SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

B. Netanjahu zrejme opäť zostaví vládu

B. Netanjahu zrejme opäť zostaví vládu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v noci nadnes vyzval ďalších pravicových politikov, aby spolu s ním vytvorili koaličnú vládu. Jeho strana Likud totiž skončila v predčasných voľbách lepšie ako sa očakávalo.

 

"Dosiahli sme veľké víťazstvo," povedal s úsmevom Netanjahu svojim stúpencom vo volebnom štábe strany v Tel Avive. Dodal, že hovoril s šéfmi pravicových strán a vyzval ich na urýchlené vytvorenie "silnej a stabilnej" koalície. Davy jeho stúpencov skandovali pritom heslá proti vytvoreniu vlády národnej jednoty Likudu s opozičným stredoľavým Sionistickým táborom.


Podľa odhadov výsledkov by mal Likud získať v 120-člennom Knesete asi 29 kresiel, čo je asi o 5 viac ako Sionistický tábor. Podľa väčšiny analytikov je to však neúspech pre túto stredoľavú opozičnú stranu, ktorá potrebovala veľký náskok pred Netanjahuom, ak chcela byť poverená skladaním vlády. "Vzhľadom na súčasnú atmosféru budeme mať najpravdepodobnejšie pravicovú vládu," nechal sa počuť politický analytik a profesor Hebrejskej univerzity Avraham Diskin.


Avšak vodca Izraelskej strany práce, Jicchak Herzog, ktorý sa spojil so stranou bývalej ministerky spravodlivosti Cipi Livniovej a vytvorili Sionistický tábor, odmietol priznať jeho volebnú porážku a vyhlásil, že sa pokúsi o vytvorenie koalície. "Keď čakáme na skutočné výsledky, všetko je otvorené," zdôraznil Herzog. S Livniovou dúfali, že sa im podarí zosadiť Netanjahua, ktorý je premiérom od roku 2009 a zastával túto funkciu aj v 90. rokoch.

 Očakáva sa, že rozhodnutie o tom, kto bude vládnuť má v rukách Moše Kahlon, ktorý sa odtrhol od Likudu. Jeho nová centristická strana Kulanu by podľa odhadov výsledkov mala získať asi 10 poslaneckých kresiel. Analytici hovoria, že bude pod nátlakom, aby vstúpil do Netanjahuovej vlády. Podľa Silvana Šaloma z Likudu sa strana pokúsi vytvoriť vládu s pravicovými aj a ultraortodoxnými zoskupeniami, s ktorými by mohla mať najmenej 63 parlamentných kresiel.


Analytici varovali, že zostavenie novej vlády si vyžiada čas a Netanjahu môže váhať vytvoriť pravicovú vládu, pretože by na ňu európske krajiny a USA vyvíjali nátlak a môže sa pokúsiť o získanie umierneného koaličného partnera. Účasť voličov bola v utorok vyššia ako v predchádzajúcich voľbách v roku 2013, dosiahla najmenej 71 percent.


Ak zostane Bibi pri moci aj po týchto voľbách bude obnovenie zamrznutých mierových rokovaní s Palestínčami veľmi zložité. Netanjahu totiž v predvečer volieb uviedol, že ak v nich zvíťazí a zostane na čele izraelskej vlády, nikdy nebude súhlasiť so založením palestínskeho štátu. Výsledky volieb ukazujú, že ľudia sa stále najviac boja vojny a žiadajú si, čo najsilnejšiu bezpečnosť. A tú im zrejme vie zabezpečiť len Benjamin Netanjahu.

 


 

Vodca izraelskej opozície Jicchak Herzog už zatelefonoval premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi a zablahoželal mu k víťazstvu v utorkových parlamentných voľbách. "Pred niekoľkými minútami som sa rozprával s premiérom Benjaminom Netanjahuom, zagratuloval som mu k úspechu a zaželal veľa šťastia," povedal Herzog novinárom o prekvapujúcom víťazovi volieb, ktoré sa podľa exit-pollov mali skončiť tesným výsledkom.


Herzog dodal, že jeho ľavicová strana Sionistický tábor bude pokračovať ako alternatíva k pravicovej strane Likud premiéra Netanjahua. Po sčítaní 99,5 percenta z takmer štyroch miliónov odovzdaných hlasov získal Likud 23,26 percenta hlasov a v 120-člennom parlamente, Knesete, bude mať 29-30 kresiel. Sionistický tábor získal 18,73 percenta a teda 24 kresiel.


Lídri izraelského stredoľavého Sionistického tábora vyjadrili sklamanie nad výsledkami volieb, v ktorých zvíťazila súperiaca stredopravá strana Likud premiéra Netanjahua. "Je to ťažké ráno pre nás aj pre tých, ktorí veria v našu cestu," uviedli dnes v skorých ranných hodinách líder Izraelskej strany práce Herzog a bývalá ministerka spravodlivosti a šéfka strany Hnutie (ha-Tnua) Cipi Livniová, ktorí spolu vytvorili Sionistický tábor. "Budeme bojovať s našimi partnermi v Knesete za hodnoty, v ktoré veríme," dodali obaja porazení politici.


by Doron Keshet l Mar 18, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or