SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Oficiálne výsledky izraelských volieb

Oficiálne výsledky izraelských volieb

Pravicová strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua získala v predčasných parlamentných voľbách v Izraeli podľa konečných výsledkov 30 kresiel.

 

Spoločne s pravicovými a ortodoxnými stranami a s centristickou stranou Kulanu bývalého ministra Mošeho Kachlona, ktorému Netanjahu ponúkol v novej vláde kreslo ministra financií, by mal mať Likud v 120-člennom Knesete väčšinu 67 kresiel. Tieto výsledky už zahŕňajú hlasy vojakov a diplomatov, ktorí sú v zahraničí, hospitalizovaných pacientov i väzňov.
Stredoľavý Sionistický tábor bude mať 24 kresiel. Spojená kandidátka arabských strán Chadaš, Balad, Ta'al a Ra'am skončila s 13 kreslami, čo je o jedno menej, ako predpovedali neúplné výsledky, naďalej je však treťou najväčšou silou v parlamente. Keďže dnes vodca Sionistického tábora Jicchak Herzog vyhlásil, že jeho aliancia nevstúpi do Netanjahuovej koalície, líder Spojenej kandidátky Ajman Odeh sa nestane prvým arabským vodcom parlamentnej opozície v dejinách Izraela, ako dúfal.


Do parlamentu sa ďalej dostali centristické strany Ješ atid (11 kresiel) a Kulanu (10), pravicové strany Židovský domov (8) a Jisrael bejtenu (Izrael náš domov, 6 mandátov), ortodoxné strany Šas (7) a Zjednotený judaizmus Tóry (6) a ľavicová liberálna strana Merec (4). Tretia ultraortodoxná strana, Jachad (Spoločne), ktorú založil v decembri 2014 bývalý dlhoročný predseda sefardskej náboženskej strany Šas Eli Jišaj, v parlamente nebude. Nedosiahla minimálnu hranicu - 3,25 percenta hlasov - pre vstup do Knesetu.


Účasť voličov dosiahla 72,36 percenta, čo je o štyri percentá viac ako pri posledných parlamentných voľbách v roku 2013.


by Doron Keshet l Mar 20, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or