SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Netanjahu plánuje zlepšiť vzťahy s USA

Netanjahu plánuje zlepšiť vzťahy s USA

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prisľúbil novozvolenému parlamentu, že zlepší vzťahy so Spojenými štátmi, ktoré sú kľúčovým spojencom Izraela.

 

V prejave na ustanovujúcom zasadnutí nového zákonodarného zboru sa tiež zaviazal, že bude bojovať voči tomu, aby sa z Iránu - ako najväčšej hrozbe pre existenciu Izraela - stala jadrová mocnosť. Vo vnútornej politike Netanjahu plánuje znížiť reálne životné náklady obyvateľstva, predovšetkým vysoké ceny bývania.


Na prvej schôdzi parlamentu, ktorý vzišiel z volieb zo 17. marca, vystúpil aj prezident Reuven Rivlin. Apeloval na židovských a arabských poslancov, aby zabudli na predvolebné konfrontácie a snažili sa o vzájomnú spoluprácu v prospech celej krajiny.


Medzi 120 poslancami v poradí 20. izraelského Knesetu, ktorí dnes všetci zložili prísahu, je aj rekordný počet 29 žien. Počet zástupcov izraelskej arabskej menšiny sa oproti predchádzajúcemu parlamentu zvýšil z 12 na 17. Väčšina nových zákonodarcov (88) zastupuje sekulárne strany. Zvyšok tvoria ortodoxní alebo ináč nábožensky orientovaní poslanci. Ôsmi sú osadníci z okupovaného Predjordánska.


Netanjahuova strana Likud má v parlamente 30 zástupcov a stále vedie rokovania o vytvorení novej vlády s potenciálnymi pravicovými a ortodoxnými spojencami. Ordodoxné strany dúfajú, že k podpísaniu koaličnej vlády dôjde ešte pred sviatkom Pesach, ktorý sa začne v piatok večer.


by Doron Keshet l Apr 1, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Netanjahu plánuje zlepšiť vzťahy s USA“

Robert says:

Apr 1, 2015 3:39 PM

to nieje ťažké, ale zlepšiť vzťahy s Teheránom to je umenie

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or