SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Editorial - tabu slušnosti

Sú ľudia, od ktorých sa, akokoľvek dávaš pozor, zamažeš – poznamenal kedysi dávno Josef Čapek. Povedal to dlho pred druhou svetovou vojnou, keď takíto špinavci zatiaľ hlavne rozprávali a písali. Ale Josef Čapek s mnohými inými nedával dostatočne pozor a nakoniec prišiel o život.

 

Český prezident Václav Havel pochádzal z dobrej rodiny. Nielen jeho presvedčenie, ale aj dobrá výchova mu zabraňovali umazať sa od komunistov v českom parlamente a nestýkal sa s nimi. Kritici a oponenti mu dobrú výchovu vyčítali. Dobre vychovaní ľudia však vedia, že isté veci sa v spoločnosti nerobia. Dobrá spoločnosť nepotrebuje zákon a vyhlášku na to, aby sa vedela dobre správať. Dobrá spoločnosť má „kinderstube“ a hulvátov, nevychovancov, zlodejov, hlupákov a strojcov zla sa štíti, ostrakizuje ich. Dobrá spoločnosť nepodlieha morálnemu relativizmu a správa sa kontinuálne podľa pravidiel slušnosti. Konvencie používa ako najprijateľnejší spôsob sebaochrany pred zlom a overenými mechanizmami núti špinavca, aby nešpinil ostatných.
České vydavateľstvo Votobia vydalo knihu „Tabu sociálních věd“ Petra Bakaláře. Možno ako dobrý obchodný ťah, možno ako dobrú reklamu, možno z presvedčenia. Kniha je zlá v zmysle zloby. Kniha je zlá, lebo sa tvári, že vedecky analyzuje sociobiologickou metódou ľudské skupiny. Kniha je odporná, lebo nálepkuje a vytvára skupinové znaky ako u hmyzu. Kniha nezaostáva za publikáciami, teóriami a ideológiou predfašistického a fašistického predvojnového Nemecka. Petr Bakalář je nechutný a nebezpečný autor. Má právo byť ním. Ale s dôsledkami, ktoré to prináša.
Václav Havel, ako sa mi to javí zo Slovenska, ostal zo svojím postojom voči špinavým ľuďom osamotený a jeho príklad nepotiahol ani nového českého prezidenta, ktorý na cestu na Hradčany použil špinavý komunistický nosič. Česká verejnoprávna televízia dala v diskusii o Bakalářovej knihe rovnaký priestor tomu, ktorý špiní a rovnaký priestor obeti špinenia. Fedor Gál, účastník diskusie o knihe mal vstať a odísť. Fedor Gál je zrejme zdvorilý človek, ja by som autorovi a dvom redaktorom najskôr zavesila v priamom prenose a potom odišla. To je totiž zrejme jazyk, ktorému rozumejú lepšie. Od slov k skutkom je totiž veľmi krátka cestička a fašistoidné názory autora a morálne relativizovanie redaktora Haladu z Reflexu a moderátora Putnu sú cestou do pekla. Priatelia Češi by nakoniec mali o tom vedieť dosť.


Zuzana Szatmáry
publicistka

by Michael Szatmary l Mar 27, 2003 2:17 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or