SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Rozhodnutie v prípade Rachel Corrie

Rozhodnutie v prípade Rachel Corrie

Izraelský súd rozhodol, že smrť spôsobená buldozérom bola nehodou. Médiá i naďalej pokračujú v podpore falošných obvinení.

 

Bola to desivá tragédia. V marci 2003 23-ročná Američanka Rachel Corrie trávila čas v Gaze a po prvý-krát na vlastnej koži skúšala „propalestínsky aktivizmus“. Jedného dňa, keď izraelský buldozér odstraňoval tunely, používané obyvateľmi Gazy na pašovanie zbraní, Corrie sa rozhodla protestovať. Postavila sa do priekopy, na miesto mimo dohľadu izraelského buldozeristu, a bola po zrážke so strojom nešťastne usmrtená.

 

Buldozerista pod prísahou vypovedal, že si uvedomil, že Corrie prešiel, až keď mu udalosť oznámili cez vysielačku.

 

Propalestínski aktivisti využili príležitosť povýšiť smrť Corrie na blood libel a falošne obvinili Izrael z úmyselnej vraždy. Podľa vyjadrenia Georgea Rishmawiho, riaditeľa skupiny, ktorá sponzorovala pobyt Corrie v Gaze, zo 14. júla 2004 pre San Francisco Chronicle: Výskyt amerických študentov v nebezpečných zónach je dobrou vecou pre palestínsku otázku, pretože ak niektorý z týchto zahraničných dobrovoľníkov bude postrelený alebo dokonca usmrtený, až potom sa medzinárodné médiá konečne preberú k životu.“

 

V utorok izraelský civilný súd rozhodol, že smrť Rachel Corrie bola naozaj nešťastnou náhodou. “Smrť Rachel Corrie je bezpochyby poľutovaniahodnou nehodou,” uviedol vo vyhlásení štátny prokurátor. “V súlade s verdiktom – buldozerista a jeho veliteľ mali natoľko zúžené zorné pole, že nemohli pani Corrie vidieť, čo ich zbavuje akéhokoľvek obvinenia z nedbanlivosti.”

 

Pri odôvodnení súdneho rozhodnutia sudca Oded Gershon vyhlásil, že smrť Corrie bola “následkom nehody, ktorej súčasťou sa stala vlastnou vinou.” Corrie sa nachádzala v uzavretom vojenskom priestore so zákazom vstupu pre civilistov. Oblasť bola každodenne vystavená paľbe ostreľovačov, zásahom raketami a podomácky vyrobenými výbušninami. Vláda Spojených štátov vydala pre amerických občanov upozornenie pred cestovaním do Pásma Gazy.

 

“Nedodržala takú vzdialenosť od miesta, akú by dodržala každá iná rozumná osoba v jej postavení,” rozhodol sudca.  Napriek tomu médiá stále odmietajú vzdať sa svojej novinárskej kačice o “úmyselnej vražde”. V spravodajstve o verdikte súdu NBC News uverejnili túto fotografiu, zobrazujúcu Corrie ako stojí s megafónom v ruke v priamom výhľade z izraelského buldozéra.

 

 

23-ročná občianka Spojených štátov Rachel Corrie hovorí cez megafón k izraelskému buldozéru predtým, ako bola zabitá v Rafahu, južnom Páse Gazy, 16. marca 2003.

 

Je potrebné objektívne priznať, že podľa tohto záberu je ťažké uveriť, že izraelský vodič Rachel Corrie nevidel. Nepochybne formulácia popisku – “predtým, ako bola zabitá v Rafahu” – podporuje predstavu, že v momente zrážky Corrie stála s megafónom v ruke a bolo ju dobre vidieť.

 

Ale toto je len jeden veľký komplex klamstiev. Pravda je totiž taká, že táto fotografia bola urobená hodiny pred incidentom. V čase nehody Rachel Corrie bola bez megafónu a v zákryte. Tento druhý záber, vyhotovený niekoľko minút po nehode, ukazuje Corrie, krvácajúcu na zemi.

 

 

Každý charakterný novinár musí vidieť, že druhá fotografia ukazuje iný buldozér. Za povšimnutie stojí veľká hrdzavá škvrna na pravej strane radlice buldozéra, na rozdiel od záberu s megafónom. Navyše, tento druhý buldozér má užšie zdvojené okná a 2,5 metrovú radlicu, ktorá značne sťažuje vodičovi výhľad.

 

Toto už nemôže byť iba nevinné nedorozumenie. Presne k tomuto istému “nedorozumeniu” došlo aj pred deviatimi rokmi a médiám bolo doslova vnútené. Pôvodná správa CNN z roku 2003 použila túto “tvorivú chronológiu” – no napokon ju boli nútení stiahnuť. Kresťansko-vedecký monitor posunul túto falošnú teóriu dokonca ešte o krok vpred, keď rozšíril prvú fotografiu Corrie s megafónom s tvrdením, že bola urobená “niekoľko chvíľ predtým, ako bola zrazená.”

 

Takže, zatiaľ čo tento foto-podvod je riadne zdokumentovaný, médiá - buď z dôvodu protiizraelskej zaujatosti, alebo z dôvodu jednoduchej neprofesionality – naďalej falošne obviňujú (blood libel) Izrael z úmyselného zabíjania Američanov. Dnes izraelský súd právnej moci vyslovil pravdu. Čakáme na deň, keď obdobne aj na súde svetovej mienky zvíťazí pravda.


by Rabín Shraga Simmons l Aug 31, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Rozhodnutie v prípade Rachel Corrie “

steel says:

Aug 31, 2012 6:12 PM

Takú brutálnu znôšku demagogických obludnodtí som už dlho nečítal.
Chudák buldozerista, predpokladám vojak I"D"F, ešte by mu mala rodina corrie zaplatiť.
Každý normálny človek, ktorý vie, že mu pred strojom stoja ľudia, zastaví a nepohne sa.
On sa však netrápil nejakou gojimkou, veď rabi mu odpustí, vysvetlí, že všetko je v pohode.
Jdu blejt, Vašnosti......

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or