SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Morálna výhra Izraela o Jeruzaleme

Morálna výhra Izraela o Jeruzaleme

Výbor svetového dedičstva UNESCO v poľskom Krakove schválil arabský návrh, ktorý opäť odmieta izraelskú suverenitu nad Jeruzalemom.

 

Návrh arabských krajín vedených Jordánskom bol síce schválený, ale vyslanec Izraela pri UNESCO Karmel Šama ha-Kohen uvítal, že ide o miernejšiu verziu textu, ktorá je z pohľadu Izraela "krokom správnym smerom." Spoluautorom pôvodnej, tvrdšej verzie textu, boli aj Palestínčania.


Na rozdiel od rezolúcie schválenej vlani tohtoročná zdôrazňuje význam a dôležitosť jeruzalemského Starého mesta a jeho opevnení pre všetky tri svetové monoteistické náboženstvá. Nespomína sa v ňom ani výlučne arabský/moslimský názov Chrámovej hory, ako sa to uvádzalo v rezolúcii z roku 2016. Namiesto toho sa o tejto lokalite hovorí ako "o posvätnom mieste moslimského kultu". Izrael je však v texte naďalej označovaný za okupačnú silu v Jeruzaleme.


Návrh arabských krajín podporilo desať krajín: Azerbajdžan, Indonézia, Libanon, Tunisko, Kazachstan, Kuvajt, Turecko, Vietnam, Zimbabwe a Kuba. Tri štáty hlasovali proti návrhu: Filipíny, Jamajka a Burkina Faso. Osem štátov z viacerých kontinentov sa hlasovania zdržalo. Boli medzi nimi Angola, Chorvátsko, Fínsko, Peru, Poľsko, Portugalsko, Južná Kórea a Tanzánia.


Izraelský veľvyslanec pri UNESCO Karmel Šama ha-Kohen uviedol, že dve hodiny pred hlasovaním arabské štáty tvrdili, že dosiahli konsenzus ohľadom hlasovania o navrhovanom texte rezolúcie. Tlak Izraela napokon stačil na to, aby úsilie arabských krajín bolo sabotované, poznamenal veľvyslanec. Poukázal aj na to, že Izrael prvýkrát získal vo Výbore svetového dedičstva UNESCO "morálnu prevahu", keď 11 z 21 delegátov boli proti návrhu alebo sa hlasovania zdržali.


K hlasovaniu došlo len niekoľko dní po tom, ako veľvyslankyňa USA pri OSN Nikki Haleyová poslala list generálnej riaditeľke UNESCO Irine Bokovovej a vyzvala ju v ňom, aby sa postavila proti uzneseniu, o ktorom má jedna z komisií UNESCO hlasovať na budúci týždeň. Ide o rezolúciu, ktorou UNESCO uzná, že Staré mesto Hebronu a Jaskyňu patriarchov sú ohrozeným palestínskym svetovým dedičstvom.


V snahe zmariť schválenie rezolúcie ohľadom Jeruzalema skupina 12 ľudí, ktorí sa narodili v Poľsku, prežili holokaust a v súčasnosti žijú v Izraeli, zaslali list poľskému ministrovi zahraničných vecí Witoldovi Waszczykowskému a požiadali ho, aby vyzval svoju vládu zablokovať rezolúciu UNESCO o vyhlásení Starého mesta Hebronu za palestínske svetové dedičstvo.


Izrael vyhlásil Jeruzalem za svoje "nedeliteľné a večné" hlavné mesto v roku 1980 po anektovaní jeho východnej časti.


by Doron Keshet l Jul 5, 2017 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or