SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

JeSuisJuif. Heslo, ktoré sa zatiaľ neujalo

JeSuisJuif. Heslo, ktoré sa zatiaľ neujalo

Štyroch židovských rukojemníkov zavraždil v parížskom kóšer lahôdkárstve terorista, napojený na dvoch mužov, ktorí minulý týždeň zaútočili na redakciu Charlie Hebdo.

 

Strelca zo supermarketu pri stanici metra Porte de Vincennes zabila polícia, jeho manželka unikla, strelci z Charlie Hebdo prišli o život počas osobitnej policajnej akcie neďaleko Paríža. Po útoku na redakciu množstvo ľudí z celého sveta na sociálnych sieťach vyhlásilo „Je Suis Charlie“, som Charlie Hebdo. Heslo sa rapídne šírilo zároveň s údesom a odsudzovaním útoku na slobodu prejavu.

 

Po desivých vraždách v kóšer potravinách mnohí na Twitteri naliehali, aby vyhlásením „Je Suis Juif“ (som Žid) ľudia vyjadrili rovnakú hrôzu a zároveň odsúdenie útoku na náboženstvo. Lenže „Je Suis Juif“ sa neujalo. My, Židia, sme sami. Lebo sloboda vyznania nie je to isté, ako keď pohnútkou vraždy je kresba a reč? Kam sa z Twitteru odrazu podeli prívrženci dobra?

 

Niekoľko silných hlasov na podporu židovstva sa však predsa len objavilo:


Mark Feguson: Musíme stáť pri francúzskych Židoch rovnako ako pri francúzskych karikaturistoch a polícii #JeSuisJuif.

Aviva Klompas: Svet sa zjednotil na obranu slobody prejavu #JeSuisCharlie. Teraz sa musí zjednotiť na obranu ľudského života JeSuisJuif

Rina Wolfson: Takže nakoniec nešlo len o karikaturistov. Alebo je aj nákup kóšer chleba urážlivý a provokatívny? #JeSuisJuif.

Kyle Price: #Je SuiseCharlie sa nosí. #JeSuisAhmed sa nosí. #JeSuisJuif sa nenosí. A nikto sa nečuduje.

Ben Shapiro: Ak si tweetoval #JeSuisCharlie, ale dnes netweetuješ  #JeSuisJuif, domnievam sa, že všetci vieme, prečo.

David Heyman: Podľa mňa sme zjavne speli k smutnému záveru, že  #JeSuisCharlie bude #JeSuisJuif.

 


 

Po prvý raz od II. svetovej vojny sa vo Veľkej parížskej synagóge na šábes nekonala bohoslužba. Predstaviteľom židovských obcí oznámili, aby synagógy zavreli. Židov po celom Francúzsku vyzvali, aby ostali doma. Pod ochranou ťažko ozbrojených policajtov hystericky. vybiehali otcovia a matky s deťmi v náručí z obchodov, kde nakupovali potraviny na šábes.

 

Rodiny, ktoré po generácie žili vo Francúzsku, zvažujú, ako dlho ešte dokážu zotrvať. V sobotu ulicami Paríža kráčali státisíce ľudí so sloganmi „JeSuisCharlie“. Protestovali proti teroristickému útoku na slobodu prejavu. Nikde však nebolo vidno heslá proti vražde štyroch nevinných Židov.

 

Francúzski Židia nedokážu uveriť, kam až situácia dospela. Majú zlomené srdcia. Majú strach. Potrebujú vedieť, že sa za nich modlíme, Potrebujú naše modlitby počuť. Potrebujú počuť hlasy celého sveta. Ja som Žid.

 

Som Židovka, povedala moja stará mama v obchodnom dobe Mikulášovi, keď zdvorilo odmietla sladkosti.

Som Židovka, povedala moja mama, keď na šábes prerušila svoju kampaň na miesto sudkyne na Najvyššom súde štátu New York.

Som Žid, odpovedal môj sedemročný syn zubárovi na otázku, prečo má zamatovú čiapočku.

Som Židovka, povedala som priateľke v telocvični, keď sa spýtala, či som počula, čo sa deje vo Francúzsku. Som Židovka, povedala som a rozplakala som sa. Som Židovka a láme mi to srdce. Pozrela na mňa a povedala: Aj ja som Židovka. Aj mne to láme srdce.

Som Židovka, ktorá v piatok večer zapaľuje sviečky a plakala som, keď mi iskričky plamienkov vyvolali obrazy unikajúcich rukojemníkov.

Som Židovka a keď som vyprevádzala manžela na šábes do synagógy, myslela som na zavreté synagógy vo Francúzsku.

 

Som Židovka, ktorá videla, ako sa jej deti v piatok popoludní hrajú na „ruskú triedu“ a opýtala sa, čo robia. Hráme sa, povedali deti. Učiteľka sa snaží podľa otázok a odpovedí zistiť, koľko Židov má v triede. Žid je len jeden a učiteľka to musí zistiť, lebo byť Žid je zločin. „Kto vás to naučil?“ opýtala som sa „Čo je to za hru?„Všetci tú hru poznáme,“ povedali deti a hrali sa ďalej. Poodstúpila som. Dieťa – učiteľka sa pýtalo: „Ako sa voláš? Odkiaľ si? Ako sa volá tvoja mama?“

 

Nikdy som sa na „ruskú triedu“ ako dieťa nehrala. Mne nedáva zmysel, ale prečo sa na „ruskú triedu“ hrajú moje deti, keď ich pra-pra-prarodičia sa narodili v New Yorku? Moje deti chodia do židovských škôl a sú súčasťou skvelej židovskej rodiny. Prečo sa už v útlom detstve učia, že ich možno nenávidieť len za to, kým sú? Že sú v tom, v čo veria, osamotení?

 

Za ľudí vo Francúzsku, za každého Žida a za židovské deti v ktorejkoľvek krajine kričím do sveta: Je Suis Juif! Môj hlas je ozvenou náreku tých, ktorí tu boli predo mnou, tých, ktorí žili a mreli v Tvojom mene: Som Židovka. Narodila som sa ako Židovka. Žijem ako Židovka. Umriem ako Židovka. Pane, neopusť francúzskych Židov. Ani my ich neopustíme.

 

(z angličtiny preložila Zuzana Szatmáry)


by Sara Debbie Gutfreund l Jan 12, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or