujal funkcie.


"Izrael je štát obklopený nepriateľmi, ale ja sa nepriateľov nebojím. Bojím sa nášho vedenia," povedal. Minuloročná 50-dňová vojna v pásme Gazy s Palestínčanmi podľa neho neuspela ako zastrašovací prostriedok a nepriniesla ani diplomatické výsledky.


by Doron Keshet l Mar 9, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or