SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Prečo v skutočnosti zatvorili Boží hrob

Prečo v skutočnosti zatvorili Boží hrob

Jeruzalémský Chrám Božího hrobu byl z rozhodnutí církevních denominací, které jej spravují uzavřen. Od neděle 25. února. Na znamení protestu. O co jde?

 

Ten adresují tři církve – katolická, řecko-ortodoxní a arménská apoštolská – izraelským úřadům. Nelíbí se jim chystané změny v legislativě, resp. ve výběru daní.

 

1/

Některé křesťanské církve v Jeruzalémě, zejména pak církev řecko-ortodoxní, jsou nejen duchovními institucemi, ale historicky také majiteli velkého množství pozemků ve Starém městě. Tyto pozemky jsou předmětem byznysu – prodeje, kterým církve umořují své dluhy a přispívají na financování svého provozu. Izraelský stát nyní připravuje zákon umožňující vyvlastnit (za náhradu) takto získané pozemky. Jak tomu rozumět? Portál Židovský tiskový a informační servis vysvětluje:

  • Důvodem navrhované novely má být ochrana vlastníků bytů či domů, kterým by noví vlastníci pozemků nemuseli prodloužit nájem na pozemek, na němž jejich domy či byty stojí.

V tom je podstata problému: nikoli nějaká svévole státu, ale ochrana jeho obyvatel. Více jsme se dozvěděli na serveru Times of Israel, který citoval slova navrhovatelky, poslankyně Knesetu Rachel Azariové. Ta řekla, že smyslem normy je ochrana většinou jeruzalémských rezidentů, jejichž domovy stojí na pozemcích, které patří církvím a ty jim je pronajaly, v první řadě jde o církev řecko-ortodoxní; ve většině případů šlo o pronájmy na 99 let v 50. letech minulého století, přičemž kontrakty byly podepsány mezi církvemi a státem prostřednictvím Židovského národního fondu.

 

A dále: rezidenti očekávali, že pronájmy by mohly být v budoucnu prodlouženy. Leč v minulých letech církev prodala velké množství pozemků privátním investorům, přičemž nikdo neví, jestli tito investoři smlouvy obnoví a když ano, za jakých podmínek.

 

Rachel Azariová dodává, že hlavním cílem zákona je dostat nové vlastníky pozemků k jednacímu stolu a dojít k řešení na základě vyjednávání a vzájemné dohody. Pokud se to nepodaří, zákon převede práva k těmto pozemkům na stát.

 

Ne že by to nebylo komplikované právní téma. Je ale zřejmé, že židovská republika nehodlá nechat v takovýchto případech své občany na holičkách. Možná bychom si v ČR vzpomněli na obdobné situace, kdy se stát takto vstřícně nezachoval.

 

2/

Druhým důvodem protestů církevních představených v Jeruzalémě je rozhodnutí tamní radnice, že komerční objekty vlastněné tamními církvemi nebudou nadále osvobozeny od povinnosti platit municipální daň (v Izraeli známou jako arnona – viz obr. 1). Mnohé možná překvapí, že dosud byly. A Češi by zrušení této výjimky mohli rozumět, soudě z toho, jaky vztah mají, tedy nemalá část populace, k církevním restitucím.

 

Jeruzalémský starosta Nir Barkat k tomu na svém twitterovém účtu uvedl:

 

Tweet 1:

  • Komerční objekty nejsou osvobozeny od daně arnona bez ohledu na to, kdo je jejich vlastníkem. Dluhy na komerčních objektech ve vlastnictví církví přesahuje 650 milionů nových šekelů. Už nebudeme po obyvatelích Jeruzaléma požadovat, aby nesli břemeno tohoto dluhu a platili jej.

Tweet 2

  • V Jeruzalémě jsou si všichni před zákonem rovni – křesťané, muslimové i Židé. Chrám svatého hrobu – stejně jako všechny jeruzalémské kostely, synagogy a mešity – je osvobozen od municipální daně. V tomto ohledu k žádné změně nedochází.

Abychom tomu lépe porozuměli. Budou-li stát na jedné jeruzalémské ulici dva hotely, jeden ve vlastnictví církve a druhý ve vlastnictví privátní sekulární společnosti, je fér, aby jeden majitel daň arnona platil a druhý nikoli? Co o tom soudíte? Takové jsou tedy okolnosti související uzavření Chrámu Božího (svatého) hrobu v izraelském hlavním městě.

 

Poznámka redakcie:

Dvere chrámu sa v stredu 28. februára opäť opäť otvorili. Správca chrámu Wadžíh Nusajba - moslim, ktorého rodina má na starosti otváranie chrámových dverí a prístup veriacich - pred novinármi uviedol, že sa teší z návratu pútnikov, a poďakoval sa všetkým, ktorí sa zaslúžili o obnovenie status quo.


Spor o platbu miestnych daní medzi jeruzalemskou samosprávou a kresťanskými cirkvami však stále nie je vyriešený. Izraelská vláda rozhodla o vytvorení pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať problémom výberu daní od cirkví. Vláda okrem toho oznámila, že zmrazila kontroverzný návrh zákona týkajúci sa predaja pozemkov cirkvami, a mesto Jeruzalem odložilo vyberanie daní za majetky vo vlastníctve cirkví.


Jeruzalemská radnica naďalej tvrdí, že kresťanské cirkvi mestu na daniach z nehnuteľnosti dlhujú v prepočte viac ako 186 miliónov dolárov. Ide o príjmy, ktoré kresťanské cirkvi majú z komerčných nehnuteľností: hotelov či obchodných prevádzok, ktoré neslúžia priamo na náboženské účely.

 

 


Lubomír Stejskal l Mar 1, 2018 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
26 reakcií pre „Prečo v skutočnosti zatvorili Boží hrob“

Robert napísal(a):

Apr 3, 2018 09:29

koki, tak vidíš izrael spravil dobre že nevyhostil ruských diplomatov, ... nakoniec to skončí tak, že americké veľvyslanectvo bude stáť vedľa ruského - smiech :)) v jednej budove :)

Robert napísal(a):

Mar 29, 2018 21:26

koki hľadáš duchovnú silu, to je to, aby si nenariekal nad osudom svojím, tak ako nariekajú teraz, že sa im napr.Rusko nechce odovzdať. Že si robí po svojom. Tak toto je to posolstvo toho Krista. Nenariekať nad osudom svojim. Nariekať že v meste je veľa jedla, a my ho musíme dobyť, aby sme sa najedli. A potom obviňovať tých mŕtvych, že to oni si za to možu. - taký nebuď, takého Boh nakoniec odsúdi !

Robert napísal(a):

Mar 28, 2018 15:07

koki, veď to konfrontuj s tým čo ľudia na zemi v skutočnosti hľadajú, jeden druhého, .. len tu koli nepodarenej krvi sa okrádame, atd... prímesy "zvierat" - už neexistujúcich. ... koki, k inému, v Blave je jedno mystické miesto, a viem od ľudí ktorí tam chodia že im pomohlo, nie sú kresťania- katolíci, ale prišli tam na odpovede. A to ich posunulo. Lurdská jaskyňa P.Márie. Osobne to s ňou nespájam, skor s energiou ktorá tam je - v zemi. Záleží ako sa k tej energii staviaš. Ak by tam bol "chrám- zla" tak je to zlé miesto. Ak je tam symbol čistoty tak je to dobro.

Robert napísal(a):

Mar 28, 2018 14:15

koki ono to tak nieje že pokánie, a trest, a Boh nejaké nebíčko ala biblia :)) hm, tam sa musí očisťovať v sebe "svetlo života" .. tam aj najvačší darebák nože byť TOP. Tam je jedno či si umrel a ako, tam na tom nezáleží. Tam musíš v druhom hľadať to čo tu nevidíš a ani nemožeš. A tým to celé zachraňuješ, tu na zemi to nejde. Tu sú vojny. Tam to najdeš, jeden viac druhý menej, ale všetci predsa. Človek taký ako tu žije nemá nejakú cenu, preto genocídy a nijaká záchrana. Tam je to iné.

Koki napísal(a):

Mar 26, 2018 23:34

Robert to nepoznám, lebo necestujem takže neviem. O Slovanoch či Slovákoch sa hovorí že sú nesvorní a aj neporiadni. Aj preto sa nemôžu mať dobre a žiť tu v pokoji. Osobne si, pochopiteľne, najlepšie rozumiem s katolíkom, hoc by bol aj z opačnej strany zeme. Na Slovensku nás je málo, odhadujem ani nie desať percent...

Koki napísal(a):

Mar 26, 2018 23:00

Robert, už nie som bezverec ako predtým, ale aj tak... Čo ak je moje pokánie slabé a minulé hriechy veľké, takže čo ak ma tam Boh neprijme?
Myslím že raj si nemožno ani vysnívať - predstava Neba, teda večnosti s Bohom je nad naše ľudské sily.
Ja sa nehnevám na nikoho, nemohol by som s tým žiť... Samozrejme, bol by som najradšej keby sa presvedčenými katolíkmi stali všetci, ale to predsa nejde a rešpektujem to, poviem si len: Škoda... Je možné že ani moji najbližší nikdy nebudú mať záujem o vieru a neobrátia sa, ale s tým musím rátať. Lenže budú potom spasení? Mám to ja starosti, však?
Čo sa politiky týka, neangažujem sa, vlastne nepoznám nijaký ideálnu stranu ani smerovanie, ktorým by sa Slovensko alebo svet mal uberať. Pokým tu nie je totalita a teror, a pokým si človek s človekom má čo povedať, tak sa dá...

Robert napísal(a):

Mar 24, 2018 19:54

koki, tak ti poviem v amerike keď niečo vieš tak sa to vie oceniť, toto sa musí slováčik naučiť, ale sám sa to nenaučí, nedá sa to.

Robert napísal(a):

Mar 24, 2018 14:21

koki tu to nejde, lebo tu by si aj ty chcel aby bol každý katolík, gewitter by chcel aby každý bol ako on, šéfredaktor aby bol každý multi-kulti atd... tu to nejde. Ale tu na zemi ide sa aspoň dohodnúť a nenanucovať druhému keď o to nemá záujem. Toto by sa možno dalo. ...otázka: prečo ťa trápi keď druhý neberie tvoje veci vážne?

Robert napísal(a):

Mar 21, 2018 19:21

koki, či ťa Boh prijme? :) Či ty ho prijmeš, aj tu aj tam. Tam budeš iba to čo chceš v tom je raj. Tu to nejde.

Koki napísal(a):

Mar 20, 2018 23:23

Vlastne mal som napísať, že sa bojím či nás všetkých Pán nakoniec ráči prijať, lebo keď to vidím... Napadá mi že Boh, ktorý nám dal zem a slobodu musí byť nadmieru trpezlivý a silný. Predstavujem si že pri pohľade na svoje stvorenia krváca z očí. Ale či to všetko nepredvídal už od večnosti, prv než stvoril vesmír? A predsa necúvol a zvolil život, hoci spojený s bolesťou a smrťou, ale nie víťaziacou a Boha premáhajúcou, veď On je Pán.
Ahoj, dobrú noc

Stranka 1 z 3 1 2 3 »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo