SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Ortodoxný židovský hudobník rapuje o Bohu

Matisyahu Miller je židovský hudobník, ktorý propaguje reggae a má veľký úspech. V USA vydal dve platne a píše sa o ňom po celom svete. Nedávno pricestoval do Európy.

 

„Chasidské raggae - znie to ako gag z ranných filmov Woodyho Allena," napísali v americkom magazíne Variety. Článok však ďalej jasne vyznieva v prospech amerického ortodoxného Žida a speváka Matysiahu Millera (26). Rastamana s pajesami si všimli aj v New York Times, Wall Street Journal či Time. V New Yorku, kde sídli početná a bohatá židovská komunita, je hviezdou, v súčasnosti dobýva Európu. Veľký článok o ňom vyšiel v prestížnom nemeckom časopise Der Spiegel.
Prečo toľko publicity? Dôvod je jednoduchý, Matisyahu je dobrý. Znie skvelo, dobre spieva a rapuje, kombinuje klasické reggae s hip hopom a priam rockovou gitarou. Mnoho odborníkov tvrdí, že spojenie je vlastne prirodzené, lebo judaizmus a rastafariánstvo vychádza z podobných koreňov a reagge je kompatibilné so židovskou melodikou. Hudobník je plachý, hĺbavý mladík. Pri koncertoch s publikom veľmi nekomunikuje, iba stojí v klobúku a rapuje. Texty sú o Bohu, žiadne obľúbené reggae citácie o „tráve", žiadne „legalize it".
Hudobník riešil neuveriteľné problémy. Spočiatku vraj býval divokejší a skákal z pódia do publika, jeho rabín mu to však zakázal, lebo poriadny ortodoxný Žid sa okrem manželky nesmie dotýkať cudzích žien. Údajne nesmie počúvať ženský spev, takže si nemôže dovoliť backgroundové vokalistky. Všetko o židovskej reggae star, vrátane mp3, nájdete na stránke www.matisyahu.org.

Martin Max, Londýn

by Michael Szatmary l Jan 19, 2006 12:28 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or