SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Izrael mohol pôvodne mať šteklivé meno

Izrael mohol pôvodne mať šteklivé meno

Ešte v deň vyhlásenia nezávislosti štátu Izrael nebolo celkom isté, ako sa bude nový štát nazývať. Izrael? Zion?

 

Názov Zion znel pravdepodobnejšie nielen preto, že by symbolizoval sionistické snahy, ale aj z dôvodu, že bol synonymom pre Erec – krajinu. Celá vec však  mala háčik.

 

Slovo „ziun“ sa v lingua franca, v angličtine, vyslovuje ako Zion. „Ziun“ ale v hebrejčine znamená pohlavný styk. David Ben Gurion musel dlho premýšľať a rozhodovanie iste nebolo jednoduché. V Ben Gurionovej knižnici v rovnomennej rezidencii v Tel Avive je množstvo kníh. Izraelský parlament vyhlásil osobitným zákonom v roku 1976 knižnicu, ktorú Ben Gurion vybudoval na účely štúdia a bádania, za národnú pamiatku.

 

Knižnica obsahuje diela z obdobia sionistického hnutia, antickej kultúry, náboženstva, práce o skúmaní biblie, filozofické diela. V jednom regále leží kniha Alfreda Charlesa Kinseyho „Sexual behavior in the Human Male“ z roku 1948. Názov Ziun by mal iste svoje pozitíva. Prezident krajiny Ziun mohol vyviesť svoju krajinu na nečakané politické vrcholy. Turistika by iste nadobudla nové dimenzie.

 

Krajina by prilákala mnoho svetských pútnikov, ktorí dnes prúdia do Holandska, kde za 25 eur obdržia „ziun al habama“. V Erec Zion alias v krajine Ziun sa mohla realizovať aj ďalšia nádej: láska k blížnemu. Public relations štátu Izrael, ktoré akosi nie a nie fungovať, by sa v dnešnej presexualizovanej dobe vyriešili samé od seba.


Michael Szatmary l Apr 18, 2018 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo