SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Nastal čas prijať veľkú zodpovednosť

Nastal čas prijať veľkú zodpovednosť

Prezident Obama sa desať dní na svojich cestách snažil získať medzinárodnú aj domácu podporu na vojenský zásah proti Sýrii, ktorá použítím chemických zbraní proti tisíckam civilistov porušuje najzákladnejšie ľudské práva.

 

Oponenti útoku žiadajú, aby Spojené štáty „prestali byť svetovým policajtom“. Mnohí Američania by si priali, aby Spojené štáty zasiahli. Ich vôľu však zmaril blok arabských, moslimských a diktátorských síl Tretieho sveta, ktorý automaticky schvaľuje každé konanie autokratov. NATO, Európska únia, britský parlament a Arabská liga preukázali neschopnosť a nespoľahlivosť rovnakým dielom.

 

Zdá sa, že zodpovednosti sa zbavuje celý svet. V takých situáciách židovská múdrosť jednoznačne prikazuje: „Tam, kde nikto nezodpovedá za nič, snaž sa o zodpovednosť zo všetkých síl ty.“ (Mišna – Avos 2:6). Ak svet upadá do chaosu, nemáme na výber, nesmieme stáť bokom. Musíme byť tými dospelými v miestnosti, ktorí vstanú a povedia, že hriešne správanie nepripustia.

 

Ako povedal prezident: „Nemýľme sa – následky ďaleko presahujú chemickú vojnu. Ak sa zbavíme zodpovednosti zoči-voči tomuto fašistickému konaniu, o čom bude svedčiť naša tolerancia voči porušovaniu a výsmechu základných medzinárodných pravidiel?“ Nejde len o Stredný východ. Ide o kľúčový moment Ameriky – Amerika sa aj sama kvôli sebe musí znova definovať ako civilizačná sila sveta.

 

 

Jonášov únik

Koľká irónia: vzhľadom na kongresovú pauzu kvôli Vysokým sviatkom pripadla desaťdňová debata presne na desať dní Tešuva, kedy si vyjasňujeme priority a zaväzujeme sa prijať zodpovednosť. Počas popoludňajšej bohoslužby na Jom Kipur čítame z biblie klasický príbeh o Jonášovom úniku od zodpovednosti. Hospodin vysiela Jonáša, aby čelil mravnému zlu v meste Ninive.

 

Jonášovi sa však čeliť zlu nežiada, ujde na loďke opačným smerom a skončí v útrobách veľryby. Takto Hospodin donútil Jonáša ku skúmaniu vlastného vnútra a k poznaniu, že sústrediť sa na nepríjemné aspekty poslania bolo chybou.  Jonáš sa teda zachytil dreva a pochopil, že bez ohľadu na obtiažnosť jediná možnosť, ako presadiť čo najviac dobra, je konať. Pred konaním správnych vecí sa nám koniec koncov nikdy nepodarí uniknúť. Tým, že Jonáš zodpovednosť prijal, dokázal zachrániť všetkých obyvateľov veľkého mesta. (Jonáš 3:10)

 

Prevzatie zodpovednosti

Prečo ľudia unikajú pred zodpovednosťou? Rabín Noah Weinberg hovorí o súboji medzi pohodlnosťou a radosťou. Všetci chceme byť významní, všetci chceme meniť svet. Nie vždy sa nám však chce vynaložiť potrebné úsilie. A tak uprednostníme pohodlie a únik pred životnými následkami. Všetky možné spôsoby deštruktívneho správania si racionalizujeme. Či ide o kompromis v etike obchodovania alebo porušenie diéty, stanovíme si síce osobnú červenú líniu...ale posúvame ju. V dosahovaní najpodstatnejších vecí vo vlastnom živote postupne zlyhávame.

 

Nebezpečenstvo je ešte väčšie, ak si za základný cieľ stanoví „pohodlie“ celá spoločnosť. Podľa jedného vedeckého výskumu kvalitu civilizácie definujeme podľa toho, či uprednostňuje správne konanie pred pohodlím. Uprednostňovanie pohodlia vytvára atmosféru nespoľahlivosti, nakoniec anarchie a úpadku každej takej civilizácie. Historici pripisujú pád Rímskej ríše pohodlnosti, luxusu a dekadencii.

 

Najlepšie je vždy konať správne bez ohľadu na ťažkosti. Ak sa aj spočiatku trápime, nevadí, veď sa na neskôr ušetríme od duševnej bôlesti z vedomia, že vlastná slabosť bola silnejšia než naša vôľa a že preto sme sa o nič ani len nepokúsili. Konať správne ja aj najlepšie riešenie z dlhodobého hľadiska. Stupeň vynaloženého úsilia je nič v porovnaní s bolesťou, keď sme konfrontovaní s realitou (čo sa bezpochyby udeje) a keď už čokoľvek napraviť bude neskoro.

 

 

Červená čiara

Jedna otázka mnohých pozorovateľov mätie: Prečo Assad použitím chemických zbraní prekročil zábrany a vyprovokoval tak negatívnu globálnu reakciu? Možno Iránci ako hlavný sponzor Sýrie (Mehdi Taaib, šéf ajatolláhovho think tanku, nazýva Sýriu iránskym okrskom) Sýrčanom prekročenie červenej čiary nariadili, lebo si chcú „otestovať“ reagenčnú schopnosť medzinárodného spoločenstva? Inak povedané, všetko v sýrskom scenári poukazuje na test rozhodujúcej ukážky iránskej moci za použitia nukleárnych zbraní.

 

Ajatoláh  veľmi pozorne sleduje reakciu Ameriky. Ak svet nezareaguje na porušenie univerzálneho zákazu použitia jedovatého plynu, spustí Iránu na semafóre zelenú. Ak sme presvedčení, že jedovatý plyn je zlý, len si skúsme predstaviť v rukách šialených mullahov nukleárne zbrane.

 

Štyridsať rokov

Minulý týždeň sme si pripomenuli štyridsiate výročie jomkippurskej vojny 1973, kedy sýrsky diktátor Hafez al-Assad začal vojnu proti Izraelu. Židovský štát síce zvíťazil, ale počiatočné ohrozenie bolo obrovské. Veľa miest v severnom Izraeli obsadila sýrska armáda.

 

Počas tohoročných sviatkov práve zoči voči sýrskej hrozbe nastal čas uvedomiť si, s čím máme do činenia a s čím narábame. Ako povedal kedysi Winston Churchill: „Nie je čas na ľahkú myseľ a pohodlnosť. Je čas na odvahu a vytrvalosť.“ Nastal časť prebrať sa a prestať hľadať výhovorky. Nastal čas prevziať zodpovednosť za seba a za svet.

 

(z angličtiny preložila Zuzana Szatmáry)


by Rabín Shraga Simmons l Sep 11, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
4 Reponses to „Nastal čas prijať veľkú zodpovednosť“

Robert says:

Sep 15, 2013 1:03 PM

ked som to pisal, tak som sa zacal smiat, si to aj vystihol:))

Trubiroch says:

Sep 15, 2013 1:26 AM

Úsmevné.

Robert says:

Sep 11, 2013 7:18 PM

.. preto tam treba diplomaciu, prímerie, likvidáciu tých chemických zbraní, a potom s tej druhej strany neškoliť tie bandy zabijákov v Jordánsku, Saudi- arábii atd.. .... začať treba lustrovať, každého jedného: odkial si? odkial máš zbraň ? čo tu robíš na cudzom území? ako to , že vieš bojovať? atd...

Robert says:

Sep 11, 2013 7:14 PM

v ruskej vojenskej doktríne je taká vec, že nebude sa porážať iba americká armáda, ale že sa vyhubí celá americká civilizácia raz a navždy, iba jedna raketa SS-18 označena aj ako Satan vyhubí tri štáty USA velkosti Arizony, kde nebude nič rásť 30 - 40 rokov ... z takýchto ´mini´ konfliktov to može prerásť vážený rabín, že sa zrazu ocitnete niekde ...... raz a navždy

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or