SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Jeruzalem rozdelil na dve časti počítač

Jeruzalem rozdelil na dve časti počítač

Počítačová simulácia navrhla rozdelenie Jeruzalema a vytvorenie palestínskeho štátu ako najlepšie riešenie dlhoročného konfliktu na Blízkom východe.

 

Simulácia je výsledkom spolupráce vedcov zo Švajčiarska a Izraela, ktorí mapovali populačné skupiny žijúce v Jeruzaleme a podrobne analyzovali ich vzťahy.  Výskumníci prostredníctvom počítačového modelu simulovali rôzne politické alternatívy na zmiernenie rizika násilností medzi tamojšími Židmi a Palestínčanmi.


Dospeli k záveru, že najlepšou možnosťou by bolo oddelenie oboch komunít v rámci dvojštátneho riešenia, teda mierovej koexistencie židovského a palestínskeho štátu. To by podľa simulácie malo zahŕňať aj dobrovoľné presídľovanie obyvateľstva. "Ľudia síce nechcú násilie, ale nedokážu ho dostať pod kontrolu," uviedol v tejto súvislosti sociológ Dirk Helbing zo Federálneho technologického inštitútu vo švajčiarskom Zürichu.


Článok o výsledkoch projektu publikoval aj odborný časopis American Journal of Political Science. Izrael považuje Jeruzalem za svoje večné a nedeliteľné hlavné mesto. Palestínčania naopak chcú, aby sa východný Jeruzalem stal metropolou ich budúceho štátu. Čo však počítač nevypočítal, je že kedy Palestínčania uznajú právo Izraela na vlastnú existenciu.


Doron Keshet l Júl 12, 2013 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo