SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Izrael otestoval nový obranný systém

Izrael otestoval nový obranný systém

Izrael úspešne otestoval svoj najnovší systém protiraketovej obrany, ktorý sa začlení medzi dva už existujúce systémy.

 

Systém nazvaný Dávidov prak alebo aj Kúzelnícka palička je určený na zlikvidovanie rakiet s doletom do 300 kilometrov. Prvú takúto strelu úspešne zlikvidoval počas cvičenia v južnom Izraeli. Izraelské obranné sily majú k dispozícii systémy Arrow (Šíp) proti raketám dlhšieho doletu z Iránu a Iron Dome (Železná kupola), ktorý krajinu chráni pred raketami krátkeho doletu. Práve kupola zneškodnila asi stovky, ktoré odpaľovali palestínski teroristi z Gazy.  Druhý systém sa osvedčil pri minulotýždňovom ostreľovaní Izraela z pásma Gazy.


Systém Dávidov prak vyvíja izraelská spoločnosť Rafael Advanced Defense Systems v spolupráci s americkou firmou Raytheon. Plne funkčný by mal byť do roku 2015. V roku 2016 by mala byť k dispozícii nová generácia systému Arrow nazvaná Arrow 3, ktorá by nepriateľské rakety zachytila čo najbližšie k miestu ich odpálenia. Izrael tiež používa americký protiraketový systém Patriot, ktorý síce pred 20 rokmi v prvej vojne v Perzskom zálive nedokázal zničiť ani jednu z 39 striel Scud vystrelených na Izrael z Iraku, no jeho výrobca tvrdí, že odvtedy bol vylepšený.


by Doron Keshet l Nov 27, 2012 12:00 AM l Print l
Click here to print.
1 Reponses to „Izrael otestoval nový obranný systém“

Peter Steinitz says:

Aug 29, 2013 2:21 PM

Nový systém určite mimoriadne inovatívny a efektívny.Len,žial aplikácia značne oneskorená.IDF zrejme podnikne všetko preto ,aby systém mohol byť nasadený skôr ako pôvodne uvažoval.Peter Steinitz.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or