SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Peres: Izrael nezasiahne proti Iránu sám

Peres: Izrael nezasiahne proti Iránu sám

Izraelský prezident Šimon nepovažuje samostatný útok svojej krajiny za reálny. Dôveruje Barackovi Obamovi, ktorý sľúbil zabrániť Teheránu získať jadrové zbrane.

 

"Som presvedčený, že je to americký záujem. Som presvedčený, že (Obama) uznáva tento americký záujem a že to nehovorí len preto, aby nás upokojil. Po rozhovoroch s ním o tom nepochybujem," povedal Peres pre izraelskú televíziu Channel 2. "Je nám jasné, že to nemôžeme urobiť sami. Môžeme spomaliť (iránsky jadrový program). Je nám jasné, že musíme pokračovať spoločne s Amerikou. Sú otázky okolo koordinácie a načasovania, avšak nakoľko je toto nebezpečenstvo vážne, tentoraz aspoň nie sme sami," dodal.


Vyjadrenia Peresa sa zdajú byť v rozpore so stanoviskom premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Ehuda Baraka, ktorí hovorili o vyhliadke jednostranného izraelského útoku na Irán. Nemenovaný izraelský činiteľ, podľa všeobecného presvedčenia Barak, v rozhovore pre dnešné vydanie novín Haarec povedal, že Izrael "nemôže vkladať zodpovednosť za svoju bezpečnosť a budúcnosť ani do rúk svojho najväčšieho spojenca", teda Spojených štátov.


Izraelskí predstavitelia a médiá sa v uplynulom týždni značne venovali dohadu, že útok na iránske nukleárne zariadenia by mohol prísť pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA. Podľa izraelských zdrojov je vláda v tejto otázke nejednotná, pričom vedenie armády je proti misii, ktorá by nemala úplnú podporu USA. Americký minister obrany Leon Panetta v utorok zdôraznil, že vojenský zásah je úplne poslednou možnosťou. Stále je podľa neho čas na to, aby zaúčinkovali sankcie a diplomatický tlak.


Irán odmieta tvrdenia Izraela a západných krajín, že jeho jadrový program je zameraný na výrobu atómových zbraní. V prípade útoku pohrozil rozsiahlou odvetou, ktorá by do konfliktu mohla zatiahnuť aj Spojené štáty.


Doron Keshet l Aug 17, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo