SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Temné obdobie pre bruselských Židov

 Temné obdobie pre bruselských Židov

Teroristické útoky a následné opatrenia majú ničivý účinok na 15-tisícovú židovskú komunitu v hlavnom meste Belgicka.

 

Bežná ranná bruselská špička sa v utorok 22. marca 2016 sa stala smrteľnou po sérii bombových útokov na bruselskom medzinárodnom letisku Zaventem a na frekventovanej stanici metra Maelbeek, ktoré zabili 34 ľudí a zranili stovky cestujúcich, mnohých vážne. K zodpovednosti za krviprelievanie sa prihlásil Islamský štát.

 

V Bruseli okamžite zaviedli zákaz vychádzania, obyvateľov varovali, aby zostali vnútri. Okamžite to pripomenulo chvíle po parížskych útokoch spred štyroch mesiacov, kedy belgické úrady taktiež požiadali bruselských obyvateľov, aby neopúšťali svoje obydlia, kým polícia hľadá teroristov, o ktorých sa predpokladalo, že majú základňu v belgickom hlavnom meste.

 

Židovskí obyvatelia vidia stále menej budúcnosti pre židovský život vo svojom meste. Teroristické útoky a následné opatrenia majú ničivý účinok na 15-tisícovú židovskú komunitu v Bruseli. V exkluzívnom rozhovore pre Aish.com hovoria židovskí obyvatelia Bruselu o komunite, ktorá je pokorená a plná strachu a ktorá vidí stále menej budúcnosti pre židovský život vo svojom meste.

 

Od útoku na Belgické židovské múzeum v Bruseli 24. mája 2014, kedy ozbrojený muž spustil paľbu a zabil štyroch ľudí, je židovská komunita vo vysokej pohotovosti. „Za ostatné mesiace máme pred našimi židovskými ustanovizňami mnoho strážiacich vojakov,“ povedala pre Aish.com Isabelle Steinkalik. Pani Steinkalik je pôvodne z Paríža, v Bruseli žije od svojej svadby, už 28 rokov. Bola svedkyňou toho, ako sa komunita zmenila z relatívne bezpečnej na priamo dobýjanú. „Je to smutné, ale keď je tu stráž, cítime sa byť chránení. Je to zabezpečené,“ vysvetľuje.

 

 

Shimon Bretholz, zamestnanec židovskej obce opisuje silnú prítomnosť bezpečnostných zložiek, ktorá sprevádza všetky židovské činnosti v Bruseli, odlišne. „Má to na nás všetkých ničivý vplyv.“ Nikdy nekončiaci strach a pocit neustálej pohotovosti sú vyčerpávajúce.

 

Týždeň, počas ktorého sa udiali útoky, mal pôvodne byť veselý. Členovia bruselskej židovskej komunity sa chystali stretnúť a oslavovať Purim v rámci veľkých verejných udalostí. Obyvatelia plánovali mohutnú purimovú párty pre celé mesto, očakávali tisíce účastníkov, ktorí by si spolu vypočuli čítanie z knihy Ester a oslavovali by tento sviatok.

 

Miesto toho boli všetky verejné zhromaždenia zrušené. Ihneď po útokoch zriadili vedúci predstavitelia bruselskej židovskej komunity situačnú miestnosť, monitorujúc bezpečnosť svojho mesta. „Obávajú sa ďalších útokov a varujú pred zbytočným riskovaním,“ vysvetlil izraelským novinárom rabín Menachem Margolin, riaditeľ bruselského Združenia európskych Židov.

 

Rabín Margolin, ktorého kancelária sa nachádza neďaleko stanice metra Maelbeek, kde explodovala bomba, vraví: „Židovská komunita tu v Bruseli ale aj celkovo v Európe nie je prekvapená... Už dlhý čas dostávame varovania. Napriek šoku, ktorý mesto zažilo, neboli sme prekvapení. Prirodzene zdieľame obavy a tiež cítime tlak, ale naozaj sme neboli prekvapení ničím, čo sa v meste deje. Bolo len otázkou času, kedy sa takýto útok stane.“

 


 

„Dnešok bol strašný, neuveriteľný, toľko tmy...“ Spomína v rozhovore s Aish.com Isabelle Steinkalik. Brusel vyzeral „ako mesto smrti. Ľudia sa boja. Keď to bol terorizmus len proti Židom, nepreciťovali to tak hlboko. To sa teraz zmenilo. Ľudia si uvedomujú, že teroristi môžu zabiť kohokoľvek.“

 

Hlavná židovská škola v Bruseli pustila žiakov domov o 12:30, pričom požiadali rodičov, aby si prišli vyzdvihnúť svoje deti po jednom, aby nevytvorili pred budovou dav. Bruselský obyvateľ a komunitný aktivista Shimon Bretholz bol jedným z vydesených rodičov, ktorí si prišli vyzdvihnúť svoje deti. „Neexistuje budúcnosť pre Židov v Bruseli,“ povedal rozhodne pre Aish.com. „Rovnako ako neexistuje budúcnosť pre Židov v Európe.“ Vysvetlil, že by sa chcel odsťahovať do Izraela, najprv si tam ale musí nájsť prácu.

 

Isabelle Steinkalik súhlasí, Židia opúšťajú Brusel, sťahujú sa do Izraela a inam. Počet belgických Židov, ktorí sa rozhodli pre aliyu narástol v roku 2015 o 25 percent. Celkovo sa do Izraela presťahuje približne 200 belgických Židov ročne.

 

(s láskavým dovolením aish.com preložil Daniel Levický Archleb)


by Yvette Alt Miller l Mar 29, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or