SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Izraelských lekárov národnosť nezaujíma

Izraelských lekárov národnosť nezaujíma

V nemocniciach po celom Izraeli sú potriasania rúk a objatia medzi arabskými a židovskými obyvateľmi veľmi častým úkazom.

 

V roku 2008 mladú arabskú žena v Jerichu uštipol jedovatý had. Na miestnej klinike jej však nedokázali pomôcť, preto izraelská ambulancia neváhala a vyslala auto, ktoré ženu previezlo na kliniku cez údolie Jordánu, vzdialenú takmer dve hodiny cesty. Keď ju priviezli, bola už v bezvedomí a protijed jej podali v poslednej chvíli. Život jej však stihli zachrániť.

 

Toto je len jeden z mnohých príbehov, na ktorom by sa dal demonštrovať vzor spolužitia kultúr v konflikte. Nemocnice a medicínske centrá by mali byť akýmsi majákom svetla pre všetkých, ktorí nie sú ľahostajní voči problémom ostatných. Práve tieto miesta sú plné inšpirujúcich scén a prejavov ľudskosti, o ktorých sa v správach nikdy nehovorí. Židovsko-arabská spolupráca je badateľná v každej jednej nemocnici od Eilatu až po Nahariyu.

 

Je taktiež veľmi dôležité hovoriť nielen o problémoch a konfliktoch, ale prezentovať i pozitívnu realitu, ktorá môže motivovať. Každý človek má na výber, či sa zamerá na pozitívne príklady a bude podľa nich žiť, alebo sa sústredí na nenávisť. Príbehy z izraelských nemocníc nie sú odpoveďou na problémy Blízkeho východu, no sú príkladom ľudského prístupu a správania v celej svojej kráse. Sú o ľuďoch, ktorí sa rozhodli žiť a pracovať spoločne.


by Renáta Caková l Jan 28, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Izraelských lekárov národnosť nezaujíma“

Igor Dietrich says:

Jan 29, 2013 6:11 PM

Veľmi pekný článok. V jeho jednoduchosti a pravde je krása. Článok, ktorý motivuje.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or