SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Editorial

Mnohé ústa sú lepšie, keď jedia, než keď hovoria. Koľko koláčov a rezňov by sme však do takých úst denne museli napchať, aby sme neboli vystavení popravčím šabliam a ostrým oštepom a jedovatým šípom nevychovancov a hluku prázdnych nádob?

 

Spoločenský úzus a morálne odsúdenie zlých jazykov nám akosi zakrnelo, dokonca sa ostýchame čo aj len otočiť chrbtom. Ostrakizovať chrapúňov a zlé jazyky akoby bolo politicky nekorektné. Slobodu prejavu sme si po našom preložili „hovorím ako mi zobák narástol“ alebo „máme demokraciu, budem si hovoriť, čo chcem.“
Na jednej strane sú naše ľahostajné postoje následkom našej vlastnej nevychovanosti – veď kedy nás vlastne a aká autorita a kde od mala učila, čo sa patrí a čo nie. Na druhej strane je sloboda chrapúnstva, zamieňania so slobodou prejavu, ohromne výhodná a pohodlná. Nevyžaduje sebakontrolu, vzdelanie. nehovoriac o kultivovaní vlastného ja. Nevyžaduje namáhavé poznanie a hľadanie súvislostí.
Naučiť sa viesť zmysluplný dialóg, ktorý by nás spoločne doviedol k poznaniu, je náročné. Vyžaduje si to rešpekt k inému, záujem o názory iného, schopnosť analyzovať a hodnotiť názory iného. Vyžaduje si to pokoru. Vyžaduje si to túžbu slúžiť pravde a nie ju vlastniť ako pôvabne ironizoval Jaroslav Hašek „Ak pravda nie je moja, tak mi je nanič.“
Omnoho pohodlnejšie je hrať hru „kto z koho“, ako vidíme v diskusných televíznych reláciách. Dvaja stoja proti sebe, hádajú sa a prípadne chrapúnsky osočujú a diváci hlasujú, kto lepšie a ten vyhral. Služba pravde však nie je súťaž, rétorický duel kto z koho. Rev súbojov pravdu vyháňa.
Úctivá služba pravde je jediná pokorná a náročná služba, za ktorú sa nemusíme hanbiť. Honor tejto služby by mal rezonovať aj v nás a v nástrojoch, ktoré používame. Aby sme, ako hovorí Albert Einstein, v našom fiktívnom rozhovore, skrášľovali a zušľachťovali svet. Veď aké lepšie poslanie si každý z nás môže na svete priať?

Zuzana Szatmáry

by Michael Szatmary l Mar 20, 2008 2:08 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or