SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Žid Egon Rosenthal je sympatický pošuk

Žid Egon Rosenthal je sympatický pošuk

K víkendovej prílohe Plus jeden Magazín som sa dostal náhodou. Ležala na stole v spravodajstve Markízy.

 

Bol víkend, prácu som mal už urobenú, a mal som chuť si niečo prečítať. Listujem strany a zrazu ma to udrelo do očí. Na strane 10 je rozhovor s hercom Maťom Landlom. Viem o ňom, že hral Karola v Majke z Gurunu, že počas revolúcie spal na ministerstve kultúry aj že asi bude slušný človek. Lenže rozhovor je o postave, ktorú stvárňuje v jojkárskom seriáli Panelák. A hrá tam postavu istého Egona Rosenthala.

 

Už z mena je jasné, že akú úlohu mu kreatívny tím Andyho Krausa pridelil. Hrá Žida v čiernej parochni. Scenáristi ho vykreslili ako klasického stereotypného Žida, ktorý, keď sa zjaví na obrazovke, hrá klezmerová muzika. Ale teraz k rozhovoru autorky Michaly Huťkovej Cabanovej. Už názov rozhovoru znie trocha bizarne: „Egon je sympatický pošuk“. No to je len začiatok, nasleduje otázka:

 

 

Haló? Sa mi sníva alebo to skutočne redaktorka položila túto otázku. Povedal som si pri prvom prečítaní. Nie, nesníva. Pošukovi Egonovi zrejme nedošlo, že otázka má jasne antisemitský podtón alebo jej možno nerozumel. Ja som Žid a nie som šetrný. Poznávam veľa Židov, ktorí nie sú šetrní. No poznám veľa šetrných Slovákov ale aj Židov. Existuje štatistika? Samozrejme, že nie. No pani Huťková Cabanová ju pozná. Rovnako ako ju poznali gardisti a nacisti.. Tí vedeli presne, čím sa vyznačujú Židia: mali veľké nosy, nosili čierne kabáty, boli bohatí a lakomí, pardon šetrní.

 

Neviem, čo by na to povedali Natalie Portman, Zac Efron, Robert Downey Jr, David Beckham alebo napríklad tieto dievčatá. Rád by som opýtal pani Huťkovej Cabanovej, či sa stretla s nejakým Židom v živote? Či vie, že sú šetrní? Alebo aj o Poliakoch hovorí, že sú zlodeji, že Rumuni smrdia, Francúzi sa neumývajú a že každý Čínan ovláda kung-fu?

 

Niekto si môže myslieť, že robím z koňa somára. No toto sú tie maličkosti, pre ktoré niektorí ľudia nenávidia Židov. A pritom, čo by som dal zato, keby som skutočne nejaké tajomstvá poznal, alebo vedel, kde sú skryté miliardy alebo ovládať svet. Nie, nič také neviem a ani nepoznám. Mohol by mi to už ale niekto konečne prezradiť.

 

Celý rozhovor si môžete prečítať tu:

 

 

 

 

 


Michael Szatmary l Apr 16, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
3 reakcie pre „Žid Egon Rosenthal je sympatický pošuk“

Trubiroch napísal(a):

Apr 19, 2012 23:20

Novinár musí vládnuť slovom a rozumom. Táto ctená pani novinárka nevladne ani jedným ani druhým.

Kika Boháčová napísal(a):

Apr 17, 2012 00:43

Ta otazka je polozena priserne "chorobne setrivy, co vychadza z jeho viery"? omg skuste sa nad tym zamysliet, ved je to absolutne primitivne! Ale od pani, ktora pise pre taky casopis asi nic intelektualne neocakavam..

zoyne napísal(a):

Apr 16, 2012 22:52

IMHO sa nejedna sa o ziaden antisemitsky vyrok. Novinarka vyjadrila banalny predsudok s akymi sa ludia na Slovensku stretavaju mimoriadne casto vratane Slovakov samotnych a nemusime hovorit ani o Poliakoch ci Rumunoch.

Taketo zovseobecnovanie je istym druhom predsudku a to bud s pozitivnym alebo negativnym nabojom. Uvediem zopar prikladov z nasich koncin:
Romovia - vynimocne hudobne nadanie vs. kriminalita
vychodniari - kvalitna/lacna pracovna sila vs. alkoholizmus
Zidia - vynimocna podnikavost vs. setrnost

Ked sa na to pozeram, tak ten negativny o Zidoch je najmenej hanlivy. Ak niekto povazuje predsudok o setrnosti za antisemitsky ladeny vyrok, mal by odsudzovat zaroven aj vsetky predsudky, kt. vyzdvyhuju pozitivne vlastnosti Zidovskeho naroda. Co je ale blbost. A vacsinou to tak byva, ze pozitivne predsudky o sebe rozsiruju prislusnici mensiny a negativne predsudky zas hladaju a rozsiruju ich konkurenti. Ved pozname tie narazky, ked sa v mensine ocitne vychodniar medzi zapadniarmi a naopak.

Este by som rad poznamenal, ze pogrom nie je sposobeny predsudkami. Ten nastane prave vtedy, ak stat/krajina nedokaze zabezpecit potrestanie vrazednych cinov. Nie je nahoda, ze k pogromom dochadzalo prave v minulosti v krajinach, kt. sa kriminalitou zaoberali iba vtedy ak sa dotkla prislusnika slachty a vazeneho obcana mesta, alebo v obdobiach uplneho chaosu a bezpravia - ako napr. v Polsku po vojne.
Jedince, co clovek atakovany negativnym predsudkom moze spravit je, ze vsetkym vytre zrak a dokaze pravy opak.

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo