SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Editorial

Starý omyl má viac priateľov ako nová pravda. Zdá sa, že za posledné týždne si niektoré z mnohých starých omylov našli kopce priateľov.

 

Európania, ktorých desaťročia ponižuje sila a schopnosti ich amerického potomka - USA najmä vtedy, keď ho v ohrození existencie až príliš potrebovali, sa unisono, okrem vypätých, aj slovenských pravičiarov, tešia, že prezidentom sa stal farebný príslušník stáročia utláčanej menšiny. Starý omyl je, že menšiny sú menej schopné, že trpeli a tak budú mäkkšie a prístupnejšie, že inofarební sú menejcenní, že republikáni sú fuj a demokrati niekedy nie sú fuj, že Amerika si celosvetovo dovoľuje pokračovať môžeme do aleluja.

Rozradostení priatelia starého omylu Obamu za amerického prezidenta (možno aj nevedomky) predstierajú tak tuho radosť, že najsilnejším mužom sveta sa stal černoch, že sa túžba po oslabení Ameriky z takých alebo onakých dôvodov (hospodárskych, ideologických, vojenských, kultúrnych…) stráca za všeobecným jasotom. Len Rusi sa nehanbili vyplaziť jazyk, ale ich nehanebnosť v behu na krátke trate za mocou je obecne známa. Obdobne ušiel jazyk aj Talianovi Berlusconimu, ale jeho (s)prostorekosť je obecne známe tiež. Ale z obdivu k moci, nech je čierna alebo biela, hlavne nech je moc, ušiel jazyk aj národniarskemu slovenskému politikovi, keď Jána Slotu označil za jediného možného slovenského Obamu. Tento komentátor bol vari najbližšie k pochopeniu totiž vej americkej pravdy.

Rasizmus totiž nie je len ponižovať a otročiť niekoho, lebo je inej farby pleti. Rasizmus je aj predpokladať, že ten iný, práve preto, že je iný alebo aj úspešný, je lepší a kvalitnejší. Tak ako mnohí predpokladajú, že Židia majú a vedia čosi viac a lepšie. Takýchto hodnotenia sú nebezpečné, lebo sklamanie často vyústi v nenávisť.

Nová americká skutočnosť je, že mulat sa stal prezidentom. Nová americká pravda bude, ak sa naplní jeho vízia ako nutný predpoklad toho, čo povedal po zvolení – že bude prezidentom všetkých Američanov a že to bude platiť vice versa. Veď si len skúsme predstaviť, že Obama by zajtra zbelel ako spevák Jackson. Nemalo by to byť jedno? Bez silnej Ameriky, s čiernym, bielym alebo bodkovaným prezidentom, sa totiž stará Európa nezaobíde ešte veľmi dlho.

Zuzana Szatmáry

by Michael Szatmary l Nov 11, 2008 8:49 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or