SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Vzťah Fidela Castra k Židom a Izraelu

Vzťah Fidela Castra k Židom a Izraelu

Pri príležitosti úmrtia bývalého kubánskeho vodcu sa redakcia DELET rozhodla ponúknuť niekoľko zaujímavých čísel a faktov, ktoré vystihujú vzťah jeho vzťah k Židom.

 

Fidel Castro bol známy svojím negatívnym postojom k Izraelu. Viac než pol storočia, od vojenského prevratu v roku 1959 viedol Kubu ako vodca Hnutia nezúčastnených štátov, ktoré vyvíja snahy izolovať a znevažovať Izrael na medzinárodnej scéne.

 

15 000

Je približný počet Židov, ktorí nazývali Kubu svojím domovom v roku 1959, keď sa Fidel Castro prevzal moc od vojenského diktátora Fulgencia Batistu a vyhlásil sa za prezidenta.


1 400

Toľko Židov žije na Kube dnes.


0

Je množstvo zbraní, ktoré Izrael predal Kube v roku 1959, keď Castro vyslal Josého Ramóna Fernandéza (neskoršieho viceprezidenta), aby dohodol ich nákup so Židovským štátom. Hoci Izrael obchod odmietol, poskytol v priebehu nasledujúcich desiatich rokov Kube množstvo spotrebného tovaru a znalosti pestovania citrusového ovocia.


3

Je počet dní smútku, ktoré Fidel Castro vyhlásil po smrti izraelského prezidenta Jicchaka Ben Cviho v roku 1963. Keď mu v reakcii na toto vyhlásenie poslal vtedajší alžírsky premiér Ahmed Ben Bella varovanie, že „každý, kto si ctí mŕtveho Izraelčana nemá žiadne právo vstúpiť na arabskú pôdu“, Castro okamžite zrušil plánovanú návštevu tejto krajiny.


2

Je počet krajín vo sfére vplyvu bývalého Sovietskeho zväzu, ktoré odmietli prerušiť vzťahy s Izraelom po Šesťdňovej vojne v roku 1967. Boli nimi Kuba a Rumunsko. Fidel Castro zastával názor, že vzťahy ukončí len s tými krajinami, ktoré priamo ohrozujú Kubu a odolával politickým tlakom na ukončenie diplomatických vzťahov s Izraelom.


2

Je počet krajín Latinskej Ameriky, ktoré v roku 1967 priznali teroristickej skupine Organizácia za oslobodenie Palestíny (PLO) úplné diplomatické práva. Okrem Nikaraguy to bola práve Kuba. Fidel Castro bol nadšený podporovateľ aktivít PLO, pričom vypomáhal s výcvikom jej členov v Jordánsku a organizácii poskytol priestor na založenie výcvikových táborov na území Kuby.


13

Toľko rokov bol kubánsko-židovský diplomat Dr. Ricardo Subirana Y Lobo veľvyslancom Kuby v Izraeli, kým Castro v roku 1973 náhle a a bez predchádzajúceho upozornenia neukončil diplomatické vzťahy s Izraelom.


43

Toľko rokov Izrael a Kuba nemali formálne diplomatické vzťahy.


16

Toľko rokov platila neslávna rezolúcia OSN „Sionizmus je rasizmus“ ohovárajúca Židovský štát. Kuba patrila medzi navrhovateľov tejto rezolúcie v roku 1975 a Fidel Castro tiež hlasoval proti jej zrušeniu v roku 1991. Okrem Kuby hlasovalo proti zrušeniu tejto rezolúcie ďalších 24 štátov, 111 krajín si želalo zrušenie jej zrušenie.


1

Toľko kóšer mäsiarov pôsobí na Kube. Hoci Castro po prevzatí moci v roku 1959 výrazne potlačil súkromné podnikanie, urobil jednu prekvapivú výnimku. Povolil pokračovať vo vykonávaní činnosti jedinému kóšer mäsiarstvu na Kube. V krajine už síce nie je rabín, ktorý by na obchod dozeral, ale o jeho prevádzku sa stará vedúci predstaviteľ malého miestneho židovského spoločenstva, pričom poráža dobytok z vlastného chovu a mäsom zásobuje tri synagógy v Havane. Tie pravidelne poskytujú jedlo zadarmo pre celú komunitu.


5

Práve toľko rokov si odsedel dodávateľ USAID, Alan Gross, v kubánskom väzení za to, že bez povolenia úradov poskytovanie internetového pripojenia židovskej komunite na Kube. Grossa zatkli v roku 2009, v rovnakom roku sa Fidel Castro vzdal postu prezidenta v prospech svojho brata Raula, hoci výrazný vplyv na kubánsku politiku si udržiaval aj potom. V roku 2014 bol v rámci výmeny väzňov Gross prepustený z väzenia pre zlý zdravotný stav. Pri tejto príležitosti Američania prepustili troch kubánskych tajných agentov, ktorých v roku 2001 poslal Castro do USA.

 

s láskavým dovolením aish.com preložil Peter Godovič


by Yvette Alt Miller l Dec 1, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or