SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Tisova vila a Gašparovičove spisy ŠTB

Trpíme stratou pamäti, aká v zabehaných demokratických spoločnostiach býva viac ako neobvyklá. Podobná strata pamäti nebýva obvyklá dokonca ani v krajinách bývalého sovietskeho bloku a občania sa oveľa viac ako my zaujímajú, aká bola minulosť kandidáta, ktorého volia.

 

My sme tak, ako na iné prípady a škandály, zabudli aj na kauzu Tisova vila zo začiatku deväťdesiatych rokov a na rolu, ktorú v nej zohral vtedajší generálny prokurátor Ivan Gašparovič, súčasný slovenský prezident.

Parlamentné vyšetrovanie
Pod vedením bývalého predsedu brannobezpečnostného
výboru Františka Javorského sa v novembri 1991 a marci 1992 vypracovali dve časti parlamentnej správy o krádeži materiálov ŠtB. Podľa správy vtedajší slovenský minister vnútra Vladimír Mečiar prekročil svoje kompetencie, pretože „vstupoval do objektov, prípadne manipuloval s materiálmi, ktoré boli majetkom federálneho ministerstva vnútra“. „To sú známe prípady únikov archívnych zväzkov, z archívu bratislavskej štátnej bezpečnosti a potom aj z Tisovej vily v Trenčíne“, povedal Javorský 12. októbra 1995 pre Rádio Slobodná Európa. Podotýkame, že v takzvanej trenčianskej Tisovej vile bol tiež bývalý archív ŠtB.

Svedectvá
Javorský dodal, že vyšetrovanie odišlo do stratena napriek tomu, že krádeže zväzkov ŠtB vyšetrovali slovenské aj federálne bezpečnostné orgány a preverovali ich aj poslanci slovenského parlamentu. „Ďalšie konanie bolo prekazené generálnym prokurátorom vtedajšej Československej federatívnej republiky“, dodal Javorský. Generálnym prokurátorom ČSFR v tých časoch bol Ivan Gašparovič. Podľa Javorského sa napríklad v Bratislave štrnásťkrát otočila tatrovka, naložená fasciklami ŠtB. Išlo o materiály, ktoré sa doteraz evidujú ako nenávratne stratené. V kauze Tisova vila bol vypočutý vtedajší náčelník inšpekcie slovenského ministerstva vnútra Leonard Čimo. Tvrdil, že Vladimír Mečiar, ako vtedajší minister vnútra, mu 26. januára 1990 dal príkaz ísť do Tisovej vily. „Mečiar mi ešte povedal, že ak nájdeme vo vile ŠtB v Trenčíne materiály, ktoré sa týkajú určitých osôb, napríklad tajných spolupracovníkov alebo dôverníkov ŠtB, mám ich doručiť jemu do vlastných rúk“, povedal Čimo pred vyšetrovateľom 3. februára 1992. Podľa tvrdenia Čima naozaj v noci spolu so šoférom Jánom Rezníkom okolo polnoci vošli do Tisovej vily, odomkli zapečatenú skriňu a vzali z nej približne osemnásť spisov. „Na obaloch som vidiel, že ide o spisy tajných spolupracovníkoch ŠtB a písomné správy, ktoré tajní spolupracovníci pre ŠtB vypracovali“, tvrdil Čimo vyšetrovateľom. Všetky spisy vzali Čimo a Rezník do auta a odišli do Bratislavy. O piatej hodine ráno dorazili do vily Ministerstva vnútra na Partizánskej ulici a tam spisy odovzdali Mečiarovi. Slová Leonarda Čima potvrdil Ján Rezník na výsluchu v roku 1992. Podľa jeho tvrdenia z Trenčína do Bratislavy dorazili o približne o pol siedmej ráno. „Spolu s pánom Čimom sme nanosili z kufra nášho vozidla spisy do vily ministra... Pán Čimo bol vo vile u pána Mečiara asi 30 minút“. Na výsluchu z 25. marca 1992 Ján Mano, bývalý pracovník sekretariátu náčelníka polície v Trenčíne, povedal, že podľa jeho informácií Čimo bol v Tisovej vile v noci z 26. na 27. januára 1990 a vzal odtiaľ spisy.

Správa
V druhej časti správy z marca 1992 sa okrem krádeže zväzkov spolupracovníkov ŠtB v Trenčíne uvádza aj zmiznutie materiálov ŠtB v Bratislave, ktoré spomenul Javorský v rozhovore pre Slobodnú Európu. Ide najmä podľa správy o zväzky Vladimíra Mečiara a Jaroslava Svěchotu, námestníka Slovenskej informačnej služby v časoch riaditeľovania Ivana Lexu. „Treba s poľutovaním konštatovať, že aj na slovenskej politickej scéne už od januára 1990 v mocenskom boji zohrávali dôležitú úlohu odcudzené materiály v archívoch ŠtB“, konštatuje správa. „Z tohto archívu pochádzajú aj zväzky, ktorých kópie sa našli na stole v pracovni pána Vladimíra Mečiara hneď po jeho zvolení za predsedu vlády“, uvádza sa v správe. „On tieto zväzky a ďalšie doklady
o spolupracovníkoch z radov umelcov, novinárov a duchovných používal pri riešení niektorých personálnych problémov“.

Obálka na stole
Vladimír Mečiar polícii a médiám opakoval niečo iné. 2. júna 1992 pred vyšetrovateľom inak vysvetlil fakt, že sa podobné spisy ocitli v jeho kancelárii v budove stráženého Úradu vlády. „Niekedy v júli 1990, keď som už vykonával funkciu predsedu vlády, po príchode do zamestnania som na stole našiel obálku, v ktorej sa nachádzali uvedené fotokópie agentúrnych zväzkov na pána Budaja, pána Košťu a pána Ivana Čarnogurského“, povedal Mečiar pri výsluchu.

Osudy
Leonard Čimo v roku 1992 tesne po svojich výpovediach v obave o život dramaticky utiekol zo Slovenska. Dodnes sa na Slovensko nevrátil. Kvôli kauze Tisova vila bolo zastrašovaných niekoľko novinárov, ktorí na začiatku deväťdesiatych rokov o kauze písali. Ide najmä o novinára Milana Žitného. Na jar 1992 vtedajší prezident Václav Havel pre nečinnosť aj v rámci Tisovej vily odvolal Gašparoviča z funkcie federálneho generálneho prokurátora. František Javorský 10. mája 2000 zahynul pri autonehode. Protiidúca Avia nedala prednosť osobnému autu, v ktorom sedel Javorský. Vladimír Mečiar nebol za neoprávnenú manipuláciu s materiálmi ŠtB stíhaný. Nenašli sa ani tí, ktorí zastrašovali a inzultovali novinárov. Kauza Tisova vila aj vďaka Ivanovi Gašparovičovi odišla do zabudnutia.

Ľuba Lesná


by Michael Szatmary l Apr 25, 2009 10:08 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or