SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Aký bol minulý rok a aký bude rok 2005

Rok 2004 odišiel spolu s haliermi, Rudolfom Schustrom vo funkcií prezidenta, rómskymi nepokojmi na východe Slovenska, prvými eurovoľbami u nás, gréckym futbalovým snom na Eure, či nahým škandálom na Novej Scéne do minulosti.

 

Opustili nás Helenka Rúžičková, Ján Melkovič, Ivan Hlinka, Thomas Klestil, Ronald Regan, Superman Christopher Reeve aj Jásir Arafat. Premiér nevysvetlil čudesné financovanie SDKÚ, potvrdilo sa, že KIA už v Žiline definitívne ostane, herec Štefan Skrúcaný či exposlanec Víťazoslav Móric už snáď budú jazdiť opatrne, Slovan sa možno poučí z vypadnutia z prvej ligy a Vysoké Tatry sa snáď z novembrovej víchrice spamätajú bez toho, aby sa museli zmeniť na Disneyland na slovenský spôsob.
Máme za sebou rok, ktorý neostal bez nezmyselného krviprelievania a pripomienky, že hrozba terorizmu je stále aktuálna. V marci zažilo Španielsko najkrvavejší útok vo svojej novodobej histórií. Centrom Madridu otriaslo 13 explózií a 190 ľudí sa domov nevrátilo. Tri dni trvala v septembri rukojemnícka dráma v ruskom severoosetskom Beslane, ktorá skončila krvavými jatkami po ktorých bola bilancia obetí viac ako desivá - 340 ľudí nezmyselne stratilo život, z toho polovica detí. Plyn na pošte na bratislavskom Vlasteneckom námestí, či nález bomby na Dunajskom korze pred zasadnutím Parlamentného zhromaždenia NATO v Bratislave vystrašili aj veľa našich ľudí a pripomenul, že blázni, ktorí neváhajú zneužiť nevinných ľudí pri presadzovaní svojich cieľov, môžu prísť pokojne až k nám pod okná.
Nezáleží na tom, či oba spomínané prípady boli len nevydarené vtipy nejakých mladíkov. Terorizmus nepozná hranice a naviac Slovensko sa v minulom roku stalo súčasťou civilizovaného sveta – konečne sme členmi EÚ a NATO, nevraviac o tom, že budeme hostiteľmi summitu prezidentov USA a Ruskej federácie.
Aký bude teda rok 2005? Spoločná modlitba nás všetkých by mala byť za mier a pokoj všade na zemi. Komunistickým režimom zdevalvovaná veta o túžbe po mieri naberá nový rozmer a na rozdiel od rokov minulých to už pre väčšinu z nás nie je len povinná fráza. V snoch máme svet bez útokov v Iraku, bez nezmyselných vrážd v Izraeli, svet kde sa dodržiavajú ľudské práva v Bielorusku, v Severnej Kórei, na Kube či v Číne. Realita bude však aj v tomto roku žiaľ pravdepodobne iná. Každý z nás by však mal začať od seba a svojou troškou a možnosťami prispieť k lepšiemu „vysnenému“ svetu.
Prosím, verme snom a skúsme pre ne niečo urobiť.

Juraj Martiny,
autor je novinár

by Michael Szatmary l Jan 4, 2005 1:11 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or