SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Palestínčania zámerne znečisťujú more

Palestínčania zámerne znečisťujú more

Po šarkanoch a balónoch prišli obyvatelia Gazy s novým nápadom ako strpčiť život Izraelu. K jeho brehom posielajú plte s horiacimi pneumatikami.

 

Určite si uvedomujú, že takto znečistená voda ničí morský život, ktorý je už aj tak ohrozený. Palestínčanom zrejme nedochádza, že neničia vzácne prostredie len Izraelu ale pomáhajú k celkovej devastácii morského a oceánskeho života. Svet zatiaľ na tieto útoky voči všetkým nereaguje. Naďalej tiež pretrvávajú aj pokusy o preniknutie palestínskych člnov do izraelských vôd, na ktoré odpovedajú Izraelské obranné sily varovnými výstrelmi.

 

Začiatkom týždňa bolo na pláži v severnej časti Pásma Gazy spustených na vodu niekoľko desiatok pltí naložených zapálenými pneumatikami. Tie mali smerovať do izraelských vôd. Palestínčania už v minulosti vyslali viacero podobných flotíl, ktoré väčšinou nedosiahli zamýšľaný cieľ a izraelské námorníctvo ich po niekoľkých varovných výstreloch vrátilo do prístavu v Gaze.

 

Minulý víkend sa zase podarilo zadržať štyroch Palestínčanov, ktorí sa pokúšali narušiť hraničné zátarasy na severe Pásma Gazy. Hovorca Izraelských obranných síl vo vyhlásení pre médiá uviedol, že vojaci podozrivých mužov vyzbrojených nožmi a sekerami zadržali a odviedli ich na ďalšie vypočúvanie.

 

V nedávnom rozhovore pre izraelský rozhlas uviedol generálmajor Herzi Halevi, že je len málo pravdepodobné, že by sme v blízkej budúcnosti boli svedkami úplného upokojenia situácie v Pásme Gazy. „Domnievam sa, že najbližších desať rokov nebude v Pásme Gazy úplný kľud,“ vyhlásil na margo prebiehajúcich rozhovorov o prímerí s hnutím Hamas.

 

Generálmajor tiež vyjadril plnú podporu budovaniu prístavu v Gaze. „Schvaľujem každú aktivitu, ktorej cieľom je zlepšiť život obyvateľov Gazy, ale zároveň nemá za následok posilnenie mocenského postavenia hnutia Hamas alebo zhoršenie bezpečnostnej situácie obyvateľov Izraela,“ zdôraznil.

 

„Našim cieľom je rozvoj a zlepšenie kvality života v Gaze . Ak bude prístav bránou pre dovoz tovaru pre jej obyvateľov, a nie nástrojom Hamasu, je jeho výstavba tou správnou vecou. Navyše by mal prispieť k zmierneniu nepriateľských nálad voči Izraelu,“ uzavrel Halevi.


Peter Godovic l Sep 12, 2018 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo