SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Donald Trump a Jeruzalem

Donald Trump a Jeruzalem

Napsal jsem 27. září 2016, tedy ještě před americkými prezidentskými volbami, že pokud Donald Trump zvítězí, stane se Jeruzalém testem jeho pravdomluvnosti.

 

Šlo o to, zda uvede v život zákon Kongresu z roku 1995 známý jako Jerusalem Embassy Act (předchozími prezidenty pravidelně odkládaný), kterým americký parlament drtivou většinou hlasů (Sněmovna reprezentantů 374:37/Senát 93:5) nejenže uznává jednotný Jeruzalém jako hlavní město Státu Izrael, ale stanoví, že US ambasáda v Izraeli se má přestěhovat z Tel Avivu do Jeruzaléma.

 

Ve středu 6. prosince 2017 prezident Trump udělal k naplnění tohoto zákona první krok: uznal Jeruzalém jako hlavní město Státu Izrael. A hned přidal krok č. 2: vydal pokyn State Departmentu, aby proces přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma formálně zahájil.

 

Tato historická záležitost je a i nadále bude široce komentována, vítána i odsuzována; bude ji provázet iracionální rozruch, patrně i násilnosti. Přitom nejde o nic jiného než o to, že Donald Trump splnil svůj předvolební slib. Všichni o něm věděli – tak proč najednou tolik povyku?

 

Jeruzalém se stal testem pravdomluvnosti Donalda Trumpa – a Donald Trump v něm obstál. Za to se sluší mu poděkovat a jeho principiální postoj ocenit. Není přirozenější věci pod nebem než uznat Jeruzalém jako hlavní město státu židovského národa. Není pošetilejší věci pod nebem než odmítat uznaní Jeruzaléma jako hlavního města státu židovského národa. Svět je po šestém prosinci 2017 zase o trochu víc normální. Díky Bohu!

 

Slovo z druhé strany

V bezprostřední reakci šéf Palestinskoarabské autonomie Mahmúd Abbás dle webu novin Jerusalem Post uvedl:

  • It's an attempt to change our history, and it will not succeed," he said. "It's a Palestinian city– an Arab city, a Christian city and a Muslim city. - Je to pokus o změnu naší historie a ten nebude úspěšný.Je to palestinské město – arabské město, křesťanské město a muslimské město. O Židech ani zmínka.

Izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu naproti tomu ve videoklipu v reakci na Trumpovo rozhodnutí uvedl:

 

article_photo

 

Izrael bude vždy zaručovat svobodu vyznání pro Židy, stejně jako pro křesťany a muslimy. V tomto postoji se zrcadlí zásadní rozdíl v přístupu k Jeruzalému mezi Izraelem na jedné a Araby na druhé straně.


Lubomír Stejskal l Dec 7, 2017 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
30 reakcií pre „Donald Trump a Jeruzalem“

gewitter napísal(a):

Dec 11, 2017 12:03

Tieto nelichotivé slová musel napísať žid Saul - učiteľ zákona a apoštol Pána Ježiša Krista, o svojich židovských spolubratoch napriek tomu, že ich z celého srdca miloval:
"Veď aj vy ste vytrpeli od svojich krajanov to isté, čo oni od Židov, ktorí zabili aj Pána Ježiša i prorokov a aj nás prenasledovali. Bohu sa nepáčia a sú v nepriateľstve so všetkými ľuďmi. Nám bránia kázať pohanom, aby boli spasení. Tak iba neustále napĺňajú mieru svojich hriechov. Už sa však na nich ukazuje konečný Boží hnev."

Robert napísal(a):

Dec 11, 2017 10:14

Nárokovalo si Československo na Podkarpadskú Rus po roku 89.? Ani počuť o tom nikto nechcel !
Československo malo byť svetovým príkladom !

Robert napísal(a):

Dec 11, 2017 09:57

B. Obama dobre povedal, že v Amerike začína nacizmus .... veď aj toto tým smrdí, veď aj Hitler si nárokoval na Sudety a viac, že vraj je to všetko povodom aj historicky Nemecké. To by ste vtedy p.Ľubomír asi kričal Heil Hitler, však?

Robert napísal(a):

Dec 11, 2017 09:19

gewitter, ale na to ti tu každý z vysoka, na tvoje jednoduché fanaticko podávané pseudokreťanské veci ......, tu nikoho do tvojej charizmaticko-fundamentalisticko-kresťanskej cirkvi alebo skor hnutia, klubu, nikoho nedostaneš, a nikoho to ani nezaujíma. Máte tiež formu, dogmu inú ako katolíci alebo evanielici, vy ešte "fanatickejšiu" ako hocijaká iná cirkev. A čo sa týka ješuu, tak ty máš od neho tak ďaleko ako ja ku kozmonautovi. :)

gewitter napísal(a):

Dec 11, 2017 07:22

"Tak načo sem chodíš? a vypisuješ o spasení skrze Krista ? :))"
Lebo Ješua je jediná Cesta, Pravda a Život - ak už o niečom píšem a vyjadrujem sa k téme, nemôžem toto nikdy zamlčať a nikdy súhlasiť s tým, aby niekto svoje náboženské polopravdy či bludy, staval nad slovo Boha. Prečo obhajujem Izrael a Jeruzalem, prečo židov ? Nie preto, že sú vyvolení, pre zákon, alebo judaizmus, len a len pre Ješuu - Božieho Syna a Mesiáša židov i pohanov. A ty, chudiatko popletené, si možno tiež raz z toho niečo dobré zoberieš. :)

Robert napísal(a):

Dec 10, 2017 23:38

gewitter, ako na počiatku, tak nech sa stane, tam nieje nejaká dogma, rozkol atd.., ale iba človek. A ty myslíš, že ty s tvojou skupinkou tam ľudstvo nesieš?

Robert napísal(a):

Dec 10, 2017 23:35

No kde sú tí politológovia ? Čo sa nevyjadria ? Pre koho pracujú ? :) Keď si Rusi zobrali Krym naspať, ktorý im kedysi ukradol Ukrajinec Chruščov išli ste sa posrať. :)

Robert napísal(a):

Dec 10, 2017 21:30

gewitter, zanietenosť držania sa nejakej dogmy prináša utrpenie na obe strany. Ale inak neviete, smola pre všetkých.

Robert napísal(a):

Dec 10, 2017 21:29

Trump mal radšej povedať pravdu ako to je, že: "Prišiel čas k vyhlásenie k totálnemu bordelu, svet máš sa načo tešiť" !

Robert napísal(a):

Dec 10, 2017 21:28

gewitter, a vraj kresťan, a klame až sa mu z huby práši :) Tak načo sem chodíš? a vypisuješ o spasení skrze Krista ? :))

Stranka 1 z 3 1 2 3 »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo