SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Palestínčania nesmú oslavovať násilie

Palestínčania nesmú oslavovať násilie

Izrael nebude vstupovať do vojny v Sýrii. Politický riaditeľ izraelského MZV Alon Ušpiz navštívil Bratislavu a agentúre TASR dal rozhovor. Vyberáme to podstatné.

 

Izrael síce nemieni zasahovať do priebehu sýrskej občianskej vojny, avšak podľa Ušpiza je "morálnou povinnosťou každej krajiny poskytnúť humanitárnu pomoc". Izrael preto zriadil neďaleko svojich severných hraníc poľnú nemocnicu, kde doteraz ošetrili asi 2000 ľudí.


Židovský štát zároveň verejne stanovil tri "červené čiary" pre opačnú stranu. "Po prvé, nebudeme tolerovať útoky voči Izraelu zo Sýrie. Po druhé, nebudeme tolerovať významné transfery zbraní do rúk teroristických organizácií. A po tretie, je pre nás neprijateľné, aby sa Golanské výšiny stali platformou pre Irán a Hizballáh," zdôraznil Ušpiz.


Pred týždňom oznámil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, že izraelské sily na sýrskom území podnikli niekoľko desiatok leteckých útokov na konvoje so zbraňami určenými pre militantné hnutie Hizballáh. Táto skupina bojuje v Sýrii po boku vládnych jednotiek proti Islamskému štátu a Frontu an-Nusra, čo je sýrska odnož al-Káidy. Ušpiz odmietol názor, že Izrael týmto fakticky pomohol Islamskému štátu a Frontu an-Nusra.


"To, že Hizballáh bojuje proti týmto dvom organizáciám, ešte neznamená, že v Sýrii koná dobro. Naopak, je spoluzodpovedný za tamojšiu humanitárnu tragédiu," povedal Užpiz a zdôraznil, že táto organizácia má naďalej na muške aj Izrael.


"Je to najväčšia a najsofistikovanejšia teroristická organizácia na svete. Na Izrael má namierených viac než 100.000 rakiet," uviedol a dodal, že sa viackrát pokúsila zabiť Izraelčanov, a to aj na pôde EÚ. Bývalý izraelský veľvyslanec v USA a v súčasnosti člen Knesetu za koaličnú stranu Kulanu Michael Oren sa nedávno vyjadril, že ak by si mal Izrael v Sýrii vybrať medzi Islamským štátom (IS) a prezidentom Bašárom Asadom, bolo by lepšie zvoliť si IS.

 


 

Podľa neho má IS k dispozícii iba autá s guľometmi, kým Asad má za sebou Hizballáh, jeho raketový arzenál a iránsky jadrový program. Ušpiz si však nemyslí, že by si mal Izrael v Sýrii vyberať. "Je to občianska vojna v cudzej krajine. Sami si musia vyriešiť svoje problémy," podotkol. Zároveň podľa neho ale netreba zabúdať, že Asad je zodpovedný za stovky tisíc mŕtvych v konflikte a má výrazný podiel na súčasnej migračnej kríze.

 

V súvislosti s Iránom pripomenul, že Izraelu nikdy nešlo o zmenu režimu v tejto krajine – iba o zmenu jeho politiky, ktorá má dopady aj na Izrael. Irán podľa neho vytvára štyri okruhy problémov: vyvíja jadrový program, podporuje terorizmus, podieľa sa na väčšine konfliktov na Blízkom východe a dopúšťa sa "hrozných zločinov" proti ľudským právam. "I keď dnešný režim prezidenta Hasana Rúháního má usmievavý imidž, popravil viac ľudí než režim Mahmúda Ahmadínežáda. Sú to stovky osôb," uviedol Ušpiz.


Izraelská vláda odhodlaná kedykoľvek pokračovať v procese, ktorého výsledkom by boli dva štáty. "Náš premiér to vyhlásil viackrát: stačí zdvihnúť telefón a dohodnúť stretnutie. Sme pripravení na priame bilaterálne rokovania bez predchádzajúceho kladenia akýchkoľvek podmienok," povedal Ušpiz.

 

"Sme pripravení rokovať o čomkoľvek, aj o osadách," zdôraznil predstaviteľ izraelského ministerstva zahraničných vecí. Avšak v súčasnosti podľa neho nemožno ignorovať pokračujúce násilnosti zo strany Palestínčanov, ktoré podporuje aj samotná Palestínska samospráva – v oficiálnych vyhláseniach, novinách, televízii či školských učebniciach.


"Samotný Abú Mazen (prezident Abbás) vyhlásil: 'Každá kvapka krvi preliata v Jeruzaleme je svätou krvou'," pripomenul Ušpiz a dodal, že Palestínčania pomenúvajú ulice po bombových atentátnikoch. "Predovšetkým sme (Abbása) žiadali, aby odsúdil terorizmus – čo on odmietol. Ak by sa to stalo raz, môže to byť náhoda, ak sa to stane dvakrát, už je to viac než náhoda, no ak sa to deje opakovane celé mesiace, podľa mňa je to jasné. Svojím mlčaním násilie podporuje," domnieva sa politický riaditeľ izraelského ministerstva zahraničných vecí.


by Emil Vojtánek l Apr 19, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or