SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Čomu vďačí strana Likud za svoje veľké volebné víťazstvo?

Odpovedá staronový izraelský premiér Ariel Šaron:

 

Izrael prežíva za posledné dva roky jedno z najhorších období od vzniku štátu. Dva roky intifády nepriniesli len ťažkú stratu na životoch ľudí (viac ako 700 mŕtvych a tisícky zranených), ale aj veľké hospodárske škody a rastúcu nezamestnanosť. Izraelský volič pochopil, že politická stratégia Likudu týkajúca sa vyjednávania s OOP je správna, podmienená okamžitým zastavením teroru ako prostriedku dohovoru. Izrael pod mojím vedením akceptuje program prezidenta Busha na riešenie izraelsko-palestínskeho sporu pod názvom ,,mapa ciest". Izraelský volič vie, že vláda pod mojím vedením je pripravená na bolestné ústupky voči nášmu palestínskemu partnerovi, od ktorého očakávame reformy, demokratické zmeny a skutočnú snahu o mierové urovnanie sporu. Problémy, ktoré stoja pred štátom Izrael, vyžadujú vládu národnej jednoty, širokú bázu spolupráce všetkých politických strán. Moja koncepcia v tejto otázke je jednoznačná a izraelský volič nenechal nikoho na pochybách, že ju podporuje a určil pre stranu Likud 38 mandátov (z celkových 120). Likud nepoškodili ani korupčné aféry.
Hneď po vnútorných voľbách v Likude a odhalení korupčných afér som jednoznačne vyhlásil, že hnutie Likud sa dištancuje od tých, ktorí sa previnili. Zástupkyňa ministra priemyslu Noami Blumenthal bola pozbavená svojej funkcie, a ak sa v budúcnosti vyskytnú podobné negatívne javy, budem prvý, kto bude žiadať vyšetrovanie a v prípade viny aj potrestanie. Prekvapením volieb je strana Shinuj, ktorá odmieta sedieť vo vláde s ultraortodoxnými stranami. Nesúhlasím s dogmou, ktorá odmieta a priori spoluprácu s inými stranami. Dúfam, že sa nájde základňa pre čo najširšiu spoluprácu viacerých strán. Počas 45 dní, ktoré mi určuje zákon na vytvorenie vlády, podarí sa, dúfam, vytvoriť čo najlepšiu vládu, ktorá zodpovedne pristúpi k riešeniu vážnych problémov, pred ktorými stojí Izrael.

Ako je pripravený Izrael na vojnu s Irakom?

Dúfam, že k napadnutiu Izraela nedôjde. Situácia je iná, ako bola v roku 1991. Izrael je pripravený na každú eventualitu, a ak si Saddám myslí, že sa Izrael zachová v prípade napadnutia ako pred 12 rokmi, hlboko sa sklame.

Exkluzívne pre Delet
KaMa, Izrael

by Michael Szatmary l Feb 21, 2003 3:08 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or