SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Izrael má oficiálne novú koaličnú vládu

Izrael má oficiálne novú koaličnú vládu

Staronový izraelský premiér Benjamin Netanjahu predstavil dnes poslancom svoju novú koaličnú vládu, ktorá vzišla z marcových volieb.

 

Za priority svojho kabinetu označil bezpečnosť krajiny, zaistenie mieru a znižovanie ekonomických rozdielov. Mimoriadne zasadnutie izraelského parlamentu, na ktorom majú členovia novej vlády zložiť prísahu, bolo na  žiadosť premiéra odložené o niekoľko hodín. Podľa izraelských médií to zapríčinili spory o rozdelenie ministerských kresiel v rámci premiérovej vlastnej strany Likud. Schôdza sa tak začala až o 21.00 h miestneho času.


Nová koalícia, vytvorená na poslednú chvíľu pred vypršaním lehoty, združuje päť pravicových a náboženských strán. V 120-člennom Knesete má len najtesnejšiu väčšinu 61 hlasov. Ministrom vnútra a podpredsedom vlády bude Silvan Šalom a Moše Jaalon zostane ministrom obrany. Obaja sú z Netanjahuovej strany Likud.


Rezort financií povedie šéf stredopravej strany Kulanu Moše Kachlon a jeho stranícky kolega Joav Galant bude ministrom výstavby. Naftali Bennett, predseda nacionalistickej strany Židovský domov, zaujme post ministra školstva, zatiaľ čo jeho spolustraníčka Ajelet Šakedová bude riadiť rezort spravodlivosti. Ministrom hospodárstva bude Arie Deri z ultraortodoxného zoskupenia Šas. Kľúčový rezort zahraničných vecí bude dočasne riadiť sám premiér.


S cieľom uspokojiť všetkých členov koalície i vlastnej strany Likud Netanjahu na poslednú chvíľu presadil zákon, ktorý zrušil limit, obmedzujúci počet členov vlády na 18. V programe dnešnej parlamentnej schôdze je okrem predstavenia ministrov a vystúpení koaličných a opozičných lídrov aj hlasovanie od dôvere novej vláde.


Netanjahuov krátky prezentačný prejav narušili arabskí poslanci. Viacerí z nich sa začali smiať a vykrikovať, keď premiér hovoril o tom, že jeho vláda so silným zastúpením stúpencov tvrdej línie sa bude usilovať o mier s Palestínčanmi. Niektorých arabských poslancov museli následne vyviesť zo sály, zatiaľ čo iní na protest odišli sami.


by Doron Keshet l May 15, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or