SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Neodvracať zrak, ak sa ubližuje inému

Neodvracať zrak, ak sa ubližuje inému

Sychravé ráno, stojíte na preplnenej zastávke MHD a dúfate, že čoskoro príde váš spoj.

 

Namiesto neho na zastávku dobehne slušne vyzerajúce dievča, zrejme študentka, v ktorej pätách ide agresívny podnapitý mladík.

 

Nadáva jej, doráža. Postavíte sa medzi chlapíka a dievča? Alebo iná situácia. Ste v parku a vidíte ako dve malé deti trápia jašteričku (zatiaľ čo ich mamy nevzrušene debatujú na lavičke). Zasiahnete? A do tretice: facebook. Určite poznáte facebookové skupiny, ktorých cieľom je združovať ľudí, ktorí niečo/niekoho neznášajú alebo zosmiešňujú. Ak na takúto stránku na facebooku narazíte, stlačíte „nahlásiť“ a oznámite skupinu ako nenávistnú?

 

Ak ste odpovedali pozitívne, tak máte cnosť, ktorej sa hovorí civilkuráž, spisovne „občianska statočnosť“. Veľmi známy slovenský spisovateľ mi kedysi rozprával, že sa v takej situácii s jašteričkou ocitol a požiadal debatujúce mladé  mamičky, aby svoje deti v trápení zvieratka zastavili. Arogantne sa naň osopili, aby sa staral o seba. A aby si nemyslel, že keď je známy, tak ich môže poučovať. Svoje deti nechali ďalej týrať živého tvora. To, že proti spisovateľovi použili jeho známu tvár,  je už len malou smutnou poentou tohto príbehu.

 

K tej prvej opísanej situácii so zastávkou električky ma zasa inšpirovala nemecká televízia, v ktorej reportéri presne takýto experiment urobili. Dvaja mladí študenti herectva pre nich verne zahrali agresívneho mladíka a obťažovanú študentku. Dievčina sa snažila obťažujúceho muža odohnať slovami „nechaj ma, daj mi pokoj“ a ľudia jej napriek tomu nepomohli.

 

V kríčkoch neďaleko ukrytý filmový štáb snímal situáciu na kameru a rovnako ukrytý psychológ ju na mieste vyhodnocoval. Človek by si myslel, že potreba postaviť sa na stranu niekoho, na kom sa pácha násilie, alebo jednoducho zasiahnuť, keď sa deje niečo zlé (a my sme toho svedkom), je nám – moderným ľuďom – úplne samozrejmá. Ten experiment však ukázal, že to až také samozrejmé nie je.

 

Zastávka električky kdesi v Berlíne bola v to škaredé ráno plná ľudí, idúcich do práce a mládenec si k dievčine dovoľoval doslova na pár centimetrov od ostatných. Vlastne medzi nimi. Napriek tomu jej NIKTO z prítomných (asi desiatich) ľudí nepomohol. Všetci tí ľudia sa tvárili, že sa ich to netýka, že je to akýsi spor medzi „tými dvoma“ a preto sa do toho nechcú starať. Nemyslím si, že rovnaký experiment urobený v Bratislave alebo inom slovenskom meste by dopadol lepšie. My, ľudia, často a radi odvraciame zrak a tvárime sa, že sa nás „to“ netýka.

 

Keď chce ísť človek na kurz sebaobrany, nemá problém. Zadajte si do googlu „kurz sebaobrany“ a vyhodí vám to kopu možností a termínov. Kurzy občianskej statočnosti však neexistujú. Pritom sú podľa mňa minimálne rovnako dôležité ako kurzy sebaobrany. A o tom, že by sa niekedy občianska statočnosť učila na školách, môžeme zrejme len snívať. Ozaj, koľko rodičov vedie svoje deti k tomu, aby  zasiahli, ak sa niekto posmieva spolužiakovi-outsiderovi?  Koľko detí na základných a stredných školách sa zastane šikanovaného či vysmievaného  konškoláka?

 

V tej reportáži psychológ (ten v kríčkoch) vysvetľoval ešte za horúca, prečo nikto na zastávke študentke nepomohol. A objasnil, ako sa zachovať, ak sa staneme svedkami podobnej situácie. Robila som si poznámky, tu sú:

  • ak ste na ulici (zastávke MHD, pred obchodom, pred barom, na školskom ihrisku) svedkom toho, že niekto ubližuje inému človeku, tak aktívne vstúpte do situácie. Stačí bez slova pristúpiť k obťažovanej osobe, chytiť ju za ruku  a ignorujúc útočníka ju  „vyviesť“ zo situácie. Prosto s ňou odkráčajte preč. Je to v danej situácii najúčinnejší a najrýchlejší spôsob, ako pomôcť obeti.
  • ak ste tou obťažovanou osobou vy, tak požiadajte o pomoc okolostojacich. Povedzme, že vás niekto slovne obťažuje v autobuse alebo na ulici  a neviete sa ho zbaviť. Tomu človeku nahlas VYKAJTE a vykajúc ho žiadajte, aby vás nechal na pokoji. Vykaním dáte okolostojacim najavo, že útočníka nepoznáte a že teda  nejde len o partnerskú alebo kamarátsku roztržku. Na preplnenej zastávke MHD nežiadajte o pomoc kolektívnym „prosím, pomôžte mi, ten človek ma obťažuje“ ale adresne vyzvite konkrétnych ľudí: „Pani v klobúku, prosím, pomôžte mi, tento človek mi nechce dať pokoj.“ Ak človeka oslovíte adresne, stáva sa OKAMŽITE osobne zaangažovaným a má silnú motiváciu pomôcť vám.

A ešte jedno zaujímavé ponaučenie z experimentu nemeckej televízie. Tú istú scénku (agresívny mladík, zúfalá študentka) opakovali viac krát a pri druhom pokuse už študentka aktívne žiadala o pomoc konkrétnych ľudí („hej ty chlapec  v kapucni“... „pani s károvaným dáždnikom“...) a útočníkovi dôrazne VYKALA. Svedkovia reagovali úplne inak – okolo dievčaťa vytvorili hlúčik a útočníka jednoducho odizolovali.To jasne ukazuje, že obeť môže v svedkoch pocit občianskej guráže aktívne ovplyvniť, môže ich do pomoci vtiahnuť, zapojiť. A to pomocou malých trikov.

 

Občianska statočnosť nie je povinnosť, je to, ako som už napísala, cnosť. Ozvať sa vtedy, keď ostatní mlčia. Zasadiť sa za slabších, zasiahnuť keď sa ubližuje človeku, ktorého ani nepoznáme. A nie len človeku – akémukoľvek živému tvorovi. Pomôcť. Nestáť pasívne ako taký stĺp, neodvracať zrak, netváriť sa, že sa ma to netýka. Zaangažovať sa. Nepridávať sa na internete k posmešným a odpor vyjadrujúcim facebookovým skupinám (ak aj je ich objektom len párok v rožku, nieto ešte živý človek). Nahlásiť, pomocou na to určeného tlačidla, facebookovú  stránku s nenávistným obsahom -  aj keď je vám objekt tej nenávisti ukradnutý. Raz môže takú stránku zriadiť niekto proti vašej priateľke alebo bratovi...


by Lucia Kollárová l Oct 21, 2011 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Neodvracať zrak, ak sa ubližuje inému“

Diana Zsigová says:

Jan 1, 2012 6:24 PM

Ospravedlnujem sa za linkovanie, ale k tomu clanku prikladam link z podobneho experimentu, ktory robili v Izraeli. Co sa tyka obcianskej statocnosti, tak Izraelcania nou priamo prekypuju. Bola som ocitym svedkom, ako sa dokazu behom sekundy zapojit vsetci do obrany cyklistky, ktoru suchol autom taxikar, alebo ked vam nieco padne desat ruk vam to poda. Tu je obcianska statocnost samozrejmostou a ak sa tvarite, ze nic nevidite sami sa citite neprijemne:)) Tu je ten spominany link:

http://www.youtube.com/watch?v=KvdQite8rww&list=FL5neuNpb_RIuGfTD8S7gxKw&feature=mh_lolz

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or