SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Izrael sa na dve minúty zastavil

Izrael sa na dve minúty zastavil

Kvílenie sirén, ohlasujúce letecký útok, zaznelo včera po celom Izraeli a život v krajine sa zastavil.

 

Obyvatelia si totiž pripomenuli šesť miliónov Židov, ktorí zahynuli v rukách nacistov počas holokaustu v druhej svetovej vojne. Na dve minúty sa zastavili chodci a takisto aj vodiči, ktorí ticho stáli vedľa svojich vozidiel - všetci so sklonenými hlavami. Ľudia v domácnostiach a vo firmách prerušili svoje každodenné povinnosti, aby vzdali poctu obetiam vyvražďovania židov.


Deň pamiatky obetí holokaustu je v izraelskom kalendári jedným z najvážnejších. Reštaurácie a zábavné podniky sú zatvorené; rozhlasové a televízne programy sa zameriavajú na dokumenty z obdobia holokaustu a na rozhovory s ľuďmi, ktorí vyvražďovanie prežili. Izraelský prezident a laureát Nobelovej ceny mieru Šimon Peres (88) na slávnostnom otvorení v jeruzalemskom pamätníku Jad Vašem porozprával o utrpení svojej vlastnej rodiny v rukách nacistov.

 


Peres sa narodil v meste Višneva - vtedy patriacom Poľsku, dnes Bielorusku - v roku 1923 a odsťahoval sa do Izraela ešte pred založením štátu, skôr ako vypukla druhá svetová vojna. Neskôr sa dozvedel, že nacistickí vojaci zbili členov jeho rozvetvenej rodiny a nariadili im pochodovať k mestskej synagóge. "Niekto zakričal: 'Židia, zachráňte sa!' Nemci postrieľali tých, čo sa pokúsili ujsť. Zvyšok ľudí prišiel k synagóge, ktorá bola celá z dreva. Dvere za nimi zamkli. Všetci zhoreli zaživa," povedal prezident.


"Bol to tiež posledný deň rabína Zviho Meltzera, môjho starého otca, môjho radcu a učiteľa. Zhorel so židovským modlitebným šálom na hlave. Bol to posledný deň židov vo Višneve. Neostal tam jediný živý Žid," dodal Peres v pamätníku holokaustu Jad Vašem pred stovkami ľudí, ktorí vyvražďovanie prežili, pred ich rodinami, izraelskými lídrami, diplomatmi a ďalšími

 

Súčasťou Jom Ha šoa je aj Pochod živých. Tisícky mladých ľudí z celého sveta prišli do Osvienčimu, aby ukázali, že sa nacistom nepodarilo vyvraždiť všetkých. Na približne trojkilometrovom Pochode živých z Osvienčimu do susedného vyhladzovacieho tábora Birkenau na juhu Poľska sa zišlo približne 10.000 ľudí. Prítomných bola aj hŕstka ľudí, ktorí holokaust prežili, ako aj americkí vojnoví veteráni, ktorí sa na konci druhej svetovej vojny podieľali na oslobodzovaní rôznych koncentračných táborov. Na tohtoročnom Pochode živých bolo aj 70 študentov zo Slovenska a Maďarska.

 


Doron Keshet l Apr 20, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo