SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Jeruzalem rozdelil na dve časti počítač

Jeruzalem rozdelil na dve časti počítač

Počítačová simulácia navrhla rozdelenie Jeruzalema a vytvorenie palestínskeho štátu ako najlepšie riešenie dlhoročného konfliktu na Blízkom východe.

 

Simulácia je výsledkom spolupráce vedcov zo Švajčiarska a Izraela, ktorí mapovali populačné skupiny žijúce v Jeruzaleme a podrobne analyzovali ich vzťahy.  Výskumníci prostredníctvom počítačového modelu simulovali rôzne politické alternatívy na zmiernenie rizika násilností medzi tamojšími Židmi a Palestínčanmi.


Dospeli k záveru, že najlepšou možnosťou by bolo oddelenie oboch komunít v rámci dvojštátneho riešenia, teda mierovej koexistencie židovského a palestínskeho štátu. To by podľa simulácie malo zahŕňať aj dobrovoľné presídľovanie obyvateľstva. "Ľudia síce nechcú násilie, ale nedokážu ho dostať pod kontrolu," uviedol v tejto súvislosti sociológ Dirk Helbing zo Federálneho technologického inštitútu vo švajčiarskom Zürichu.


Článok o výsledkoch projektu publikoval aj odborný časopis American Journal of Political Science. Izrael považuje Jeruzalem za svoje večné a nedeliteľné hlavné mesto. Palestínčania naopak chcú, aby sa východný Jeruzalem stal metropolou ich budúceho štátu. Čo však počítač nevypočítal, je že kedy Palestínčania uznajú právo Izraela na vlastnú existenciu.


by Doron Keshet l Jul 12, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or