SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Netanjahu: Iránska hrozba zatieňuje všetky ostatné

Netanjahu: Iránska hrozba zatieňuje všetky ostatné

Hrozba Iránu zatieňuje všetky ostatné, ktorým Izrael čelí. "Irán nesmie získať jadrové zbrane," vyhlásil na zasadaní vlády izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

 

Netanjahu nedávno povedal, že zatiaľ nepadlo žiadne rozhodnutie o tom, či Izrael na Irán zaútočí alebo nie. Denníky Times of Israel a Jediot Achronot však tieto špekulácie opäť oživili, keď v sobotu napísali, že Izrael by mohol zaútočiť na Irán za jeho jadrový program ešte pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA. Netanjahu a minister obrany Ehud Barak prijali podľa nich v tejto veci už "takmer konečné" rozhodnutie.


Zatiaľ však nie je nejasné, či Izrael skutočne plánuje útok, s ktorým ale nesúhlasia všetky zložky armády ani všetci politici, alebo len vyvíja tlak s cieľom dosiahnuť pokrok v jadrových rozhovoroch Iránu so svetovými veľmocami. Teherán opakovane tvrdí, že jeho jadrový program je mierový, určený predovšetkým na výrobu energie.


Liberálne a voči vláde kritické noviny Haarec dnes v tejto súvislosti uviedli, že najnovšia situačná správa amerických tajných služieb bola "v poslednej minúte" doplnená o informácie o pokroku Iránu vo vývoji bojovej hlavice. Nové poznatky majú siahať ďaleko nad rámec zistení Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Bezplatný denník Jisra'el ha-jom (Izrael dnes) takisto dnes oznámil, že iránska vláda urýchlila práce na vývoji nosnej rakety.


Oba denníky sa odvolávajú na informácie z vládnych zdrojov a tajných služieb, ďalšie podrobnosti však neuviedli. Hovorca izraelskej vlády sa k týmto informáciám odmietol vyjadriť. Americká vláda nepotvrdila existenciu novej situačnej správy tajných služieb.


Podľa Jisra'el ha-jom sa spor medzi Jeruzalemom a Washingtonom ohľadom iránskeho jadrového programu prehlbuje, hoci obe krajiny zdieľajú rovnaké informácie. Zatiaľ čo Biely dome opakuje, že je ešte čas na diplomaciu, podľa Izraela sa čas kráti a treba konať. USA chcú vojensky zasiahnuť, až keď Irán získa atómovú bombu, Izrael je za skorší útok, napísal Jisra'el ha-jom.


Doron Keshet l Aug 13, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
4 reakcie pre „Netanjahu: Iránska hrozba zatieňuje všetky ostatné “

Robert napísal(a):

Aug 14, 2012 18:23

a pocul som ze to nieje NERO a pod... a zase som pocul aj mal vysvetlene ze to bol NERO

Robert napísal(a):

Aug 14, 2012 18:22

haló Peter, a kto pise o konci sveta? snad to spominam? ... len ten datum je zaujimavy tym, ze prave v tomto roku sa ma kadeco udiat, a to posolstvo mi pripada akoby niekto si zachranoval /teda tak sa to oficialne tvrdi, svoju existenciu/ a preto sa chysta obhajit sa na tvomto svete - utokom na ten pozostatok perzie v islamskom šate, vyznie mi to ako nieco apokalypticke. .... a s tym prichodom jezisa sa s prepacenim strč tam do jaskyne :) Zjaveniu Jana nikto nerozumie, sa to da kadejako vykladat. napr.666 sedi na NERA, ak by si vedel hebrejsky presne to na toho cisara sedi tie sestky.

Posol Peter napísal(a):

Aug 14, 2012 16:12

na proroctve 21.12.2012 nieje nic pravdy...je to len kačica...pismo svete nam jasne ukazuje v knihe danielovej ale aj v zjaveni jana ze svet nemoze byt zniceny..lebo Kristus sa ma vratit na zem..to znamena ze zem bude ...takze koniec sveta sa nekona...:)

Robert napísal(a):

Aug 13, 2012 19:37

Akoze, velmi tymto apokalyptickym proroctvam ohladne datumu 21.12.2012 neverim, ale ako sa vravi, na kazdej legende, mýtuse je kusok aj pravdy.

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo