SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Je pre turistov Izrael bezpečná krajina?

Je pre turistov Izrael bezpečná krajina?

Odpoveď je jasná. Podľa bežných štatistík, je to oveľa bezpečnejšie, ako navštíviť niektoré z mnohých amerických miest.

 

Existuje jeden výmysel, ktorý je bežný dokonca aj medzi niektorými veľmi dobrými priateľmi a podporovateľmi štátu Izrael. A to je mienka, že Izrael vo všeobecnosti, a teda najmä Jeruzalem, je nebezpečné miesto pre návštevníkov. V mysliach mnohých ľudí je všadeprítomný strach a nedávne útoky nožom na nevinných ľudí iba prispeli k takejto mienke.

 

Ak by sme mali citovať otca prasiatka z animovanej rozprávky Prasiatko Peppa, tak “ja som odborník na tieto záležitosti” a viem jednu alebo dve veci o tom, aké je to nebezpečné žiť v Izraeli. Žil som tam od leta 1979 až kým som sa prisťahoval na Floridu v roku 1988 - a to v židovskej štvrti starého mesta, kde veľkú časť obyvateľstva tvorili Arabi a bolo to počas prvej intifády.

 

O niečo neskôr som sa vrátil z mužského výletu JWRP (Projekt Odboja Židovských Žien), kde teraz je moja žena Karen spolu s 23 ženami už po štvrtýkrát, moja dcéra Tzippy sa práve vrátila z ročného študijného pobytu v Izraeli, predtým ako ďalšie moje dve deti Moishe and Atara tiež strávili minimálne rok v Jeruzaleme. Yoni, ak Pánboh dá, tak tam bude budúci rok študovať na Yeshive.

 

 

A tak otázka, ktorá vyvstáva, keď sa ľudia organizujú aby navštívili Izrael je, že nakoľko je to bezpečné. Partneri a rodičia sa strachujú, keď ich milovaní cestujú do Izraela, a dokonca aj Yoniho škola takmer odvolala školský výlet do Izraela pred pár mesiacmi. Pri mojej návšteve pred dvoma týždňami sme boli poctení tým, že sme mali možnosť stretnúť sa s primátorom Jeruzalemu, Nirom Barkatom. Práve on upozornil na to, že existuje veľmi univerzálna metóda na to, ako zistiť, nakoľko je mesto bezpečné, alebo nie je. A to je pozrieť sa na počet vrážd na 100,000 obyvateľov.

 

Ak si vypracujete domácu úlohu na túto vec, zistíte že Caracas vo Venezuele je najnebezpečnejším mestom na svete, s počtom 120 vrážd na 100,000 obyvateľov. Z USA vedie mesto St.Luis s počtom 59, Detroit má 44 a potom na opačnom konci štatistík nájdete Londýn s 1,5 vraždy. A tak sa Vás pýtam, ak ľudia idú do Londýna, želáte im, aby sa bezpečne odtiaľ vrátili? Máte strach o ich bezpečnosť?

 

Ak váš výskum rozšírite ďalej, než prezentuje pán Barkat a pozriete sa na celkový index kriminality v mestách sveta, opäť tu na prvom mieste zo všetkých 277 miest vyskočí Caracas s indexom 85,9, Detroit bude na 12.mieste s indexom 75,75, Miami na 66. mieste s počtom 57,41, Londýn ako 120-ty a indexom 47,24 a Jeruzalem až na 236-tom mieste a to až celých 24 miest za mestom “tiež akože vojnou zdevastovaným” Calgary, ktoré má o niečo vyššiu kriminalitu a umiestňuje sa na 212.mieste.

 

 

Tak, ako nám pán Barkat naznačil, keď nám ľudia pravidelne želajú pekný výlet do Izraela a následne aj “bezpečný návrat”, tento pozdrav postavil si na hlavu a keď niekto cestuje do USA, ktoré majú oveľa vyšší počet vrážd a mieru kriminality, on im želá aby sa šťastne vrátili z USA do Izraela.

 

Ľudia majú tento skreslený dojem, pretože akýkoľvek prejav násilia medzi Palestínčanmi a Izraelom sa ihneď stáva stredobodom pozornosti medzinárodných médií. Ale takmer všetky streľby a bodnutia nožom v St.Luis, Detroite, Maimi, či dokonca v Calgary, sa dostanú akurát tak do lokálnych médií a málokedy sa vydajú v inej forme ako v miestnych novinách.

 

Aby som priznal pravdu, keď som v šabatovú noc prechádzal popri mnohých arabských mužoch v okolí jafskej brány, obzrel som sa za svoj chrbát. Ale tiež keď jazdím na ceste číslo I-95, tiež sa pozerám za svoj chrbát,  aby som sa kvôli slepému bodu uistil o autách radiacich sa do vedľajšieho pruhu a o šoféroch, ktorí počas jazdy textujú z mobilu a medzitým menia pruhy ako opití. Nebezpečenstvo sa skrýva kdekoľvek ste. Vlastne, keď Tzippy bola na ročnom pobyte v Izraeli a bodnutia nožom boli čoraz častejšie, ľudia sa ma pýtali či mám o ňu strach. Zakaždým som im rovnako odpovedal, “mám väčší strach, keď Yoni každodenne jazdí autom po I-95-ke ako keď sa Tzippy prechádza ulicami Jeruzalemu.”

 


 

Takže, ak bezpečnosť je to, čo vás trápi, a to nad čím z väčšej časti trávite svoj život, tak možno je načase aby ste sa zdvihli a išli žiť do Jeruzalemu - živého pulzujúceho mesta, ktorého ulicami sa prechádzajú malé deti bez sprievodu, tisíce ľudí si užívajú nočný život do neskorých hodín v reštauráciách a baroch, kde električka v okolí jafskej brány obchádza ľudí doslova na centimetre (vrátane mňa) bez nehody, bariér či súdnych sporov, kde násilie a zločin majú jednu z najnižších mier na celom svete. V Jeruzaleme nielenže budete v bezpečí, ale získate aj množstvo duchovných zážitkov, ktoré prislúchajú k tomuto miestu, v židovskej tradícii nazývanému “Brána do Neba”, kde môžete pocítiť Božiu Prítomnosť a dotknúť sa jej.

 

Ak nie ste pripravení sa tam presťahovať, tak choďte aspoň navštíviť. A ak nemôžete navštíviť, ale poznáte niekoho, kto sa tam chystá cestovať, tak im nehovorte, aby sa držali v bezpečí. Radšej sa ich spýtajte kedy sa chystajú k Západnému múru, aby sa tam pomodlili za našu bezpečnosť.

 

S láskavým dovolením portálu aish.com preložil Ondrej Pastirik


rabín Tzvi Nightingale l Aug 3, 2016 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
55 reakcií pre „Je pre turistov Izrael bezpečná krajina?“

Robert napísal(a):

Aug 21, 2016 15:19

gewitter, a zažil si niekedy? : https://www.youtube.com/watch?v=OIjPwzL_5Yk

Robert napísal(a):

Aug 20, 2016 19:16

gewittérius, a už si niekedy od nejakej ženy lásku dostal? https://www.youtube.com/watch?v=fk4BbF7B29w

Robert napísal(a):

Aug 20, 2016 18:54

Izrael, a ako sa Ti žije so susedmi? https://www.youtube.com/watch?v=boanuwUMNNQ :)

Robert napísal(a):

Aug 20, 2016 18:44

gewitter, daj si radšej poriadnu dávku energie: https://www.youtube.com/watch?v=-sQ3Af3DpeM

Robert napísal(a):

Aug 20, 2016 18:32

gwitter, ale keď ta to baví, chodiť do takéj spoločnosti. V podstate každý k nejakej inklinuje.

Robert napísal(a):

Aug 20, 2016 18:22

gewitter, takéto sprostosti ma bavili ked som bol zasran, ale potom čo mi niekto dal rozumu a ukázal mi moje korene, tak ma prestali.

gewitter napísal(a):

Aug 20, 2016 07:07

Máš pravdu Robo:

"Lebo slovo kríža je tým, ktorí hynú bláznovstvom, ale nám, ktorí dosahujeme spasenie, je mocou Božou.
Lebo keď v múdrosti Božej svet skrze múdrosť nepoznal Boha, zapáčilo sa Bohu skrze bláznovstvo kázne spasiť veriacich. Keďže i Židia žiadajú znamenia, i Gréci hľadajú múdrosť, my kážeme ukrižovaného Krista - Židom pohoršenie, Grékom bláznovstvo, ale tým istým povolaným Židom i Grékom - Krista - Božiu moc a Božiu múdrosť. Lebo bláznivé Božie je múdrejšie ako ľudia slabé Božie je silnejšie ako ľudia." I. ep. sv. Pavla Korinťanom, 1:18-25

Robert napísal(a):

Aug 19, 2016 21:14

je to iba estetický doplnok, a ty si blázon gewitter

gewitter napísal(a):

Aug 19, 2016 07:32

Ako by na sošku Budhu povedal Vlasta Burian: "...já myslel, že je to dělaný podle předložky, to není milostivá paní ? Je, že jó..."

Je to možno tvrdé, ale tak rozhodol Boh, ktorý nás stvoril. Život = Pán Ježiš Kristus, smrť je všetko ostatné a nič medzi tým, žiadna iná alternatíva neexistuje.

Robert napísal(a):

Aug 19, 2016 01:39

je to etnostyle, nikto sa k nim neklania, nieje to fetiš, socha meditujúceho budhu vytvára pokojnú atmosféru a o tú tam ide. ... zato u vás v klube je stále nepokojná atmosféra, ked ovečky strašíš peklom

Stranka 1 z 6 1 2 3 4 5 » ... last »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo