SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Nestrieľajte na padlých anjelov! Aj oni kedysi vedeli lietať

Nestrieľajte na padlých anjelov! Aj oni kedysi vedeli lietať

Ľudia sa zlí nerodia, počas života len vykročili nesprávnou cestou. Zbytočne nesúďme ľudí, o ktorých vieme málo. Každý z nás má predsa trápenia, o ktorých nevedia ani najbližší.

 

Vek nevinnosti

Ako tvrdia mnohí filozofovia, keď sa človek narodí, je ako nepopísaná tabuľa. Je čistý, neskazený a dobrý. Prichádza na tento svet s čistým štítom. To na akú cestu sa potom vyberie, závisí aj od prostredia v ktorom vyrastá, ale aj od neho samotného. Vždy máme možnosť výberu. Môžeme si vybrať jednoduchšiu cestu a tú ťažšiu. Môžeme si tých chodníkov a ciest vybrať veľmi veľa. Tak ako si vyberáme partnerov, milencov a kamarátov, takisto môžeme rozhodnúť aj o našom ďalšom smerovaní. Žiaden ľudský život nie je bez problémov, otázne je ako sa s nimi vieme vysporiadať.

 

Môžeme bojovať, biť sa a nevzdávať. No problémy nás môžu aj prevalcovať a my začneme robiť jednu hlúposť za druhou. Keď som mala malé dievčatko, vyzerala som ako anjel. Ľudia ma hladkali po vlasoch v električkách, prihovárali sa mi a v škôlke sa chcel každý so mnou hrať. Mám to nešťastie, že mám šialene dobrú pamäť a v mojej hlave ostávajú všetky spomienky a udalosti od mojich troch rokoch. Nikdy nezabudnem na to ako mi otec primontoval v piatich rokoch hojdačku do detskej izby. Ani na to ako mi mama varila puding. Nikdy nezabudnem rodičov ako ma nútili odmalička učiť sa anglický jazyk.

 

Takisto ma naučili v rannom detstve ovládať všetky športy. Urobili mi taktiež ďalšiu veľkú službu, naučili ma cestovať. Žiaľ nedokážem zabudnúť ani na to ako často sa hádali. Keď som moja mama zamilovala do iného muža, ako veľmi som sa bála, že ju už nikdy neuvidím. Nedá sa zabudnúť ani na to, ako otec veľmi kričal a zúril, keď sa to dozvedel. Mala som päť rokov a nemala som nič v živote isté. Nebol tu nikto komu by úbohé malé dievčatko mohlo veriť. Dnes si už na základe vlastného detstva dokážem vysvetliť vlastné „úteky“ do zahraničia a aj fakt, že som milovala zlých mužov, lebo som si myslela, že tých dobrých si jednoducho nezaslúžim. Či chceme, alebo nie, naše detstvo určite celé naše budúce smerovanie. Milujem deti, lebo hovoria pravdu. Majú veľké oči, malý nos, voňajú a sú úprimné. Všetci sme boli takýto anjelici, len nám niekto možno veľakrát pristrihol krídla.

 

Prestrihnuté krídla

Možno je to Boh, alebo osud, no neprestávam veriť, že určité veci sa nám nedejú náhodou. Podľa môjho názoru si môžeme vybrať školu, ktorú chceme študovať, partiu, koníčky a partnerov. To ako vyzeráme zariadili naši predkovia, rodinu si takisto nevyberáme. Ale rozhodnutia sú iba na nás. Všetci robíme chyby a hlúposti. Podstatné je to, či sa dokážeme vrátiť na cestu, ktorá je len naša. Nemusíme robiť to, čo je správne pre ostatných a o čo od nás okolie vyžaduje. Ideálne je, ak si žijeme vlastný život podľa seba a nikomu pritom neubližujeme. Kto má preboha právo súdiť lásky a život iných. Tie sú totiž pre iných vždy nepochopiteľné. No, v každom prípade máme všetci svoju minulosť a tú nezmeníme.

 

Napriek všetkým pádom, má každý právo na šťastie a preto by sme ho nemali brať aj ľuďom, ktorí skrátka v živote len trošku spadli a odreli si kolená. Viete ako mladá žaba som mala veľa predsudkov. Lebo som nemala potrebné vedomosti, nadhľad a mala som neustály pocit strachu v tele. Ten strach som pred pár mesiacmi úplne stratila. Viem, že aj ja mám svoju minulosť, ktorú každý neakceptuje, preto som otvorená aj voči iným padlým anjelom. Keď som nastúpila do svojej terajšej práce, počula som o jednom kolegovi veľmi veľa vecí. Neboli iba pozitívne. No čím viac som sa s ním rozprávala, som si uvedomila aký je to cenný, krásny a výnimočný človek. Resumé teda znie: Môžeme počúvať trápne klebety, názor si dokážeme urobiť aj sami. A bez trápnych predsudkov!

 

Pád na dno

Ja šialene milujem padlých anjelov. Americký herec Robort Downey Jr. patril k hereckým magahviezdam, kým jeho skvelú kariéru neprerušila drogová závislosť. Po drsných pádoch opäť vstal, dnes je ešte lepší a ešte viacej sexy ako kedysi. Kate Moss dlho držala diétu v štýle káva, cigarety, vodka a šampanské a samozrejme nesmel chýbať ani kvalitný kokaín. Dnes už zrejme ostala iba pri tom chľaste, ale chystá svadbu. Už nie je síce dievčensky krásna, ale možno je opäť šťastná. Slovenská moderátorka Marianna Ďurianová je tiež častým terčom posmeškov. Je krásna, známa a vo svojom obore ju u nás špičkou. Každý rieši len to, koľko mala mužov.

 

A ja sa teraz pýtam. Čo keď si táto žena žije len podľa seba a správa sa ako chlap? Berie si od života len to, čo chce a to sa u nás neodpúšťa. Takisto môžeme hovoriť aj o Rišovi Mullerovi, ktorý vložil svoje temné obdobie do všetkých svojich skladieb. A pred celým národom bol ochotný priznať ako všetko ľutuje a že už nikdy nebude nahý. Najľahšie je ľudí bezohľadne odsúdiť, kritizovať a nenávidieť. Oveľa ťažšie je iných pochopiť a uvedomiť si bolesť, ktorú prežívajú. Je to ako s láskou...Je jednoduché niekoho očariť, zbaliť. Oveľa zložitejšie je si ho udržať.

 

Dajme im šancu

Každý z nás má dve tváre. Jednu dobrú, ktorú ukazuje v spoločnosti. A druhú temnú ktorú si vždy odskáču jeho najbližší. Mrzí ma, že som svojich rodičov vystresovala a takisto mi je ľúto, že kvôli mne poriadne nespali niekoľko nocí. Uvedomujem si, že mám priveľmi provokatívny pohľad, že na ženu fajčím až priveľa cigariet a keď idem na jedného panáka, tak tom potom lieta. Možno som mala mamu viacej počúvať aby som nestrácala čas s mužom, ktorý podľa nej nestál ani za pohľad. Takisto rozumiem, prečo môj otec išiel zabiť každého muža, ktorý sa na mňa iba pozrel. Dobre vedeli, prečo to robia.

 

Rodičia totiž nikdy nechcú prísť o svoj poklad, ktorý je časťou ich JA. Dnes už nekreslím svojim ex čierny rám a nehádžem spolužiakom do vlasov žuvačky.  Viem, že každý z nás má svoju minulosť a hriechy, ktoré oľutoval. Nestrieľajme do padlých anjelov, len im podajme ruku, lebo aj oni chcú žiť najlepšie ako vedia. Oni boli kedysi tiež dobrí, len urobili priveľa chýb. Tiež chcú napriek všetkému opäť lietať. Nesúďme ich, sú medzi nami. Aj tí ľudia, ktorí zažili peklo a pády si totiž zaslúžia dostať druhú šancu.

 


Petra Hublová l Júl 1, 2011 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
43 reakcií pre „Nestrieľajte na padlých anjelov! Aj oni kedysi vedeli lietať“

Peter Piroh napísal(a):

Aug 28, 2011 19:20

Ako keby som si prečítal niečo zo svojho curriculum vitae. :-) Spontánnosť a živelnosť nás niekedy donúti spraviť veci, o ktorých si myslíme, že sú správne, ale naše okolie ich nie vždy prijme pozitívne. Ale ak sa nato pozeráš s odstupom času, zistíš, že pre tvoj život to boli práve tie správne veci a niečo si sa z nich mala naučiť. Je to ako puzzle, bez tej "zlej" doštičky by nebol taký krásny obraz. :-)

Diana Zsigová napísal(a):

Júl 14, 2011 12:58

Dobrý deň priatelia,
prepačte, že som sa dlho neozývala, bola som dva týždne preč a až teraz som si našla čas na prečítanie všetkých Vaších komentárov. Som rada, že sa tu moje meno sklonuje aj v mojej nepritomnosti:)))))) Vyjadrim sa iba k clanku: "Je vynikajuci a velmi dobre napisany, dakujem za skvele citanie:))))"

gewitter napísal(a):

Júl 7, 2011 22:13

Písal som to tu už toľko krát - konkrétne aj tebe, že nemá zmysel sa opakovať. Kto toto pokánie činiť chce, toho Boh k nemu privedie, kto sám sebe pripadá "celkom dobrý," nemusí a nechce to urobiť. Prestaňme konečne ľudí deliť podľa príslušnosti k náboženstvám, Boh človeka vníma iba ako strateného hriešnika, ktorý sa musí narodiť z Ducha Božieho, ak chce byť zachránený.

Ervin Rybár napísal(a):

Júl 7, 2011 12:29

*Pána nezaujíma a nikdy nebude zaujímať tvoje náboženstvo, ale či máš k Nemu osobný, blízky vzťah, či ťa môže nazvať svojim synom a ty Jeho Otcom.*

To si dobre napísal. Boh nenadŕža nikomu. Nenadŕža ani katolíkom, ani evanjelikom a nenadŕža ani Židom. Boh miluje všetkých ľudí. Až keď som sa stal sám otcom, až vtedy som trochu pochopil a precítil, ako veľmi miluje nebeský Otec človeka a zvlášť malé dieťa.

Ešte jedna otázka: Čo si konkrétne, ale naozaj konkrétne, predstavuješ pod *činením spasiteľného pokánia?*

gewitter napísal(a):

Júl 6, 2011 22:56

Otázka predsa nestojí, kto verí "správnejšie," či žid, katolík, evanjelik alebo ja. Po celý čas sa snažím iba o jediné, ukázať rozdiel medzi náboženstvom a spasiteľnou vierou v Pána Ježiša Krista. Apoštoli kázali ukrižovaného Krista všetkým ľuďom - židom rovnako ako pohanom - bez ohľadu na ich pôvod a vierovyznanie. Niekedy si tu síce vylejem celý svoj odpor voči náboženstvu a je jedno akému, lebo hnusnejšie pokrytectvo na svete hádam ani neexistuje, ale o to tu nejde.
Adam s Evou verili v Boha po páde do hriechu ? Je smiešne sa na to pýtať, samozrejme, že hej. Čo im to bolo platné ? Nič, i tak boli odsúdení na smrť. Boli organizovaní v nejakej cirkevnej organizácii, ktorá im nariadila, ako majú v toho Boha veriť ? Jasné, že nie. Vy náboženskí ľudia skrátka nedokážete pochopiť jednu úplne jednoduchú vec, Boh nerieši vašu cirkev, ale stav, v akom sa nachádzate - že ste sa narodili mŕtvi a potrebujete prijať Pána Ježiša, aby ste ožili. Čo je na tom také nepochopiteľné ? Pána nezaujíma a nikdy nebude zaujímať tvoje náboženstvo, ale či máš k Nemu osobný, blízky vzťah, či ťa môže nazvať svojim synom a ty Jeho Otcom. Na to si odpovedz sám. Tak ateista, judaista, katolík ako aj evanjelik musia urobiť jednu a tú istú vec, činiť spasiteľné pokánie, lebo sa narodili v hriechu a ich náboženstvá na tomto stave nič nezmenia.

Ervin Rybár napísal(a):

Júl 6, 2011 15:14

Geuel, čo si myslíš o obyčajných katolíkoch resp. evanjelikoch? Budú podľa Teba všetci zatratení? Nemôže niekto veriť v Boha iným spôsobom ako Ty?

gewitter napísal(a):

Júl 5, 2011 12:16

Samozrejme, že neporovnávam pôvod Božieho Syna s nami, ale Boh sa v Ňom s človekom stotožnil. Je to tak slávne a nepochopiteľné dielo, ako všetko, čo Pán Boh robí. V každom prípade i pre človeka platí: "čo sa narodilo z tela je telo, čo sa narodilo z Ducha, je Duch." Adamovo telo Boh nepríjme, odsúdil ho na večnú smrť a na tomto rozsudku sa nikdy nič nezmení, kto sa narodí z Ducha Božieho, ten sa stáva novým stvorením, ktoré získava nebeské občianstvo. Nezmenia na tom nič ani vaše filozoficko - teologicko - židovsko - nežidovské tlachy o dobrých skutkoch, dobrom ľudskom srdci, humanocitoch a podobné nezmysly. Buď sa narodíte znovu, alebo skončíte v pekle, to je úplne jednoduchá, až primitívna teológia, no zrejme iba pre primitívov, ako som ja.

Igor Dietrich napísal(a):

Júl 5, 2011 11:34

Gewitter - netočím o skutkoch ale o postoji srdca, ktoré nezahrňa len emócie ale tiež pamäť, rozum a vôľu. Tak to vysvetľuje židovska teológia a my sme na tu na židovskích stránkach. Ćo sa týka pohľadu na Ježiša zo strany kresťanskích cirkvi - Ježiš sa nemusel a nemohol narodiť z Ducha Božieho - lebo ho vlastnil a sám sľúbil, že ho pošle.Toľko o Tvojom rozhľade v kresťanskej teológii....

gewitter napísal(a):

Júl 5, 2011 09:35

Svoj život vnímam inak, ako potomok Adama som odsúdený na smrť bez ohľadu na to, čo dobré alebo zlé v živote robím. Nebudem odsúdený pre konkrétne hriechy, ktorých sa dopúšťam, oni sú len prirodzeným následkom stavu, v akom som sa narodil - a preto autorka článku sa mýli už v jeho úvode - čím samozrejme nechcem povedať, že sa môžem beztrestne dopúšťať čohokoľvek alebo bagatelizovať hriech tak, ako to robíte vy.
Som odsúdený preto, čím som, nie čo robím alebo nerobím. Náboženstvo je ako komerčná medicína, pokúša sa bezúspešne liečiť prejavy choroby, nie jej príčinu. Roztriedilo hriechy do kategórií - ľahké, ťažké, smrteľné a tým oblbuje ľudí. Totiž, aj keby som sa v živote nedopustil žiadneho hriechu - čo je samozrejme nemožné - som odsúdený, lebo Boh odsúdil na smrť môjho otca Adama a mňa spolu s ním. Preto sa človek sa musí narodiť z Ducha Božieho, tak ako Pán Ježiš, aby ho Boh mohol vyhlásiť za bezhriešneho a to je možné len skrze prinesnú obeť Božieho Syna. Žiadne skutkárčenie tu nemá cenu a ty stále točíš len o tom - my nie sme schopní plniť Božiu vôľu - byť Božím obrazom, ako tomu bolo na počiatku našej existencie.

"Všetky náboženstvá v podstate predstavujú ľudskú námahu dosiahnuť k Bohu. Osoba Pána Ježiša prezentuje presný opak - Božiu námahu získať človeka." Fredy Staub, mnr.ch

Igor Dietrich napísal(a):

Júl 5, 2011 08:15

Božie slovo:Žalm8,5-6: *myslím si: Čo je smrteľný človek, že pamätáš na neho, a syn človeka, že ho navštevuješ! Učinil si ho málo menším než je Bôh; korunoval si ho slávou a cťou *Samozrejme, nemusiš tu zverejňovať svoje sukromie a maš nato právo - z druhej strany v rozličnich svedectvách kresťanov o pôsobeni Ježiša v ich živote sa nehanbili zverejniť svoje súkromie a priznať sa k svojim pádom. Iné svedectvo o Spasiteľovi ani neexistuje - inač by sme nepotrebovali Spasiteľa či inač povedané - Mesiáša...To že človek hreší nevylučuje pravdu, že Boh ho korunoval slávou a cťou, málo menším od Boha -podľa iních prekladov o niečo menším od božských bytostí,či málo menším od anjelov...Treba sa len vrátiť domov - k Bohu-a pokiaľ niekto je neveriaci a po pádoch sa usiluje uskutočniť ľudskosť-i tak sa pripodobňuje Bohu a plní jeho vôľu. Aj Voltaire - humanista a ateista sa na smrteľnej posteli k Bohu vrátil...

Stranka 1 z 5 1 2 3 4 5 » ... last »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo