SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Izrael v strednom veku oslavuje 55

V priebehu prvých siedmych májových dní si pripomenul židovský národ tri udalosti, ktoré sú historicky späté s jeho existenciou.

 

Deň spomienky na 6 miliónov obetí Holokaustu, Deň spomienky na 21540 padlých izraelských vojakov, ktorí položili životy vo vojnách Izraela a Deň vyhlásenia nezávislosti štátu Izrael. Smútok a radosť - koniec a začiatok. Tri dni, ktoré reprezentujú tisícročnú históriu. Izrael má v roku 2003: 6,7 milióna obyvateľov, z toho je 81% Židov. Pri vzniku v roku 1948 mal Izrael len okolo 810 000 obyvateľov. 20. storočie odzvonilo niekoľkým „izmom“, ktoré mali tendenciu prekonať tisícročia, ale práve sionizmus pretrval. Je pravdou, že už neláka, ako voľakedy, ale existuje. 21. storočie kladie pred Izrael novú výzvu. Reprezentovať štát pred novým prisťahovalcom, ako hospodársky silnú, atraktívnu krajinu, v ktorej náboženstvo a štátne záležitosti sú rozdelené.
Hospodárske istoty sú závislé od politických. 55 rokov dokázalo, že sa Izrael vojensky a ani terorom zničiť nedá a arabský svet si to už konečne začína uvedomovať. Treba veriť, že po páde Iraku zaviali aj na Strednom východe zdravé vetry, a že pred Izraelom a jeho palestínskym partnerom sa otvorila cesta k mieru. Izrael potrebuje dnes viac, ako inokedy štátnickú veľkosť, predvídavosť a hlavne odvahu svojich vodcov tak, ako to bolo v minulosti za čias Ben - Guriona, Begina a Rabina. Židovský národ bol, je a bude vo svojej podstate optimistický. To je zdravý základ pre každý štát. A čo si ešte si zaželať k 55. narodeninám? Snáď, ako spievajú klasici "malú pomoc od priateľov". Tá nikdy nezaškodí.

KaMa, Izrael

by Michael Szatmary l May 31, 2003 12:58 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or