SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Editorial

Bolo by nosením dreva do lesa písať o neschopnosti štátnych úradníkov. Bolo by nosením vody do mora písať o ľahostajnosti a lenivosti štátnych úradníkov.

 

Bolo by hádzaním hrachu na stenu písať o tom, ako neskoro pripravuje Úrad vlády zmluvy a vyplácanie schválených grantov zo štátnych peňazí pre tých, ktorí chcú budiť alebo povzbudiť národ, aby vstal a hodil do euroreferendovej urny svoj lístok. Drevo, voda a hrach nech sú dobrou agendou pre opozíciu.
Buditelia robia alebo bez peňazí alebo na dlh. Buditelia zvyknú byť uvedomelí a naivní. Inak by neboli buditeľmi. Aj klasik napísal o buditeľoch: „My skoro spať musíme, bo sme skoro vstali...“ a preto je dobré, že sa nášho klasika učia aj dnešné deti.
Vláda na svojich internetových stránkach rozsiahlo a pekne referuje nielen o referendových aktivitách, ale aj všetkých frontoch papierového boja proti všetkým diskrimináciám. Európska komisia proti rasizmu a intolerancii navštívila našu krajinu a stránky ju dojali. Stránky by dojali skutočne každého rovnako ako impresívny zoznam podporených a horko-ťažko vyplatených (alebo nevyplatených) projektov.
Na dojímavých stránkach sa však nenájde stopa po spôsobe, akým bol odmietnutý projekt jednej z mnohých slovenských menšín – jediný židovský projekt novín Delet napriek tomu, že bez podpory vo dvoch číslach už kampaň prebehla a práve preto, že Delet so záujmom číta aj 45% nežidovských čitateľov.
Zákon o informáciách táto krajina zrejme nepotrebuje. V tejto krajine sa aj tak vynesie a vyklebetí všetko a všetci sa všetko dozvieme. A tak teda nie je tajomstvom ani názor z komisie, že Židom na eurokampaň peniaze netreba, lebo všetci Židia sú presvedčení a tak Židov netreba presviedčať a motivovať. Takýto názor už ani neprekvapí a nepohorší, keď politik verejne povie, že menšiny aj tak chcú do EÚ, lebo tam čakajú oporu.
Na jednej strane, je dobre, keď sa nič neutají a všetci všetko vieme. Lenže keď všetci všetko vedia, tak obvykle nikto nevie nič.

Zuzana Szatmary
publicistka

by Michael Szatmary l Apr 30, 2003 12:57 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or