SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Editorial

Jedným z mnohých závažných hriechov v judaizme je zahanbiť človeka na verejnosti – ohováraním, očierňovaním, vyrábaním klebiet, urážaním, vyrábaním nepravdivých správ, urážlivými gestami... každý z nás by vedel doplniť variácie podľa vlastnej skúsenosti.

 

Sankcie za takýto hriech sa odvodzujú od sankcií za zabitie a vraždu. Dôvodom je podobnosť – ak človeka zahanbíme, strápnime, uvedieme do rozpakov a verejne mu tak ublížime, psychické pochody sa automaticky prenášajú do organizmu a človek obvykle sčervenie a následne zbledne. Ľudovo hovorievame, že stečie z krvi alebo krvi by s v ňom nedorezal či zbledol ako mŕtvola. Z krvi akoby stiekol podobne ako keď pri zabití alebo vražde uniká z ľudskej bytosti život.
Česká televízia vo svojej investigatívnej relácii Reportéri, ktorých pendant našťastie (zatiaľ – lebo neverím ja v čudesá) máme aj v Slovenskej televízii, uviedla príbeh putovania Jiřího Suchého za záchranou svojho divadla z úradu na úrad, od úradníka k poslancovi.
Jiří Suchý, pražské divadlo Semafor, jeho pesničky, jeho dielo formovali, inšpirovali a oslobodzovali kultúrne myslenie nielen bratov Čechov. Jiří Suchý je neodmysliteľnou súčasťou aj slovenskej kultúrnej histórie, od neho a Jiřího Šlitra sme sa naučili slobode v hudbe, radosti z poézie, plezíru z hrania. Ich pesničky s gitarami sa dodnes pospevujú pri ohni, na zábavách, na stretávkach – spievajú ich aj takí, ktorí nevedia nič o autoroch ani o kabaretnom divadle Semafor.
Ale vidieť Jiřího Suchého, prihrbeného, unaveného a skromného prosebníka, ako ponížene klope na dvere zdatného a tropickým slnkom opáleného mestského poslanca a doprosuje sa pomoci a informácií, bolo strašné. Veď Jiří Suchý bol ten, ktorý nás učil napríklad v Klarinetoch rovno stáť, nebáť sa a smiať sa. Strašné bolo aj sledovať, ako poslanec ODS bohorovne a do očí Jiřímu Suchému klame a ako si nič nerobí z prítomnosti kameramana a redaktora Českej televízie. Smutné bolo aj to, že Jiří Suchý klamára neurazil a nezahanbil, že mu nechcel na oplátku ublížiť, hoci mohol a zdvorilo pokračoval vo svojej zúfalej záchrannej a prosebnej púti.
Jiří Suchý so slabým úsmevom na tvári, ktorý sa ani pri prijímaní ďalších Jóbových zvestí nezmenil na trpký alebo hnevlivý úškľabok, dokázal cez obrazovku aj sem na Slovensko vyslať posolstvo, aká veľká môže byť moc bezmocných. Nespáchal totiž hriech verejného zahanbenia iného. Moc sa totiž svojimi hriechmi zlovoľne a verejne zahanbila a odsúdila sama.

Zuzana Szatmáry

by Michael Szatmary l Jun 1, 2008 9:31 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or