SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

O spravodlivých...

O spravodlivých...

Tri veci po vyznamenaní ďalších slovenských spravodlivých za riskantnú a nezištnú záchranu prenasledovaných Židov pred istou smrťou počas prvej nezávislej Slovenskej republiky treba dopovedať:

 

Vtedajšie protižidovské zákony, tzv. Židovský kódex, boli, ako sa hrdo vyjadrovali aj vtedajšie štátne médiá, tvrdšie, ako nemecké a v republike si vládli Slováci pod vedením katolíckeho kňaza za asistencie fašistických gárd a štátnej bezpečnosti.

 

O to väčšie bolo hrdinstvo spravodlivých – postavili sa proti “vlastným” spoluobčanom a proti “vlastným” zákonom. O to hlasnejšie znie mlčanie o tomto fakte na každoročnej ceremónii, na ktorej sa účastníci od politikov, exekutívy aj legislatívy cez samosprávy a cirkve po hercov a židovských funkcionárov a prostých ľudí dojímajú k slzám a vyznamenanie spravodlivých si na pár hodín nanášajú na tvár ako najkvalitnejší makeup.

 

Druhou dôležitou vecou sa ukazuje nevyhnutnosť tesnej spolupráce izraelskej dokumentačnej strany so súčasnou slovenskou historiografiou a jazykovými odborníkmi pri spracovávaní a konečnom prezentovaní príbehov.  Isteže, obsah a štruktúra príbehov je podmienená rozprávačom, vekom, pamäťou, svedkami, spracovateľmi, viacnásobnými prekladmi (ivrit, angličtina, slovenčina), neznalosťou dobových reálií a nepresnosťou historických faktov. Lenže ak sú v príbehu závažné pochybenia, možno spochybniť príbeh samotný, čo je zlé, lebo chyby dobrých sa šíria medzi ľuďmi rýchlejšie ako ich dobrota.

 

Tretia vec , ktorá je hodná zapamätania, je veta z prejavu izraelského predstaviteľa v Župnom dome na poslednej ceremónii – Židia už nepotrebujú chrániť, lebo sa vedia brániť. Napriek súčasným revolučným pohybom naokolo Izraela, napriek večnému antisemitizmu, napriek všetkému - nemusia byť vďační, nemusia ohýbať chrbát, nemusia sa doprosovať, krútiť, ponižovať. Osvojiť si toto poznanie je dlhý, mnohogeneračný proces. Už Mojžiš vedel o tom svoje a svoje o tom vieme aj my dnes.


by Zuzana Szatmáry l Feb 19, 2011 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
3 Reponses to „O spravodlivých...“

Igor Dietrich says:

Mar 24, 2012 9:35 PM

Konrád, mysliš si o sebe, že si inteligentný?Mne a nám akosi smrdíš...

KonradFuchs says:

Mar 24, 2012 3:46 PM

Stádo slovenskej „chrapače“ si v súčasnosti neberie príklad zo stáda šimpanzov, ktoré sa javia ako inteligentnejšie (všimnite si, že autorka používa svoj brilantný um na tvorbu nových výrazov, ktorým každý Slovák rozumie - podobne ako už známe Hviezdoslavovo „...cveng šabieľ špľachce čŕstvej krvi brod...“).“ Na zdôvodnenie uvádza citát Nicola Macchiavelliho, ktorým radí slovenskej chrapači vo vláde, aby sa „...nová vláda nezbavovala porazených, ale aby využila skúsenosti porazených a prebrala ich do služieb lebo, len hlúpejší od šimpanza sa začne zbavovať a vyhadzovať skúsených robotníkov na vinici úradnej...“. V ďalšej časti sa Zuzana Szatmáry geniálne vracia ku geniálnym génom Benjamina Blecha a vyjadruje obavy, že ich slovenská chrapač nepríjme do svojej génovej výbavy a spoločným menovateľom petičných, výzvových a iných stád zostane zase len stádo.

KonradFuchs says:

Mar 23, 2012 12:39 PM

Poznamka :
"tesnej spolupráce izraelskej dokumentačnej strany so súčasnou slovenskou historiografiou a jazykovými odborníkmi pri spracovávaní a konečnom prezentovaní príbehov"
Slovenski historici by kvoli jednostrannosti nemali byt len z radov Marina Zavadska, Dusan Kovac, Ivan Kamenec, Pavel Mestan... Ale aj nejaki historici zo slovenskej chrapace.

Zuzana Szatmary v roku 2006 verejne prosila v clanku na Pravde: Pocta simpanzom, aby "skusenych" pracovnikov na vinici panovej neprepustali. Za Radicovej bola ticho.

Pani Szatmary v roku 2006 nazvala v clanku na Pravde Slovakov "chrapacou", ktori prichadzaju do vlady a budu menit v zahranici a na velvyslanectvach vsetkych dosadenych pracovnikov a na ministerstvach za ery 1998 - 2006 a odporucala novonastupujucej vlade, aby nemenila dobrych pracovnikov na vinici Panovej. Ze by mala vyuzit ich skusenosti. Chrapac, ktora nepatri do vyvoleneho naroda nie je taka inteligentna a sposobi problemy. Mozete si ten clanok najst v archive Pravdy v prilohe na sobotu v Kumste. Fico ju v podstate posluchol a aj za ministra zahranicia vymenoval Kubisa a potom Lajciaka.
Napriek tomu pracovnikov, ktori vymienali presluhujucich velvyslancov, vyberali z odbornikov a nie podla rasy.
Ked prisla Radicova s Dzurindom za mesiac ich vymenili za vyvolenych.
To Zuzana Szatmary nekomentovala. Pacilo sa jej, ze sa zbavili chrapace.
Takze aj medzi chrapacou sa najdu odbornici na historiu. Aby neplatilo to Napoleonovo: Historia je pribeh, ktory si vymyslim.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or