SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Izrael zastaví vyzbrojovanie teroristov

Izrael zastaví vyzbrojovanie teroristov

Päť dôvodov, prečo izraelský útok môže pomôcť zastaviť iránske napredovanie k úspešnej výrobe jadrových zbraní.

 

V situácii, kedy je Irán len krok od úspešnej výroby jadrových zbraní, je izraelský letecký útok na iránsky sklad munície v Sýrii, v ktorom sa nachádzali moderné raketové strely určené pre libanonský Hizballáh, dôležitým a odstrašujúcim odkazom pre fanatických mullov tejto krajiny. Tu je päť dôvodov, prečo je izraelský útok vítaným krokom vpred v snahách o zastavenie iránskeho postupu k získaniu jadrových zbraní.

 

(1) Izrael nedovolí spojencom Iránu, aby ohrozovali jeho bezpečnosť

Sklad raketových striel Fateh-110, ktorý bol zničený pri nálete izraelských vzdušných síl, sa nachádzal neďaleko medzinárodného letiska v Damasku. Tento typ striel mohol zásadne zmeniť vývoj bezpečnostnej situácie v tejto oblasti, keďže sa jedná o veľmi presné strely, ktoré sa dajú odpáliť z mobilných rámp, nesú pol tonovú hlavicu a z Libanonu majú dosah až do Tel Avivu, či dokonca až do Ejlatu, najjužnejšieho mesta v Izraeli. Izrael vyslal jasný signál: Budeme sa brániť, keď nás niekto ohrozuje, a nedáme sa zastrašiť, či už sa jedná o slovné alebo skutočné vyhrážky.

 

(2) Izrael má dostatočnú spravodajskú a vojenskú silu, aby situáciu zvládol

Izraelské lietadlá sa pri nálete museli dostať cez vzdušnú obranu Sýrie a potom leteli priamo až do prísne stráženého hlavného mesta Damask. Sklad rakiet sa nachádzal v podzemí, chránený hrubou vrstvou betónu – podobne ako iránske jadrové zariadenie Fordow. Aj napriek tejto skutočnosti sa ukázalo, že izraelské strely vykonali svoju prácu presne a čisto. Okrem iránskych a sýrskych strážcov nedošlo k žiadnym civilným obetiam. Jednalo sa o učebnicovú ukážku vojenských a spravodajských schopností Izraela. Irán by mal teda rátať s tým, že ak to bude potrebné, Izrael sa nebude zdráhať reagovať na hrozby.

 

(3) Izrael má medzinárodnú podporu

Po útoku dali svetoví vodcovia ústami amerického prezidenta Obamu najavo svoju podporu tejto akcii: „Izraelčania majú zákonné právo brániť sa pred presunom vyspelých zbraní do rúk teroristických organizácií, ako napríklad Hizballáh.“ Toto je dôkazom vôle Izraela spolupracovať so Západom a jeho meno takýmito akciami neutrpí, pretože sa jedná o zodpovedný akt obrany národnej bezpečnosti.

 

(4) Iránsky bluf

Západní vodcovia sa dlhodobo obávali, že útok na iránske jadrové zariadenia bude mať za následok katastrofické scenáre, pri ktorých budú dopadať iránske rakety na americké ciele v Perzskom zálive, spojenci Iránu zaútočia na západné ciele po celom svete alebo príde k prerušeniu zásobovania ropou. Irán zase prehlasoval, že útok na jeho spojenca Sýriu bude považovať za útok priamo na seba a bude po ňom nasledovať ostrá odveta. Ale iránska neschopnosť odpovedať na viacnásobné útoky na Sýriu a iránske jadrové zariadenie v Sudáne v roku 2012 ukazujú pravý opak – Irán sa vo všeobecnosti snaží vyhnúť vojenským akciám. A hoci sú obavy v prípade priameho útoku na Irán určite väčšie, Izrael demonštroval vôľu riskovať, ak si to situácia vyžaduje.

 

(5) Zastavenie zabíjania v Sýrii

A ešte jeden bonus na záver: Skutočnosť, že Izrael dal v prípade Sýrie vojensky najavo, že žiadne moderné zbrane sa do rúk Hizballáhu nedostanú, vytvorilo precedens pre ostatné Západné krajiny, aby reagovali podobne a zastavili hrozné zabíjanie sýrskeho civilného obyvateľstva, k čomu sa prezident Obama mal odhodlať v prípade preukázaného použitia chemických zbraní.

 

Ako sa Irán pomaly približuje k dosiahnutiu svojho jadrového cieľa, Ajatolláh pozorne sleduje ako Izrael a svetoví vodcovia zareagujú na sýrsku snahu o poskytnutie moderných zbraní teroristickým skupinám. Nečinnosť a ústupky v prípade Sýrie by mohli mať katastrofálne následky v podobe zlého signálu smerom k Iránu.


by Rabín Shraga Simmons l May 17, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
20 Reponses to „Izrael zastaví vyzbrojovanie teroristov“

Trubiroch says:

May 31, 2013 11:14 PM

Islamofóbia neexistuje.

Igor Dietrich says:

May 28, 2013 11:48 PM

Muslimští náboženští vůdci z Bosny, Indie, Indonésie, Jordánska, Palestiny, Saudské Arábie, Turecka a Spojených států poklekli v bývalém nacistickém německém táboře smrti v Osvětimi k modlitbě za mrtvé holocaustu.

Tisíce vězňů v Osvětimi zemřelo u nechvalně proslulé zdi smrti – šedé a stále prolezlé dírami po kulkách.

Osvětim byla osvobozena sovětskou Rudou armádou 27. ledna 1945.

Návštěva Osvětimi byla součástí programu „Povědomí proti genocidě“, který byl pořádán Úřadem amerického ministerstva zahraničí pro mezinárodní náboženskou svobodu.

Imámové se v rámci programu také sešli ve varšavské synagoze s Židy, kteří holocaust přežili a s jejich polskými katolickými zachránci. Společně vyprávěli o svých válečných zážitcích.

Prezident severoamerické islámské společnosti Mohamed Magid prohlásil: „Co můžete říct? Nedostává se vám slov. Co jsme viděli je mimo lidskou představivost. Vyzývám Evropu i muslimský svět: skončete s rasismem, s antisemitismem, s islamofobií,… čeho je moc, toho je příliš.

Igor Dietrich says:

May 28, 2013 1:11 PM

Iniciatívy:

Moslimom ukázali koncentráky

„Jedenásť imámov, šejkov a náboženských učiteľov z deviatich krajín absolvovalo návštevu Nemecka a Poľska, kde sa stretli s ľuďmi, ktorí prežili holokaust.Navštívili koncentračné tábory v Osvienčime a Dachau aj Múzeum histórie poľských Židov.

Podľa organizátora výletu rabína Jacka Bemporada je hlavným cieľom to, aby sa moslimskí vodcovia poučili o holokauste a šírili túto "osvetu" ďalej. Chce, aby na vlastné oči videli nacistické hrôzy, ktoré Židia prežívali v koncentračných táboroch. Tu sa natíska otázka, prečo to Židia robia? V časoch, kedy zúri vojna v Sýrii, proti ktorej sa spikli všetky "demokratické" mocnosti na čele s Izraelom, v čase nepokojov na celom Blízkom východe, ktoré rozpútala "vojna proti terorizmu", ako ju "civilizovaný" svet rád nazýva alebo "demokratizácia východu" pod názvom arabská jar.

Tento poznávací výlet pôsobí ako sofistikovaná metóda, ktorou si chcú židovskí vodcovia nakloniť tých moslimských na svoju stranu. Otázne však je, do akej miery im to pomôže, keď zaútočia na Asadových vojakov alebo vytiahnu zbrane na Irán. Bude vtedy súcit imámov, šejkov, učiteľov a ich žiakov dostatočný? Zohľadnia krivdy z druhej svetovej vojny aj vtedy, keď budú Židia bojovať proti nim?

Vyzerá to však, že snaha "spopularizovať" holokaust v moslimskom svete nebola úplne zbytočná. Aj palestínsky imám vyjadril po tomto zážitku sympatie slovami: "Ako Palestínčan žijúci pod okupáciou cítim sympatie k bolesti a nespravodlivosti, ktorá bola Židom zasadená." Ťažko povedať či tie pocity budú pretrvávať aj po návrate do Izraelom okupovaného domova. Nesnažíme sa krivdy na Židoch zľahčovať, ale poukázať na druhú stranu mince. Možno po tretej svetovej vojne vzniknú podobné múzeá na Blízkom východe a my sa do nich budeme chodiť vzdelávať o krivdách, ktoré urobili západné mocnosti na arabskom svete. http://www.aktuality.sk/clanok/229396/preco-boli-moslimovia-v-koncentracnom-tabore/

Ervin Rybár says:

May 27, 2013 1:35 PM

Israel launched on Sunday a national civil defence drill, which the army said will this year focus on the threat of unconventional weapons at a time of growing regional tensions.

“The threats against the Israeli home front have significantly increased in recent years,” Prime Minister Benjamin Netanyahu said at the beginning of the weekly cabinet meeting in remarks relayed by his office.

“Israel is the most threatened state in the world; it is under missile and rocket threat. We are prepared for any scenario,” said Netanyahu.

The annual drill, the seventh of its kind, will encompass the army’s home front command, the defence ministry, government bodies, municipalities and local authorities, rescue organisations and school systems, the army said in a statement.

“This year, the national exercise will focus on preparing the home front for required government, civilian and military response to an unconventional weapons scenario within the home front,” the military statement read. The drill will end on Wednesday.

Israel has repeatedly warned that it would not permit the transfer of advanced weapons or chemical agents from Syria’s arsenal to Hezbollah or to any other militant groups, while also cautioning against Iran’s nuclear potential. But Israel’s home front defense minister, Gilad Erdan, played down the risk of a chemical attack on the Jewish state from Syria, in an interview on Channel 2 television. “This is a scenario that is more probable than in the past, but the use of chemical weapons is still defined as a low probability,” he told the television station on Saturday, “even taking into consideration the fall of the (President Bashar al-) Assad regime.” “Our enemies know that the use of chemical or nonconventional weapons at the citizens of Israel will provoke a harsh and destructive response,” he warned.

Igor Dietrich says:

May 24, 2013 12:36 AM

Pán Szatmáry, musím uznať, že ste dobre urobili, keď ste vymázali 2 komentáre Mardocheja Hessa (Hassa)

Trubiroch says:

May 23, 2013 9:00 PM

Arabi stále bojujú. Raz proti Izraelu, inokedy proti seba. Kedy vlastne pracujú a učia sa?

Ervin Rybár says:

May 23, 2013 11:02 AM

Yesterday during a strategy conference in Herzliya, Israeli Air Force chief Maj. Gen. Amir Eshel warned of a “surprise war” with Syria and that Israel needs to be ready.

Israel has warned it will not tolerate fire from Syria or transfer of advanced weapons to militants. Israel is concerned that Syria’s arsenal, including chemical weapons, anti-aircraft systems and sophisticated missiles, could be transferred to Hezbollah or fall into the hands of rebel groups linked to al-Qaida.

“Syria is changing before our eyes. If tomorrow it collapses, we could very quickly find that great arsenal dispersed and directed at us,” Eshel said.

gewitter says:

May 22, 2013 7:43 AM

:)) Hlavne aby nemazali tvoje ohnivé islamistické antisemitské vyjadrenia, je dôležité ich čítať, aby si svet uvedomil, aký je islam preň dôležitý. :OO

Igor Dietrich says:

May 22, 2013 7:07 AM

Pán Szatmáry, a čo, keď tak v rámci boja proti antisemitizmu Vás požiadam, aby ste vymázali všetky Gewitterové komentáre, ktoré urážajú arabov...

Michael Szatmary says:

May 21, 2013 11:58 PM

solomon, neviem, kedy sme si potykali, to po poprve. Po druhe, je demokracia, sloboda prejavu a tieto stranky su moje, delet.sk je moj sukromny portal. Ak sa niekomu kontext nepaci, nemusi ho citat. Nechapem, co vas sem neustale nuti vracat sa. Verim, ze slovaci su inteligentni ludia a vedia rozoznat pravdu od konspiracie a klamstva. Ja som sa tu narodil, som slovensky obcan, ktory poctivo plati dane a nikdy nic neukradol. Poradim vam, nechodte sem, necitajte to, bude sa vam lahsie zit. Nikdy nemazem komentare, hoci aj kriticke. Nesmu vsak porusovat zakon, urazat a byt vulgarne. Tie bez problemov zmazem, a pokojne aj tie vase.

Page 1 of 2 1 2 »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or