SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Čo znamená Jom haŠoa pre Izraelčanov

Čo znamená Jom haŠoa pre Izraelčanov

Jom Hašoa je pre Izraelčanov národným dňom, ktorý je venovaný spomienke na obete i hrdinov holokaustu, počas ktorého prišlo o život šesť miliónov Židov.

 

Yom Hashoah sa začína pri západe slnka na 26.deň židovského mesiaca Nisan a končí nasledujúci večer, podľa tradičného židovského zvyku. Tento rok pripadol tento slávnostný deň práve na 15.apríla 2015. Miesta zábavy sú uzavreté a po celej krajine sa konajú pamätné obrady.

 

Hlavné obrady, večer a na druhý deň ráno, sa samozrejme konajú v múzeu holokaustu Jad Vašem v Jeruzaleme a sú vysielané i v televízii. Medzi prítomnými je každoročne aj prezident Štátu Izrael, predseda vlády i preživší a ich rodiny.

 

Na druhý deň ráno sa obrady začínajú sirénou, ktorá trvá dve minúty a znie po celej krajine. Za tento čas sa život v Izraeli úplne zastaví. Ľudia prestanú pracovať, autá odstavia na krajnice, dokonca chodci zastanú a v tichosti sústredia svoju pozornosť na spomienku obetiam holokaustu. Nasleduje kladenie vencov pri šiestich pochodniach, ktoré boli zapálené predchádzajúci deň a predstavujú spomínaných šesť miliónov obetí. Podobné obrady prebiehajú v rovnakom čase po celej zemi.

 

V tomto roku si v Izraeli pripomínajú zároveň aj 70.výročie ukončenia vojny, ktorá sprevádzala práve holokaust. Preto ústredná téma tohtoročných osláv dostala názov: Muky, oslobodenie a návrat do života. 9.mája 1945, kedy Nemci kapitulovali pod tlakom spojeneckých síl, zaplavila svet veľká radosť. Napriek tomu, jeden národ sa víťazstva dočkal už príliš neskoro. Boli to práve Židia. Spolu ich bolo zavraždených asi šesť miliónov, čo predstavovalo až tretinu ich populácie vo svete.

 

Po príchode oslobodenia si tí, ktorí prežili kládli rôzne otázky: Ako by mali byť schopní vrátiť sa späť do normálneho života, stavať domy a zakladať rodiny? Aké je ich povinnosť voči tým, ktorí toľko šťastia nemali? Ako by mali zachovávať a pripomínať ich dedičstvo? Mali by sa pomstiť? Drvivá väčšina preživších na pomstu ani nepomyslela. Vydali sa na cestu rehabilitácie, prestavby a tvorivosti, no zároveň pripomínali túto udalosť svetu, aby sa už nič podobné nezopakovalo.

 

Šesť miliónov Židov, medzi nimi až 1,5 milióna detí, bolo zavraždených, zatiaľ co svet mlčal. Celosvetový pamätný projekt holokaustu "Za každým človekom je meno" je navrhli tak, aby zachoval pamäti jednotlivcov, pomohol obnoviť ich identitu a dôstojnosť, a to prostredníctvom verejnej recitácie ich mien. Vďaka konkretizovaniu týchto životných tragédii jednotlivcov sa tento projekt snaží definitívne zastaviť trvalé úsielie nepriateľov židovského národa, ktorí realitu holokaustu dokonca popierajú.

 

Projekt "Za každým človekom je meno" je koordinovaný múzeom holokaustu Jad Vašem a podporovaný svetovými židovskými organizáciami. Záštitu nad ním oficiálne prebrala i hlava štátu a je súčasťou pietnej cerémonie Yom Hashoah.


by Renáta Provazníková l Apr 17, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or