SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Editorial

Editorial

Reč potrebujeme, lebo sme si cudzí. Ide o reč v styku s cudzincami. Ide aj o reč pri poznávaní cudzích krajín a poznávaní cudzích kultúr. Ide aj o reč medzi menšinami. Ide aj o reč medzi manželmi, priateľmi, nepriateľmi, s úradníkmi.

 

Ak by sme si neboli cudzí, nemusíme vydať ani hláska. Ako starí manželia. Niekedy už nepotrebujú ani gesto ani pohľad. Vedia, čo sa deje a čo treba. Nie sú si cudzí. Alebo dlhoroční spoluväzni. Stačí nepatrný signál a veci sú jasné. Nie sú si cudzí. Začínajúci milenci hovoria veľa, spoznávajú sa, lebo sú si cudzí. Dieťa sa v pude sebazáchovy naučí reč raketovou rýchlosťou. Narodí sa a všetci a všetko je mu cudzie.
Miliardy slov poletujú éterom, ulicami, v krčmách, na papieri. Slovné cunami je syndrómom vzájomného aj obecného odcudzenia. Nutkavé výzvy vo filmoch a časopisoch: „Chceš sa zhovárať? Vyrozprávaj sa! Hovorte spolu! Hovorte spolu celá rodina, susedia, obce, národy!“ vlastne v tejto súvislosti ani neznejú paradoxne. Výzvy k slovnému cunami potvrdzujú odcudzenia od človeka k človeku. Pričom nie je tajomstvom, že najviac hovoria ľudia vtedy, keď nemajú čo povedať. Aj že hovoriť mnoho je jedna vec a hovoriť dobre druhá.
Každá záplava, cunami, povodeň nesie so sebou bahno, špinu, kal, zdochliny a iné hnusobstvá. Záplava reči preto tiež nie je číra, osviežujúca, potešujúca, povznášajúca a v kalných vodách reči sa najlepšie pohybujú a lovia jej podobní.
Represia bola a je vždy lacnejšia ako osveta, vzdelávanie, vydávanie krásnej literatúry, kultivovanie reči divadlom a filmom či rozhlasovými slovesnými dielami a budovanie knižníc. Kultivovanie spoločnosti a čírenie reči je nebezpečné. Cez číre okno priveľa vidno a pri kultivovanom jedincovi idiot vyniká len svojím idiotstvom. Či vlastne zaniká. Represia je preto najobľúbenejším nástrojom spupnej a idiotskej moci. Represia začína útokom na zmysluplnú reč. Ak teda taká reč existuje. Ak reč nie je iba kalnou záplavou, v ktorej si dobre loví idiot, bažiaci po moci, lebo je idiot.
Hovoríme veľa? Áno. Sme si cudzí? Ó áno, koľkí o tom vedia svoje. Volí vláda lacnú cestu represie zákonom o jazyku namiesto investovania do kultivovania jedincov malých aj veľkých? Ja hovorím áno. Aj tento text (349 slov) je toho dôkazom. Ako obvykle dodávam s klasikom, že kto so mnou nesúhlasí, môže mi ešte začať nadávať. A keďže mi je totálne cudzí, iste má k dispozícii kalnú záplavu slov.


Zuzana Szatmáry


by Michael Szatmary l Jul 26, 2009 10:41 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or