SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Mladé antisemitky naštvali Jona Lovitza

Mladé antisemitky naštvali Jona Lovitza

Ľudová múdrosť hovorí, že naštvať Chucka Norrisa sa nevypláca. V skutočnosti sa však oveľa menej vypláca naštvať komika Jona Lovitza!

 

Ráno sa zobudíte, vychystáte, otvoríte dvere na dome a na vašom pekne udržiavanom chodníčku vás privíta  výkal a lepkavým javorovým sirupom nastriekaný hákový kríž plus nápis: Žid. A aby sme nezabudli: toaletný papier porozvešaný po vetvičkách stromov v záhrade.

 

Presne takéto malé ranné prekvapenie čakalo jednu americkú rodinu, ktorej 14 ročnú dcéru v škole už dlhšiu dobu šikanovali tri spolužiačky. „Vylomenina“ s výkalom a popísaným chodníkom sa niesla presne v duchu všetkého, čomu bola dievčina za posledné mesiace vystavená – len tentoraz sa spolužiačky realizovali už aj mimo školského dvora a psychoteror preniesli až pred rodinný prah svojej obete.

 

Viezla ich mama

Počas nočného záťahu s výkalom a sirupom viezla k domu spolužiačky trojicu šikanizérok* matka jednej z nich. Akciu si naplánovali na noc tretieho apríla, teda len pár dní  pred začiatkom Pesachu. Dievčatá si zrejme mysleli, že sa im ich skutok prepečie ako priestupok a že vzhľadom na svoj vek (14 rokov) nebudú potrestané. A mali pravdu, keďže škody spôsobené sirupom nie sú trvalé (sirup sa dá umyť) a preto takýto skutok nie je považovaný za kriminálny čin.

 

Nemali naštvať Lovitza

Aj tak sa však prepočítali: netušili totiž, že blízkym priateľom rodiny je slávny televízny komik a filmový herec Jon Lovitz, ktorý neznáša šikanovanie, antisemitov a je mimoriadne aktívny na sociálnej sieti Twitter. A že keď ho naštvete, tak sa z milého usmievavého uja z telky rýchlo zmení na zúriaceho býka. A to sa aj stalo.

 

Komik zasahuje

Jon Lovitz (poznáte ho z mnohých skvelých komédií aj zo seriálu „Dva a pol chlapa“) sa o udalostiach dozvedel od otca dievčatka, svojho blízkeho a dlhoročného priateľa, ešte v ten deň. Fotografiu miesta činu okamžite publikoval na svojom Twitteri (kde má 28 000 odberateľov) s komentárom „Toto je urážka nás všetkých“.

 

 

Neskôr komik zverejnil aj fotku páchateliek, s poznámkou: „Tri dievčatá, ktoré šikanujú dcéru môjho priateľa. Chcú byť známe. Tak nech sú aspoň známe ako tie, čo nenávidia Židov. Prosím, zdieľajte to.“

 

 

Lovitz ďalej na Twitteri oznámil:

„Dievčatám hrozí iba  pokarhanie za incident, pretože tvrdia, že si len chceli vystreliť zo spolužiačky. Rodičia môjho priateľa prežili holokaust. A teraz tieto tri takto šikanujú ich dcéru.Toto sú tri vychytené a obľúbené dievčatá na škole. A urobili to pomocou mamy."

 

Možno práve vďaka medializácii, rozpútanej obľúbeným a rešpektovaným hercom sa vedenie školy zľaklo a dievčatá vylúčilo. Lovitz to na svojom Twitteri oznámil tri dni po incidente, 9. apríla:

 

„Tri dievčatá, ktoré zvandalizovali dvor mojich priateľov pomocou psieho h***na a svastiky, boli definitívne vylúčené zo školy. Aj mňa kedysi šikanovali – bol som vtedy deviatak. Ak sa postavíte šikane, tak s tým prestanú. Sú to slabosi a tých, ktorých trápia, sa väčšinou boja.“ Trest teraz hrozí aj matke jedného z dievčat – za to, že sa akcie zúčastnila ako šoférka.

 

Vlna podpory aj kritiky

Mnohí ľudia na Twitteri Lovitza za jeho zásah chválili a ďakovali  mu. Našli sa ale aj takí, ktorí ho kritizovali za to, že proti trom pubertiačkam rozpútal príliš vášnivú kampaň. Vraj sa do toho nemal pliesť a nemal právo zverejňovať ich identitu, lebo tým sa sám stal páchateľom. Komik na každý kritický hlas reagoval proti-argumentami, s ktorými ťažko nesúhlasiť. Všetky si môžete prečítať na jeho Twitteri.

 

Povedať NIE šikane

Postaviť sa proti šikane – akejkoľvek šikane, nie len antisemitskej – by malo byť úplnou samozrejmosťou. A deti by mali tento postoj nasávať s materským mliekom. Slávny herec na to, aby zastavil šikanu, využil svoj verejný vplyv a popularitu a nikto mu to nemôže mať za zlé. Šikanovanie sa deje vtedy, keď ostatní  mlčia a nič nerobia. Významná hollywoodska osobnosť teraz ukázala, že správne je postaviť sa za slabších a bojovať so zlom čo ak aj je stelesnené „len“ trojicou štrnásťročných čajočiek. A to je nesmierne dôležité posolstvo.

 

Malá jazykovedná poznámka autorky:

Slovo „šikana“ pochádza z francúzskeho slovesa "chicaner" teda „prekrúcať právo“. Zatiaľ čo v anglickom jazyku existuje pre tých, čo šikanujú, označenie „Bully“, v slovenčine obdobné podstatné meno chýba. Šikanovanie poznáme len ako akt. Pre tých čo ho páchajú, však pomenovanie nemáme. V texte som pre páchateľky použila trochu krkolomný patvar „šikanizérky“.

 

Keďže je trápenie slabších pováh agresívnymi  jedincami  jav – žiaľ - pevne zakorenený v spoločnosti a prítomný skoro na každej základnej či strednej škole, je na čase aby sa spisovná slovenčina začala zaoberať vytvorením a kodifikovaním slova, ktoré by označovalo páchateľov.  Uľahčí to diskusiu a informovanie o tomto druhu týrania.


by Lucia Kollárová l Apr 17, 2012 12:00 AM l Print l
Click here to print.
1 Reponses to „Mladé antisemitky naštvali Jona Lovitza“

zoyne says:

Apr 21, 2012 3:27 PM

Jon sa zachoval spravne! Ak sa dievcata nehanbili takto spravat, neviem preco by sa potom Jon mal hanbit zverejnit ich identitu. Jedine co fakt nechapem je konanie dotycnej matky. Ak vedela co idu dievcata vykonat, tak v pripade dospelej osoby to hranici to so zdravym rozumom, ale aspon vieme odkial vietor fuka...

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or