SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Izraelská Arabka chce slúžiť v armáde

Izraelská Arabka chce slúžiť v armáde

Mona Liza Abdo má arabský pôvod a je vojačkou v izraelskej armáde. Nemusela narukovať, ale presvedčenie brániť svoju krajinu bolo také silné, že do armády vstúpila dobrovoľne.

 

Jej veliteľ o nej povedal: „Svoju vojenskú kariéru začala na juhu Izraela a podarilo sa jej získať hodnosť veliteľky. Pracovala ako lektorka vo výcvikovom stredisku, kde učila nových vojakov poznatkom o boji s terorizmom a inými hrozbami. Len pred mesiacom ukončila tretí rok v radoch armády, čo je o jeden rok viac, než izraelským ženám stanovuje zákon.“


Pri pohovore pred ukončením vojenskej služby sa Mona Liza Abdo, ktorá má arabské a kresťanské korene, vyjadrila, že pre svoju krajinu je pripravená obetovať aj vlastný život. „Snažím sa o udržanie bezpečnosti vo svojej krajine, aby bola pokojným miestom na život nielen pre Židov, ale aj pre Arabov. Som pripravená za túto vec nasadiť aj vlastný život,“ uviedla.

 

Do armády som vstúpila, lebo som presvedčená, že som neoddeliteľnou súčasťou Izraela. Chcela som slúžiť svojej krajine a domovine. Ako veliteľka v Izraelských obranných silách bolo mojou úlohou zabrániť teroristickým útokom, pašovaniu drog a vstupu nelegálnych prisťahovalcov. Myslím, že pri vykonávaní týchto úloh pomáham nielen Židom, ale aj Arabom.“


Rozhovoru sa zúčastnila aj jej mama, ktorá si spomenula na moment, kedy jej dcéra oznámila svoje rozhodnutie vstúpiť do armády. Mala z toho obrovskú radosť a podľa jej slov to bolo „veľmi uvážené a správne rozhodnutie“. „Toto je predsa naša krajina a tu máme svoj domov. Tu žijeme a tu aj zomrieme. Odkaz našich otcov a budúcnosť našich detí je na tomto mieste,“ povedala.

 


by Peter Godovic l Feb 6, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or