SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Palestínčania odmietli spoločné modlitby

Palestínčania odmietli spoločné modlitby

Islamská náboženská nadácia wakf, ktorá spravuje Chrámovú horu v Jeruzaleme, odmieta spoločné modlitby mužov a žien pri Múre nárekov.

 

Toto moslimské stanovisko môže zmariť snahy Izraela, ktorý sa pokúša zmierniť napäté vzťahy s neortodoxnými Židmi. Tí žiadali o právo modliť sa pri Múre nárekov v súlade so svojimi zvykmi. Po troch rokoch rokovaní izraelská vláda minulý týždeň odobrila návrh, aby sa miesto spoločných modlitieb mužov a žien - nazývané Hazrat Jisrael - nachádzalo na južnom konci Múru nárekov, pod Robinsonovým oblúkom, kde sa takéto modlitby už v minulosti konali, i keď neoficiálne.


Podľa nového systému sa veriaci budú môcť vo vyhradených priestoroch modliť buď oddelene alebo spolu - podľa svojho želania alebo zvyklostí kongregácie, ku ktorej sa hlásia. Predstavený mešity na Chrámovej hore Umar Kiswání dnes vyhlásil, že moslimovia najnovšie rozhodnutie Izraela nikdy neprijmú.


Rovnaké stanovisko začiatkom tohto týždňa vydala aj palestínska samospráva, ktorá predložený návrh označila za ďalší pokus Izraela o posilnenie svojej prítomnosti na Chrámovej hore.


Múr nárekov je pozostatkom vonkajších hradieb jeruzalemského chrámu, ktoré nechal rozšíriť Herodes Veľký. Po zničení Jeruzalema rímskym vojskom v Prvej židovskej vojne (roku 70) zostala väčšina múrov, okrem Múru nárekov a Malého múru, zbúraná pod úroveň terénu. Mnohé časti hradby sú dnes súčasťou domov v moslimskej štvrti, ktoré sú pristavené k Múru nárekov.


by Doron Keshet l Feb 8, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or