SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Pravda o údere dánskeho aktivistu

Pravda o údere dánskeho aktivistu

Čo sa vlastne stalo? Dôstojník izraelskej armády Shalom Eisner 14. apríla knokautoval M-16-tkou dánskeho aktivistu počas pro - palestínskeho protestu.

 

Pozadie

Incident sa stal počas akcie, ktorú medzinárodné médiá nazvali “flytila” a pre ktorú organizátori vybrali meno “Vitajte v Palestíne”. Cieľom bolo premiestniť skupiny pro-palestínskych aktivistov na územie Izraela aby poukázali na všetky krivky ktoré židovský štát pácha na Palestínčanov. “Flytila” voľne nadväzuje na pamätnú flotilu, ktorá pred 2 rokmi mierila k brehom Pásma Gazy s podobným účelom a s palubou plnou humanitárnych aktivistov, ktorý si k sendvičom a vreciam múky pre istotu pribalili aj železné tyče.

 

Určite si všetci pamätáte ako skončila slávna flotila. Pre tých, ktorí menej sledujú večerné spravodajstvo spomeniem len toľko, že potom, ako flotila odmietla zmeniť kurz plavby alebo aspoň prejsť cez kontrolu v izraelskom prístave (šokujúca požiadavka), izraelské komando zakročilo, spustilo svojich vojakov na palubu všetkých lodí, ktoré mali skontrolovať a posledná prehliadka na tureckej lodi sa vymkla kontrole a došlo ku konfliktu ktorého výsledkom bolo 9 mŕtvych tureckých aktivistov.

 

Izraelská armáda tvrdí, že aktivisti ich napadli s nožmi a tyčami, dokonca hodili jedného vojaka cez palubu, zmocnili sa niektorých ich zbraní, ktoré po výzve odmietli odhodiť, načo sa strhla paľba. Aktivisti túto verziu odmietajú. Prečo to spomínam v prípade dôstojníka Eisnera? Pretože hystériu obľubujúce médiá rady ukazujú veľký zlý Izrael, ktorý môže pomaly za všetky krivdy sveta a hlavne tých povedzme 7 miliónov Židov strpčuje život všetkým stovkám miliónov okolitých Moslimov (aj tých nie celkom okolitých). Toto je akýsi všepoužiteľný filter, ktorý médiá aplikujú na udalosti z Blízkeho Východu.


Výsledok
Izrael opäť vyprodukoval medzinárodný škandál, odhalil barbarské chovanie svojej armády, čo len potvrdzuje všetky doterajšie spravodajské príspevky o krutosti okupačného sionistického režimu.

 O čom sa v médiách nehovorí

Popis obrázku jedného nemenovaného slovenského denníka krátko po incidente znel: “Izraelský dôstojník Eisner brutálne napadol dánskeho aktivistu.” Videli ste už niekedy titulok, ktorý by znel: “Militanti z hnutia Hamas brutálne ostreľujú juhoizraelské mesto Sderot raketami....” Z nejakého dôvodu sa o všetkých teroristických aktoch Palestínčanov píše úplne neosobne a neemotívne, ale pokiaľ Izrael spraví prešľap, je to vykreslené vo všetkých farbách.

 

Prečo sa médiá nezamyslia nad tým, že v čase keď v susednej Sýrii za obeť Asadovmu brutálnemu (tu je to slovo namieste) režimu padli tisíce ľudí, žiadny z aktivistov, ktorých tak trápi celosvetová spravodlivosť, sa nevybral protestovať do Sýrie alebo Egypta alebo do podobnej destinácie, kde sa porušujú ľudské práva vo veľkom. Nedávny článok v izraelskom denníku Jerusalem Post ponúkol krátke a jednoduché vysvetlenie.

 

Citoval jedného izraelského barmana, ktorý pre Jerusalem Post zreprodukoval krátky dialóg s jedným z aktivistov (J Post, 27. Apríl 2012): Barman mieša arak s grepovým džúsom a pýta sa pýta aktivistu: “Prečo nejdete demonštrovať do Egyptu, alebo do Sýrie? Čo od nás chcete? Švédsky aktivista sa prestane usmievať a povie: “Čo si sa zbláznil? To sú naozaj nebezpečné miesta.”

 Incident s dôstojníkom Eisnerom sa v izraelských médiách obracal z každej strany, väčšina sa zhodla na tom, že jeho reakcia nebola adekvátna, no kritizovaní boli aj izraelskí štátnici, ktorí sa predbiehali v tom, kto ako prví odsúdi jeho správanie, aby sa zavďačili Európskej Únii a ďalším západným krajinám. Eisnerova reakcia rozhodne nebola na mieste, ALE ako píše J Post “netreba sa správať akoby došlo k nejakej udalosti, ktorá predefinovala svetový poriadok”.

 

Z vlastnej novinárskej skúsenosti môžem povedať, že pomerne veľa svetových médií je jemne (závisí od toho, ako definujeme slovo jemne) anti-izraelsky naladených a korešpondenti majú tendenciu pridávať sa na stranu Palestínčanov, alebo aspoň s nimi viac súcitiť. A z nejakého dôvodu cítia, že je v poriadku nespomenúť, že aktivisti, ktorí prišli do Izraela demonštrovať sú zastrešení radikálnou organizáciou (The International Solidarity Movement), ktorá podporuje ďalšie teroristické organizácie (medzi inými tureckú organizáciu IHH, ktorá zorganizovala preslávenú flotilu, a ktorú napríklad Dánsko pridalo do zoznamu teroristických organizácií), uznáva právo Hamasu na “ozbrojený odpor”.

 

Títo aktivisti majú záznam provokácií a konfliktov s Izraelskou armádou s cieľom vyvolať presne také incidenty, k akému došlo pred dvomi týždňami. V médiách ste sa sotva mohli dočítať, že pár minút predtým, než Eisner zakročil proti aktivistovi, ho ten istý Dán udrel palicou a zlomil mu, ako Izrael tvrdí, najmenej jeden prst. Ok, je to vojak, mal si zahryznúť do jazyka, ALE treba podať udalosti fér a nie nadŕžať iba jednej strane a urobiť z aktivistov, ktorí idú do krajiny provokovať, nevinné obete.

 


Vízia
Predstavme si, že sa skupina východoeurópskych aktivistov, ktorí otvorene podporujú Maďarské neonacistické a ultra - nacionalistické skupiny hrnie na južné Slovensko s tým, že chce poukázať na to, ako Slovenský štát na svojom území utláča maďarskú menšinu. Nie úplne rovnocenné prirovnanie (hoci neexistuje stopercentná ekvivalencia v prípade rozličnej geopolitickej situácie), ale prirovnanie, s ktorým by sa čitatelia v našich zemepisných šírkach mohli identifikovať.

 

Predstavme si, že táto skupina blokuje cesty, provokuje slovenských vojakov a podporuje (v našom prípade pomyselný) ozbrojený odpor maďarskej menšiny - napríklad v imaginárnej situácii kedy by militantné skupiny v Nových Zámkoch ostreľovali raketami Nitru a susedné mestá. To by som ešte chcela vidieť, ako by sa týmto aktivistom vodilo u nás doma na Slovensku.

 

(Autorka žije v Izrael. Pracuje pre spravodajskú agentúru AP. Písané exluzívne pre DELET)


Jana Machatova l Máj 2, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
36 reakcií pre „Pravda o údere dánskeho aktivistu“

Robert napísal(a):

Máj 28, 2012 15:14

gewitter, si myslis ze Igor Dietrich je muslim? no asi tazko, vsak. gewitter stretol som sa s krestanskym arabom, a ked sa modlil k Ježiskovi tak volal Ísá Ísa atd... ... iny jazyk nevedel iba arabský, .. gewitter mal by si sa modlit aramejsky nie slovensky :))))

gewitter napísal(a):

Máj 20, 2012 20:27

Vzťah otca k synovi som použil iba ako príklad, čo zase všetko prekrúcaš ? Ty, ktorému je allah bohom ? Nechceš si s trubirohom vymeniť nick ?

Igor Dietrich napísal(a):

Máj 20, 2012 17:39

Mne sa teda páči to, čo napísal Steel: "kedže ja som ješitný, dotklo sa ma obvinenie z komplexov". Ješitnosť nie je pekná vlastnosť - ale peknou vlastnosťou je si ju uznať. A to otecko Gewitter - či starý otecko Geuel nedokáže. A koľko že má rokov ten náš otecko alebo starý otecko? Aspoň na Delete? Ktosi tu už písal, že sa tu na Delete vžíva do roly otca - potvrdené samým G.! Vzhľadom na to, že tu určite niečo nekomentujú deti ale dospelí je dôkazom, kam siaha hlúposť oblbovania kresťanskou sektou -žiaden zmysel pre realitu...

gewitter napísal(a):

Máj 20, 2012 15:04

Viem, že moje postoje často vyznievajú kontraproduktívne, ale byť nekompromisný a povedať nepríjemnú pravdu je možné i z lásky a nie nenávisti, ako ma tu obviňujú humanisti. Tvoj otec ťa tiež iste často potrestal keď to bolo nevyhnutné, pričom ťa neprestal mať rád. Židovský národ ako celok je na tom duchovne zle - až na malé percento zachránených, o to viac je nutné hovoriť im pravdu, hoci ju nechcú počuť. Aj jediný človek za to stojí.

Trubiroch napísal(a):

Máj 19, 2012 20:40

gewitter ty si názorová kĺžačka.

gewitter napísal(a):

Máj 10, 2012 14:25

Keby Hitlerovi niekto povedal, že je antisemita, tiež by tvrdil, že to nie je pravda. Považoval sa za spasiteľa s cieľom očistiť svet od židov, ako pôvodcov všetkého zla. Si myslíš steelko, že keď útočíš na "neprávosti, ktoré vraj pácha Izrael," tak nie si antisemita ? Nenapísal si tu ešte jedinú pozitívnu vec, židia ťa pália ako žeravý uhlík v gatiach, svoju nenávisť nedokážeš ani logicky zdôvodniť, ani ovládať a to sa pán neonacista nazýva antisemitizmom, či sa ti to páči alebo nie. Ja mám s nimi tiež mnohé nedorozumenia týkajúce sa duchovnej oblasti života, ale nikdy pritom nezabúdam, že sú ľudom Božej zmluvy - vyvoleným a milovaným. Ty ale také niečo neriešiš, iba peníš a ani sám nevieš prečo.

steel napísal(a):

Máj 6, 2012 15:46

Igor.
Ja už som bol toľkokrát obvinený z antisemitizmu, že nejaké ďaľšie onálepkovanie, hoc za oprávnenú kritiku IZRAELu, ma vôbec nedokáže rozhodiť.
Naštvalo ma to, že ma niekto neprávom obvinil z vyhrážok, hoci absolútne som žiadne vyhrážky nikomu neadresoval.
To na fakt dokáže nasrať, pretože ja sa naozaj nepotrebujem, aj vzhľadom na to, čo som zažil, niekomu z anonymity vyhrážať.
To nie je môj štýl, toto robia len poserovia, ktorí sú ťažko zakomplexovaní a kedže ja som ješitný, dotklo sa ma obvinenie z komplexov. :-))))))))))
To je asi tak všetko na túto tému.

Igor Dietrich napísal(a):

Máj 5, 2012 23:45

Steel, pokiaľ si sa urazil za nálepku antisemitu - tak v ďalšom napísanom som potom niečo vytrhol z kontextu. Koľkokrát sa zmýlim - toľkokrát som človekom. Ostávam tiež s pozdravom bez ďalšej márnotratnej domýšľavosti.

steel napísal(a):

Máj 5, 2012 20:08

Dietrich, kde je tam, prosím Ťa pekne, napísané, že si má dávať pozor na mňa?!!!!!
Len som jej odporučil, vzhľadom na to, čo napísala, že keď niekoho, to je HOCIKOHO, nepozná, neoznačuje hocijakou nálepkou, môže byť na rozdiel odo mňa nebezpečný.
Ja neviem, ako ešte to mám napísať.
Ale, kto chce psa biť, palicu si nájde, v podstate je mi to lautr jedno, či si myslíte to, či ono,takže zostávam s pozdravom.

Igor Dietrich napísal(a):

Máj 5, 2012 13:27

Steel, tak mi potom vysvetli, prečo si napísal toto - ako si to myslel: *Mal(a) by si občas dávať pozor, do koho rýopeš, niekedy sa Ti to škaredo nemusí vyplatiť. :-* Kto si Ty, že by sme si mali dávať na Teba pozor?

Stranka 1 z 4 1 2 3 4 » ... last »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo